WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? Praktyczne wskazówki

03 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Jazda na nartach to fantastyczny sposób na spędzenie czasu wolnego z rodziną. Aby białe szaleństwo było jedynie szaleństwem z radości, nie zaś z braku komfortu, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Zarówno buty narciarskie dla najmłodszych dzieci jak i dla tych starszych, muszą być nie tylko dobrze dopasowane pod względem rozmiaru, ale powinny także zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli więc planujesz zakup dziecięcych butów na narty, skorzystaj z naszego poradnika. Zawarliśmy w nim wszelkie informacje, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.


Buty narciarskie dla dzieci a dla dorosłych – różnice w wyborze

Mimo, że wyglądają podobnie, dziecięce buty narciarskie znacznie różnią się od modeli dla osób dorosłych. Z tego powodu nie należy dzieciom kupować butów narciarskich, które przeznczone są dla kobiet i mężczyzn, nawet jeśli rozmiar jest dla nich odpowiedni.

Standardy produkcji butów zaprojektowanych z myślą o najmłodszych odbiegają od tych, które wykonywane są z myślą o dorosłych. Czym więc się od siebie różnią? Przede wszystkim stosunkiem objętości i szerokości do ich długości. W przypadku dzieci, buty narciarskie są znacznie węższe i mniejsze niż w przypadku butów męskich i damskich.

Przy doborze butów narciarskich dla dzieci, należy wziąć także pod uwagę fakt, że najmłodsi są zdecydowanie bardziej wrażliwi pod względem odczuwania ewentualnego dyskomfortu wynikającego ze sztywności skorupy buta.

dziecko na nartach

Poza tym dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mogą mieć problemy z zapinaniem i rozpinaniem butów a także z ich zakładaniem i ściąganiem. Warto wtedy zwrócić uwagę na ilość klamr, w które wyposażone są buty na narty.

Przeczytaj także: Jak ubrać dziecko na narty?

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? najważniejsze parametry

Odpowiedni dobór butów narciarskich przeznaczonych dla dzieci nie należy do najprostszych. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele czynników. Dopasowanie butów powinno zależeć od wieku dziecka, jego wzrostu i wagi, umiejętności jazdy a także szerokości i kształtu stopy.

Zbyt wąskie buty będą sprawiały dziecku silny dyskomfort a nawet ból, który może zniechęcić do jazdy. Zbyt luźne obuwie z kolei może skutkować upadkiem bądź kontuzją. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby dziecięce buty narciarskie o przezroczystej skorupie, przez którą dokładnie byłoby widać stopę dziecka, jednak z racji ich braku, trzeba radzić sobie w inny sposób.

Dopasowanie do stopy – jak właściwie dobrać rozmiar butów narciarskich

Odpowiedni rozmiar butów dla małoletnich miłośników narciarstwa jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na podejmowanie decyzji o ich kupnie. Przyzwyczajeni do systemu wybierania butów sportowych lub codziennych rodzice, często kupują dzieciom zbyt duże, w stosunku do długości stopy, buty. Z racji tego, że rozmiar stopy dziecka zmienia się szybko, wiele osób decyduje się na kupowanie modeli za dużych o kilka rozmiarów. Problem zbyt luźnych butów rozwiązywany jest przez uzupełnianie zbędnej powierzchni wkładką żelową lub dodatkową parą grubych skarpet. Jest to ogromny błąd.

Źle dopasowane obuwie powoduje mniejszą kontrolę nad nartami, co skutkować może kontuzją lub upadkiem. Właściwy rozmiar to nie tylko gwarancja komfortu, ale i bezpieczeństwa jazdy. Jak więc wybrać odpowiedni model, którego nie będzie trzeba uzupełniać dodatkowymi skarpetkami?

dzieci na śniegu

Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, że u większości producentów, jeden centymetr odpowiada w przypadku butów narciarskich jednemu rozmiarowi. Tak jak w zwykłych butach, także i w tych przeznaczonych do jazdy na nartach, maksymalna długość luzu powinna wynosić 1 centymetr. Jak więc zmierzyć rozmiar stopy, aby przełożyć go na rozmiar butów?

Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy postawić stopę dziecka na kartce papieru i odrysować kształt ołówkiem. Następnie mierzy się odrys stopy miarką od dużego palca aż do pięty. Należy pamiętać, że trzeba wziąć pod uwagę najdłuższy możliwy pomiar. Następnie sprawdza się w tabeli producenta, jak kształtuje się rozmiarówka butów narciarskich. Jeśli natomiast zdecydujesz się na mierzenie butów narciarskich przez dziecko, zwróć uwagę na to czy nie odczuwa ono bólu po przyjęciu pozycji narciarskiej. Jeśli dziecko skarży się na uwieranie lub silny dyskomfort, wybierz większy rozmiar.

Przeczytaj także: Jaki krem z filtrem na narty?

Cztero, trzy, dwu czy jednoklamrowe – jakie buty narciarskie dziecięce wybrać

Liczba klamer jest wprost proporcjonalna do poziomu stabilności obuwia przeznaczonego do narciarstwa. Im więcej klamer, tym lepsze dostosowanie butów do stopy i tym większa precyzja ruchów.

Jednak zważywszy na niedużą powierzchnię bucika dla dzieci w wieku do trzech lat, wyposażenie go w większą liczbę klamerek jest niezwykle trudne a wręcz niemożliwe. Z tego powodu jednoklamrowe buty narciarskie dla najmłodszych będą najlepszym rozwiązaniem. Poza tym maluch będzie miał możliwość samodzielnego założenia butów i ich zapięcia. Jedna klamra nie sprawi mu bowiem problemów.

buty narciarskie 3 klamrowe wedze

Dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat idealne buty będą miały dwie lub trzy klamry, natomiast starszym dzieciom, zwłaszcza tym, które umieją już jeździć, warto kupić buty narciarskie z czterema klamrami oraz rzepem i mikroregulacją cholewki. Dzięki temu rozwiązaniu lepiej zharmonizują się nie tylko ze stopą a także z łydką.

Przeczytaj także: Jak dobrać narty dla dziecka?

Flex index – współczynnik sztywności w juniorskich butach na narty

Odpowiedni poziom sztywności i twardości buta narciarskiego jest niezwykle ważny. Mierzy się go przy pomocy współczynnika zwanego w języku angielskim flex index.

W przypadku najmłodszych dzieci, sprzęt nie posiada jednak takowego oznaczenia. Z założenia obuwie jest bowiem miękkie oraz elastyczne. Narciarze powyżej piątego roku życia powinni zostać wyposażeni w obuwie, którego sztywność dobierana jest do ich stopnia zaawansowania. Osoby początkujące powinny więc postawić na sztywność buta na poziomie do 50 według tabeli flex index. Dzieci o większych umiejętnościach jazdy powinny zaś nosić obuwie o flexie, który mieści się w przedziale od 60 do 80.

Należy pamiętać o tym, że twardsze i sztywniejsze obuwie pozawala na wyższą kontrolę jazdy. Jest jednak znacznie mniej wygodne i po dłuższej jeździe może powodować dyskomfort. Aby dziecko nie zniechęciło się do białego szaleństwa, warto rozpocząć przygodę ze sprzętem cechującym się większą miękkością i stopniowo zwiększać ją z upływem czasu i poziomem zaawansowania.

Obuwie dla małego narciarza – pozostałe właściwości

Narciarstwo jest wspaniałą formą aktywnego wypoczynku. Spędzanie całego dnia na stoku przy odczuwalnym mocno chłodzie, może jednak negatywnie wpływać na postrzeganie go w oczach dziecka. Aby temu zapobiec, warto zwrócić uwagę na to, czy obuwie wyposażone jest w ocieplaną membranę. Może ona mieć postać polaru bądź kożuszka. Dzięki niej, stopy dziecka nie będą narażone na zimno.

Kupując buciki narciarskie dla najmłodszych warto także zwrócić uwagę na ich wygląd. Atrakcyjny dla dziecka design może zachęcić je do jazdy. Z tego powodu producenci sprzętu narciarskiego stawiają na przyjazne dzieciom kolory i wzornictwo.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu