WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czas na narty! Gdzie warto wybrać się na narty w Polsce?

05 październik 2020
#PORADY

W Polsce funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich – i wbrew pozorom znajdziemy je nie tylko na południu kraju. Jednak to właśnie tam zlokalizowanych jest najwięcej narciarskich kompleksów – ze względu na ukształtowanie terenu. Najbardziej znane miejscowości narciarskie to m. in. Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Szczyrk czy Szklarska Poręba. Na nartach można też pojeździć na północy kraju. Sprawdź, gdzie warto pojechać na narty w Polsce!


Gdzie można pojechać na narty? Do Białki i Bukowiny

Te dwa położone blisko Zakopanem kompleksy narciarskie w każdym sezonie zimowym przyciągają setki tysięcy turystów. W wysokim sezonie nawet na wyciągach o wysokiej przepustowości (do 1500 osób na godzinę) tworzą się lekkie kolejki. Niekiedy trzeba odstać 15 do 30 minut, aby móc wjechać na wybrany stok! Co stoi za taką popularnością Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej?

Wpływ na to ma znakomicie utrzymana infrastruktura, regularne sztuczne naśnieżanie stoków i pilnowanie ich porządku, duży wybór tras zjazdowych oraz dostosowanie całych kompleksów pod potrzeby narciarzy. Dodatkowo w tych miejscach dobrze uczy się jazdy na nartach – na wielu stokach znajdują się trasy przeznaczone tylko do nauki.

Na narty na szczyt, czyli Kasprowy Wierch!

Jeśli chcemy szusować po wysokich stokach, nie musimy jechać na narty do Włoch. Wystarczy, że wejdziemy szlakiem na Kasprowy Wierch lub wjedziemy na szczyt kolejką. Na górze możemy korzystać z pięknych widokowo, ale trudnych tras, dlatego Kasprowy polecany jest dla doświadczonych narciarzy.

Trasy dostępne na szczycie nie są sztucznie naśnieżane, ale i tak często sezon narciarski trwa w tym miejscu aż do wiosny – ze względu na wysokość śniegu jest pod dostatkiem. Na stok na Kasprowym można dotrzeć za pomocą 4-osobowego wyciągu krzesełkowego.

Na narty do Szczyrku albo do Szklarskiej Poręby

Ten ośrodek narciarski przez wiele lat pozostawał zaniedbany, ale zdążył już odzyskać swój dawny blask. Obecnie znajdziemy tam nowoczesną infrastrukturę narciarską, która sprawia, że to idealne miejsce dla dorosłych narciarzy, jak i na wyjazd na narty z dziećmi. Centralny Ośrodek Sportowy w Szczyrku i Szczyrkowski Ośrodek Narciarski dysponują łącznie trasami narciarskimi o długości 20 km. Trasy są zróżnicowane i jazda na nich jest możliwa w zależności od stopnia wytrenowania.

Warto też wybrać się na narty do Szklarskiej Poręby. Znajdziemy tam ośrodek Ski Arena Szrenica, który oferuje aż 12 km tras narciarskich. Wszystkie szali są sztucznie naśnieżane i można na nie dotrzeć za pomocą kolei linowych albo wyciągów. Chociaż w Szklarskiej Porębie są warunki do uczenia się jazdy na nartach na prostych stokach, to większość osób przyjeżdża tu zobaczyć najbardziej stromą trasę w Polsce – tzw. ścianę na Szrenicy. Trasa ta ma aż 2  km długości i jest bardzo trudna do pokonania. Różnica poziomów na niej wynosi 510 metrów.

Na narty… na północ Polski

Zapaleni narciarze wiedzą, że również na północy Polski znajdują się ciekawe trasy narciarskie. Nie są tak duże i widowiskowe jak południowo górskie stoki, ale zapewniają dobre warunki do nauki jazdy na nartach oraz pozwalają złapać narciarskiego bakcyla. Trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności, z dobrą infrastrukturą, znajdziemy m.in. na Górze Jesionowej nieopodal Jeleniewa, nad jeziorem Szelment Wielki. Zjazdy są o tyle ciekawe, że jadąc cały czas mamy widok na jezioro.

Na narty w Polsce można się udać także do Gołdapi. Znajdujący się tam ośrodek w Pięknej Górze oferuje 2 km tras zjazdowych, do których można dotrzeć 5 wyciągami narciarskimi. Na szczycie góry znajduje się kawiarnia z obrotową podłogą, co jest dodatkową atrakcją dla odpoczywających narciarzy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu