WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

20 październik 2022
#PORADY

Wspólne wypady na narty to jeden ze sposobów na rodzinne spędzenie czasu. Potrafią one znacząco przyczynić się do wzmocnienia więzi pomiędzy poszczególnymi członkami familii. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców decyduje się wysłać swoją pociechę na naukę jazdy na nartach już w we wczesnych latach życia. Podpowiadamy jak powinna przebiegać nauka jazdy, aby dziecko nie zraziło się do tej formy aktywności fizycznej i czerpało z niej jak najwięcej zabawy.


W jakim wieku warto rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Kiedy najlepiej rozpocząć z dzieckiem naukę jazdy? W przypadku nauki jazdy na nartach doskonale sprawdza się stara zasada: im wcześniej, tym lepiej. Pierwsze przymiarki do szusowania po stokach można rozpocząć już z maluchami, które ukończyły drugi rok życia. Młodsze dzieci uczą jednak wyłącznie utrzymywania równowagi na nartach. Kiedy jednak najlepiej nauczyć dziecko jeździć?

dzieci na nartach

Nieco starsze dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat mogą rozpocząć ćwiczenia praktyczne pod okiem instruktora. Kursanci powyżej dziesiątego roku życia mogą już rozpocząć zajęcia teoretyczne i są w stanie przyswajać wiedzę na temat tego jak sterować nartami oraz jakie są ogólne zasady korzystania ze stoku. Nie będą także mieli problemu z zastosowaniem tej wiedzy w praktyce. Jest to czas na pokonywanie własnych lęków. Profesjonalną pomoc w nauce jazdy świadczą szkoły narciarskie.

Przeczytaj także: Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Nauka jazdy na nartach – w jaki sprzęt narciarski wyposażyć dziecko?

Nauka jazdy nie może odbyć się bez sprzętu. Podstawowym wyposażeniem potrzebnym do nauki jazdy są oczywiście narty. W jaki sposób je dobrać? W przypadku maluchów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z jazdą deski powinny być o około 5 do 10 cm krótsze niż wynosi wzrost dziecka. W przypadku osób, które opanowały już podstawy jazdy narty mogą być równe ze wzrostem. Należy jednak pamiętać, że dziecko rośnie, więc na samym początku nie warto kupować nowej pary nart, a je wypożyczyć.

Inaczej wygląda sprawa z butami. W ich przypadku warto by dziecko posiadało swoją własną parę. Dlaczego? Ponieważ buty muszą indywidualnie dopasować się do stopy. Jest to możliwe tylko i wyłącznie, gdy posiadamy swoje własne obuwie. Buty narciarskie dla dzieci są na ogół dosyć niskie i posiadają jedną lub dwie klamry. Para musi być dobrze dopasowana do stopy, więc przed zakupem należy je przymierzyć i wykonać w nich kilka kroków.

Warto również zdawać sobie sprawę, że jeżeli dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na nartach to niewskazane jest używanie kijków. Na początku maluch musi wypracować sobie naturalną koordynację, a w tym kijki mogą nieco przeszkadzać. Na późniejszych etapach nauki dobieranie kijków odbywa się na tej samej zasadzie co w przypadku osób dorosłych. Wyposażenie malucha w odpowiedni sprzęt to podstawa, by szybko nauczyć dziecko jeździć.

Nauka jazdy na nartach dla dzieci – jak się ubrać? 

Zaopatrzenie się w narty dla dzieci to nie wszystko. Aby mały sportowiec mógł w pełni cieszyć się z przebywania na stoku powinien być także odpowiednio ubrany. Sporty zimowe sprzyjają wychłodzeniu, dlatego też do kompletowania narciarskiej garderoby dla dziecka należy podejść kompleksowo. Jak więc ubrać dziecko przed nauką jazdy?

Na rynku dostępne są kurtki narciarskie dla dzieci, których wybór jest istotny, lecz nie najważniejszy. Przed wybraniem się z maluchem na stok warto kierować się takimi samymi zasadami jak w przypadku osób dorosłych. Przede wszystkim ubierajmy dziecko na przysłowiową cebulkę. Nie ma sensu jednak przesadzać z ilością warstw ubrań, ponieważ przegrzanie zazwyczaj bardzo szybko prowadzi do choroby. 

maluchy uczą się jazdy na nartach

Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na bieliznę termoaktywną dla dzieci, która odprowadza pot od ciała i tym samym zmniejsza ryzyko przegrzania organizmu. Zamiast niepraktycznego kombinezonu, który królował na stokach jeszcze kilka lat temu, lepiej jest postawić na osobną kurtkę oraz spodnie narciarskie dla dzieci. Im większa dbałość o odzież, tym skuteczniejsza nauka jazdy.

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach – indywidualne, czy grupowe w szkole narciarskiej?

Wielu rodziców, którzy planują posłać swoje dzieci na zajęcia z narciarstwa zastanawia się, czy lepsze będą ćwiczenia indywidualne, czy może raczej grupowe lekcje jazdy. Oczywiście doświadczeni w jeżdżeniu rodzice mają możliwość nauczyć dziecko jazdy samodzielnie, jednak dobrym pomysłem może okazać się wysłanie pociechy do szkółki narciarskiej. Można także wykupić lekcje indywidualne, podczas których prywatny instruktor zajmuje się tylko naszym dzieckiem. Jeżeli jednak istnieje taka możliwość to warto zainwestować w kurs grupowy z profesjonalnym instruktorem. Dlaczego to jest w ogóle aż tak istotne? 

Szybsza i bardziej efektywna jest nauka jazdy w grupie rówieśniczej. Pod okiem doświadczonego opiekuna i instruktora dzieci uczą się poprzez zabawę co jest dla nich zdecydowanie bardziej komfortowe i najszybciej widać postępy dziecka.

Ale czy to zawsze dobry pomysł? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku liczy się przede wszystkim komfort dziecka. Jeżeli nie ma ono ochoty na naukę w grupie i lepiej czuje się tylko w towarzystwie instruktora – należy to uszanować. Najlepszym sposobem na to jak uczyć dzieci jazdy na nartach jest zbudowanie wokół tej aktywności dobrych skojarzeń, co daje poczucie bezpieczeństwa.

Indywidualne zajęcia z instruktorem najlepiej sprawdzą się w przypadku dzieci, które skończyły dziesięć lat. Przed zapisaniem malucha warto upewnić się, że w grupie nie ma więcej niż pięciu kursantów. Najowocniej pracuje się bowiem z małymi grupami. Najlepiej wybierajmy też miejsca z wyciągami taśmowymi, które są przyjazne dla najmłodszych dzieci. 

Przeczytaj także: Jak ubrać dziecko na narty?

Instruktor narciarstwa dla dzieci – jakie cechy powinien posiadać? 

Instruktorzy narciarstwa dla dzieci są osobami, na których spoczywa odpowiedzialność nie tylko za umiejętności techniczne małego kursanta, ale także to jaki będzie jego stosunek do tego sportu. Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry instruktor? 

Dzieci na nartach

Przede wszystkim musi być to osoba doświadczona, która posiada uprawniania do nauczania. Bardzo ważna jest także kwestia tego, aby instruktorzy mówili w języku zrozumiałym dla dziecka i potrafili zachęcić ucznia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy wybrana przez nas szkółka narciarska znajduje się za granicą. Wprawdzie w trakcie nauki słowa nie są najistotniejsze, jednak ważne, aby młody narciarz potrafił zrozumieć przynajmniej podstawowe komunikaty

Podsumowanie

Narciarstwo jest naprawdę fascynującym sportem, z którym przygodę można rozpocząć w każdym wieku. Dzieci zazwyczaj bardzo szybko się uczą, trzeba jednak zadbać o to, aby proces nauki jazdy był dostosowany do ich wieku oraz był po prostu świetną zabawą.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu