WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdzie jechać na narty w Polsce? Poznaj stoki narciarskie i najlepsze ośrodki

05 październik 2021
#PORADY

Narciarstwo w Polsce już dawno stało się najpopularniejszym sportem zimowym. Nasi rodacy pokochali narty i coraz chętniej wyprawiają się na stoki w całej Europie. W Polsce również znajduje się wiele świetnych tras i ośrodków narciarskich. Sprawdź, które kurorty górskie odwiedzić, aby cieszyć się wspaniałą jazdą na nartach. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych destynacji, które oferują zróżnicowane pod względem stopnia trudności i malownicze trasy zjazdowe dla miłośników białego szaleństwa.

Gdzie wybrać się na narty w Polsce?

Bukowina Tatrzańska

Narty w Bukowinie Tatrzańskiej to rozrywka, którą co roku wybierają dziesiątki tysięcy turystów. Zróżnicowane trasy narciarskie sprawiają, że w tym ośrodku poradzi sobie każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dodatkowym plusem jest świetna infrastruktura i wygoda oraz bliskość Zakopanego. Trzeba jednak pamiętać, że na stokach w Bukowinie często tworzą się kolejki do wypożyczalni sprzętu oraz na samym stoku, np. do wyciągów krzesełkowych, szczególnie w okresie ferii zimowych. Na miejscu do dyspozycji jest szkoła narciarska. Bukowina Tarzańska oferuje wspaniałe warunki narciarskie i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na narty w Polsce, również dla rodzin z dziećmi.

Kasprowy Wierch

Miłośnicy szusowania po wysokich górach z pewnością docenią Kasprowy Wierch, szczyt ulokowany na polsko-słowackiej granicy. Położone najwyżej trasy narciarskie nie są sztucznie naśnieżane, jednak mimo tego sezon narciarski trwa tam aż do wiosny. 

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu są bardzo trudne, dlatego jest to kierunek przede wszystkim dla doświadczonych narciarzy. Początkujących narciarzy zdecydowanie odsyłamy na inne lokalizacje.

Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie znajduje się najbardziej stroma trasa narciarska w Polsce – ściana na Szrenicy. Jest ona bardzo trudna i wymagająca. Ma aż dwa kilometry długości a różnica poziomów wynosi tam ponad 500 metrów. 

Na szczęście w Szklarskiej Porębie znajdziemy jeszcze dziesięć kilometrów innych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Można tam spotkać także szkółki narciarskie dla początkujących. Infrastruktura jest nowoczesna a trasy regularnie naśnieżane. Narciarze i snowboardziści mają tutaj prawdziwy raj. Szlarska Poręba oferuje jedne z najlepszych stoków w Polsce i najlepszych ośrodków narciarskich.

Zieleniec

Zieleniec to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Znajduje się w Karkonoszach, na pograniczu polsko-czeskim. Ośrodek oferuje szeroki wybór tras narciarskich, a także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. W Zielencu można korzystać z krytej pływalni, sauny, jacuzzi oraz z centrum fitness. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano ściankę wspinaczkową i boisko do squasha.

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to jedna z najbardziej popularnych miejscowości w Polskich Tatrach. Znajduje się tu kilkanaście ośrodków narciarskich, które oferują tras o łącznej długości 50 km. Prawdziwa gratka dla entuzjastów narciarstwa biegowego i zjazdowego. Największym i najbardziej rozbudowanym ośrodkiem jest Kotelnica Białczańska, która posiada aż 14 km tras narciarskich. Warto także wspomnieć o innych popularnych ośrodkach takich jak: Witów Ski, Harenda oraz Kaniówka.

Szczyrk

Szczyrk to kolejne popularne miejsce wśród narciarzy w Polsce. Znajduje się tu ponad 40 km tras, a najwyżej położony punkt to Skrzyczne (1257 m). Szczyrk jest świetnie przygotowanym ośrodkiem narciarskim, który dostosowany jest do potrzeb każdego narciarza. Każdy narciarz niezależnie od poziomu umiejętności znajdzie tutaj coś dla siebie.

Gdzie wybrać się na narty w Europie – jakie ośrodki narciarskie wybrać?

Osoby, którym nie wystarczą polskie trasy narciarskie, bardzo chętnie zerkają w stronę innych krajów Europejskich. Wysokie i zróżnicowane trasy i piękne widoki znajdziemy we włoskich Dolomitach, czy austriackich Alpach. Te kierunki są bardzo chętnie wybierane przez polskich turystów.

Zdecydowanie bliżej mamy jednak… na Słowację! Chwyć kije narciarskie i odwiedź tamtejsze stoki. 

Nasz południowy sąsiad dysponuje wieloma ośrodkami narciarskimi, które dostosowane są do narciarzy o różnych poziomach zaawansowania. Wiele z nich znajduje się przy granicy z Polską, dlatego odwiedzenie ich nie wymaga kupowania noclegów zagranicą. Jeżeli planujesz narty na Słowacji, koniecznie weź pod uwagę ośrodki, takie jak:

 • Tatrzańska Łomnica
 • Jasna Nizke Tatry
 • Szczyrbskie Jezioro
 • Jasenska Dolina
 • Skubinska Hola

Do wyjazdu na narty za granicę trzeba dobrze się przygotować. Zabierz ze sobą zarówno odpowiedni sprzęt narciarski, jak i dodatkowe akcesoria narciarskie. Osoby początkujące powinny wybrać nieco krótsze narty do zjazdu oraz bardziej elastyczne buty narciarskie. Konieczna będzie także dobrej jakości odzież narciarska

Gdzie na narty z dzieckiem w Polsce?

Narty są sportem, w który spokojnie można zaangażować nawet małe dzieci. Pierwsze lekcje utrzymywania równowagi na nartach mogą pobierać nawet dwulatki. Nic dziwnego, że w Polsce znajduje się wiele ośrodków, w które z powodzeniem można pojechać całą rodziną.

Jakie kryteria powinno spełniać takie miejsce? Przede wszystkim konieczna jest dobra infrastruktura. Wybieraj miejsca, w których działają szkółki narciarskie dostosowane programem do najmłodszych. Dodatkowym atutem będą także kluby malucha i ośrodki, z animatorami, w których można bezpiecznie zostawić dzieci, kiedy rodzice będą szusować po stokach. Dobre ośrodki to takie, które mają:

 • punkty gastronomiczne,
 • miejsca do zjazdów na sankach,
 • lodowiska,
 • wyciągi krzesełkowe/kolejki kanapowe,
 • strefy dla dzieci,
 • przedszkola narciarskie.

Ciekawe propozycje miejscówek na narty z dziećmi to na przykład:

 • ośrodek narciarski Ryterski Raj w Rytnie,
 • stacja narciarska Rusin Ski w Bukowinie Tatrzańskiej,
 • stacja narciarska Jurgów Ski w Jurgowie,
 • Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem,
 • stacja narciarska Jaworzyna Krynicka w Krynicy Zdrój,
 • stacja narciarska Małe Ciche w Murzasichlu
 • stacja narciarska Kokuszka Ski w Piwnicznej–Zdrój
 • stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna Wierchomla w Wiercholmie Małej

Stoki narciarskie dla początkujących w Polsce

Polskie stoki narciarskie dostosowane są do potrzeb odwiedzających na wszystkich poziomach zaawansowania. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem, być może Kasprowy Wierch jeszcze nie jest dla ciebie. Jednak bez obaw – z łatwością znajdziesz stok, który przeznaczony jest właśnie dla początkujących.

Jeżeli jedziesz na narty po raz pierwszy, upewnij się, że cel twojej podróży posiada tak zwaną oślą łączkę. To wydzielone miejsce poza stokami, gdzie można na spokojnie ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności. To szerokie trasy o bardzo łagodnym nachyleniu. Zazwyczaj oznaczone są kolorami niebieskim lub zielonym.

Na narty można wybrać się na drugi koniec Europy lub na południową granicę. Warto jednak odwiedzać także polskie ośrodki, gdzie znajduje się mnóstwo tras i stoków dostosowanych do potrzeb zarówno zaawansowanych narciarzy, jak i dzieci oraz osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu