Zobacz jakimi czynnikami należy kierować się, by dobrze dobrać narty. Wbrew pozorom długość nart wcale nie powinna zależeć tylko od wzrostu! Należy też zwrócić uwagę na swoje umiejętności i planowany sposób użytkowania sprzętu narciarskiego. Sprawdź, jak dobrać narty.
Przy doborze i zakupie nart można wziąć pod uwagę szereg czynników. Najłatwiej jest kierować się:
Dopiero kiedy weźmiemy je wszystkie pod uwagę, będziemy w stanie idealnie dobrać narty do własnych potrzeb. Ważne dla czerpania przyjemności z jazdy jest też odpowiedni dobór kijów narciarskich.
To najłatwiejszy sposób doboru nart – w końcu wzrost narciarza, w przeciwieństwie do umiejętności, jest wartością całkowicie obiektywną. Typowo długość nart powinna wynosić mniej więcej tyle, ile wzrost minus 10-15 cm. Oznacza to, że będą sięgać do podbródka lub do czoła. To jednak nie koniec komplikacji. U kobiet długość narty powinna być trochę mniejsza, gdyż przy wyborze ważnym czynnikiem jest też waga. Powinny być o ok 20 cm krótsze.
Długość nart jest też różna w zależności od typu sprzętu. All mountain powinny mieć mniej więcej długość wzrostu użytkownika, narty sportowe 155 -165 cm, a narty Freeride, przeznaczone do jazdy po nieubitym śniegu powinny być wyższe od użytkownika.
Początkujący narciarze powinni wybierać krótkie narty – łatwiej się nimi skręca. Z kolei doświadczeni raczej narty dłuższe, bo pozwalają na skręty przy wyższych prędkościach. Nieco dłuższe (ok. 5cm) powinny być też narty z rockerem. Jak zatem widzisz, dobór długości nart wymaga zwrócenia uwagi na kilka kwestii, a przecież to nie koniec. Znaczenie mają również cechy nart, ich dopasowanie do jazdy rekreacyjnej lub wyczynowej, czy do rozwijania większych prędkości.
Pamiętajmy też o tym, że dobre narty muszą być dobrane do butów! Sztywność nart powinna odpowiadać sztywności (flexowi) butów narciarskich.
Podczas wybierania nart warto znać pewne pojęcia techniczne dotyczące ich struktury:
Camber oznacza wygięcie „pustych” – bez narciarza – nart; narty mają różne wygięcia: są bardzo zakrzywione lub raczej płaskie, w zależności od rodzaju jazdy i oczekiwanej wydajności. Najczęściej narty mają klasyczny camber na prawie całej długości, który jest uzupełniony rockerem (uniesieniem) na dziobie i/lub piętce, co zapewnia moc i kontrolę jazdy.
Krawędzie to metalowe części umieszczone po bokach ślizgu nart. Zapewniają przyczepność na śniegu. Wymagają regularnego ostrzenia. Francuskie wyrażenie „popełnić błąd na krawędzi” oznacza błędnie wywierany nacisk na nienośną krawędź, co często prowadzi do upadku!
Gdy narty leżą na ziemi, dotykają śniegu swoimi końcami – dziobem i piętką, ale nie ma tego w przypadku środkowej części narty, która jest lekko uniesiona dzięki łukowatemu kształtowi.
› Idealny do jazdy na trasie.
W przeciwieństwie do klasycznego cambera punktem kontaktu jest środkowa część nart, natomiast dziób i piętka są uniesione, co nadaje nartom kształt banana.
› Idealny do freeride’u.
Narty posiadają klasyczny camber połączony z rockerem na dziobie, co zapewnia doskonałe prowadzenie w zakrętach.
› Idealny do jazdy na trasie.
Camber klasyczny uzupełniony rockerem z przodu i z tyłu zapewnia dobrą przyczepność na śniegu oraz optymalną wyporność na puchu.
› Idealny do freeride’u.
Nim przejdziemy do opisu rodzajów nart, zaznaczmy inną istotną kwestię przy kompletowaniu sprzętu. Dobór odpowiednich ubrań wbrew pozorom nie jest mniej ważny niż kupno właściwych desek. Do kluczowych elementów narciarskiego ubioru możemy zaliczyć:
Pamiętaj, że wszelkie części twojego stroju powinny być dopasowane. Nie mogą być ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Powinny zapewniać ci pełną swobodę ruchów i komfort jazdy. Winny także odpowiednio odprowadzać ciepło.
Im narty krótsze, tym bardziej zwrotne! Początkującym narciarzom zaleca się jazdę na krótszych nartach o 5-10 cm od ich wzrostu. Jeśli chodzi o długie narty, to zapewniają one lepszą stabilność, ale trudniej się nimi manewruje. Zalecane są one dla wyczynowych narciarzy.
Im narty sztywniejsze, tym bardziej zrywne i techniczne! Zalecane są zatem dla zaawansowanych i wyczynowych narciarzy, którzy lubią prędkość i zakręty. Giętkie narty z kolei są doskonałe dla narciarzy początkujących oraz tych, którzy cenią sobie spokojną jazdę.