WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nurkowanie nie tylko dla wybranych. Zacznij swoją przygodę z nurkowaniem

18 październik 2021
#PORADY

Turkusowa wody, dzikie podwodne stworzenia, rafy koralowe… Każdy, kto marzy o wakacjach w raju z palmami, ma ochotę wskoczyć do ciepłej toni i dotknąć oraz zobaczyć to, czego nie widać na ziemi. Jeśli ciekawi Cię podwodny świat, nurkowanie może stać się Twoją pasją! Jeśli lubisz sport, nurkowanie jest aktywnością ogólnorozwojową. Kiedy szukasz hobby dla całej rodziny, to właśnie nurkowanie może sprawić, że spędzisz z rodziną niezapomniane chwile. Metoda nurkowania scuba diving jest odpowiednia dla małych i dużych fanów wody.

Nurkowanie — jakie korzyści przynosi?

Na kurs nurkowy decydują się nie tylko osoby, które łączą z pływaniem w głębinach swoją zawodową przyszłość. To prawda, że wielu nurków pracuje w oddziałach ratunkowych, poszukiwawczych, w straży pożarnej czy w wojsku. Występują również różne specjalizacje jak nurek wrakowy czy jaskiniowy. Jednak nie oznacza to, że nurkiem nie może być nauczyciel, tłumacz, kierowca ciężarówki, a nawet przedszkolak czy nastolatek. To sport dla każdego, kto ma w sobie ciekawość świata i odrobinę odwagi. 

Co daje nurkowanie? 

  • Kiedy wyjedziesz na urlop, możesz w wodzie zobaczyć zwierzęta i rośliny, których nie zobaczysz nigdzie indziej. Przy wyższym stopniu umiejętności zejdziesz też do podwodnych jaskiń i wraków statków. Kto wie? Może na dnie morza odkryjesz kiedyś prawdziwe skarby?
  • Poznasz na pewno ciekawych ludzi. Może na kursie nurkowania, podczas urlopu, albo na forach internetowych lub grupach w mediach społecznościowych dla miłośników tego sportu. Wspólne hobby zbliża ludzi i kolejnych możesz zarazić swoją pasją. Jeśli masz dzieci, pamiętaj, że wspólne nurkowanie jest sportem dla całej rodziny. 
  • Oderwiesz się od problemów codzienności. Skupisz na tym, co naprawdę kochasz i co daje Ci radość. Dawka adrenaliny z endorfinami pozwala przetrwać najtrudniejsze momenty w życiu i stawia na nogi. 
  • Poczujesz, jak to jest w stanie nieważkości. To uczucie lekkości i wolności nie da się porównać z żadnym innym i nie sposób go opisać. 
Mężczyzna podczas nurkowania patrzy na ryby

Technika nurkowania — scuba diving

Scuba pochodzi od terminu Self Contained Underwater Breathing Apparatus. Samodzielny podwodny aparat oddechowy (SCUBA) jest rodzajem przenośnego podwodnego sprzętu używanego przez nurków. Dostarcza on powietrze do oddychania poprzez rurkę do ust nurka z jednej lub dwóch butli, które zawierają sprężone powietrze. Nurek ma ten sprzęt cały czas ze sobą pod wodą, dlatego może nurkować swobodnie, oddychając i nie jest ograniczony w żaden sposób długością węży, które doprowadzają do niego czynnik oddechowy.

Nurkując w ten sposób, możesz dłużej przebywać pod wodą! Nurkowie uprawiający scuba diving poruszają się przy pomocy płetw i widzą dzięki masce do nurkowania. Ten sposób nurkowania jest znany doskonale zawodowcom, ale świetnie sprawdza się w warunkach rekreacyjnych, czyli na wakacjach nad morzem.Nie oznacza to, że każdy może założyć kombinezon nurkowy, butlę ze sprężonym powietrzem i zejść od razu pod wodę. Każdy nurek musi opanować wiedzę dotyczącą obsługi sprzętu, procedur na wypadek zagrożenia czy pomocy sobie i innym. Jednak kursy scuba diving są tak przygotowywane, by każdy mógł zanurkować. Nie trzeba mieć też specjalnych predyspozycji do nurkowania. Minimum sprawności fizycznej, brak lęku przed wodą i dobre zdrowie są wystarczające nawet w przypadku dzieci w wieku 8-10 lat. Na kurs nurkowy przychodzą więc całe rodziny!

Wystarczy wybrać odpowiednich instruktorów i miejsce, które zapewnia komfortowe warunki. Nurkowanie scuba odbywa się przy pomocy sprzętu do oddychania. Ma on swoją wagę, ale po zanurzeniu ciężar jest nieodczuwalny.

Ważne jednak, by uczestnik kursu nurkowego potrafił pływać. Nie trzeba być mistrzem pływackim. Wystarczy utrzymywać się na wodzie i pływać dowolną techniką. Pierwsze nurkowanie, jak i każde kolejne wymaga też wypełnienia odpowiednich dokumentów, w tym poświadczających stan zdrowia. Warto odpowiedzieć na wszelkie pytania w ankiecie szczerze, by bawić się w wodzie bezpiecznie. Przeciwwskazań do nurkowania scuba diving jest jednak niewiele i każdy kursant powinien zostać o nich powiadomiony. 

Kurs nurkowy scuba pod okiem instruktora nurkowania

Zanim polecisz do ciepłych krajów, by nurkować w głębinach, warto poćwiczyć na miejscu, w kraju, by nie tracić czasu w podróży na podstawową naukę. Nurkowanie jest dostępne dla każdego, ale decydując się na krótki kurs w basenie przystosowanym do schodzenia na znaczną głębokość, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Za granicą, w miejscowościach turystycznych koszty są znacznie wyższe. Kursy nurkowe oferuje Deepspot, najgłębszy na świecie symulator warunków nurkowych, doskonałe miejsce dla osób początkujących oraz zaawansowanych nurków, którzy chcą zdobywać kwalifikacje zawodowe.

Każdy uczestnik nurkowania w Deepspot jest przygotowywany kompleksowo do zejścia pod wodę. Uczy się najpierw, jakie są zasady bezpieczeństwa, jak korzystać ze sprzętu do scuba diving, jak współpracować pod wodą z instruktorem oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Dopiero po części praktycznej może faktycznie zanurkować w basenie i to w asyście doświadczonego, certyfikowanego nurka. Dlatego scuba diving jest doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z całą rodziną.

Kobieta podczas nurkowania spogląda na rafę koralową

Skompletuj sprzęt do nurkowania i zostań nurkiem 

Przedstawiliśmy już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nurkowania. Jeżeli czujesz, że nurkowanie to sport, z którym wiążesz swoją aktywność sportową, pora na skompletowanie własnego sprzętu nurkowego. W sklepach Decathlon znajdziesz szeroki wybór najlepszego sprzętu. Sprawdź koniecznie:

Powyższy sprzęt pozwoli Ci z pewnością na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem rekreacyjnym. Jeżeli chcesz doskonalić swoje umiejętności, koniecznie odwiedź centrum nurkowe, wybierz federację i zapisz się na Zaawansowane Szkolenie Scuba (SSI) lub lub Padi Open Water Diver (OWD). W zależności od Twoich umiejętności, wybierz kurs o odpowiednim poziomie zaawansowania. Możesz także odwiedzić bazę do nurkowania (np. Baza nurkowa w Chmielnie) i tam doskonalić swoje umiejętności.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE

Jak zacząć morsować?

Jak zacząć morsować?
NURKOWANIE, SNORKELING

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?
NURKOWANIE

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu