WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?

20 April 2022

Sporty wodne to aktywność uprawiana przede wszystkim przez osoby mieszkające na co dzień przy naturalnych zbiornikach wodnych. Ta tradycja jednak coraz częściej przełamywana jest ze względu na rozwój infrastruktury i coraz szerszy dostęp do wszelkiego rodzaju sprzętów. Sprawdź, jakie są rodzaje sportów wodnych oraz wymagany do ich uprawy sprzęt. 

Rodzaje sportów wodnych

Można je podzielić na trzy podstawowe rodzaje: 

 • sporty uprawiane w wodzie
 • sporty uprawiane na powierzchni wody
 • sporty uprawiane pod wodą

Dyscypliny, niezależnie od rodzaju, uprawiane są z rozróżnieniem na poszczególne akweny wodne. Zdecydowana większość z nich wymaga dostępu do wód otwartych i naturalnych zbiorników. Jednak część z nich, taka jak pływanie, skoki do wody, czy piłka wodna, może być z powodzeniem uprawiana także na basenach pływackich.Rodzaje sportów niejednokrotnie dostosowuje się do temperatury poszczególnych akwenów oraz panujących warunków atmosferycznych. Zdecydowana większość sportów wodnych wymaga dosyć dobrej pogody oraz temperatury i dobrych warunków atmosferycznych. Właśnie z tych względów w naszym klimacie całoroczne uprawianie sportów wodnych na wolnym powietrzu może okazać się trudnym zadaniem. Na szczęście niektóre dyscypliny, szczególnie te ekstremalne, wręcz wymagają chłodu, czy dużego wiatru. Zazwyczaj jednak tego typu aktywności dostosowywane są do warunków naturalnych. 

Najpopularniejsze sporty wodne – nie tylko windsurfing!

W każdym z trzech rodzajów znajdziemy wiele dyscyplin, które wymagają różnego zaawansowania i mogą być uprawiane w bardzo różnych warunkach. Każda z nich wymaga także odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do poziomu zaawansowania zawodnika. Kąpielówki i okulary pływackie to tylko podstawa, ale o tym opowiemy później.

Jakie są najczęściej wybierane wodne sporty?

W przypadku sportów uprawianych w wodzie największą popularnością cieszą się sporty takie jak:

Jeżeli chcemy skorzystać z oferty wodnych sportów, które można uprawiać na wodzie, możemy wybrać m.in:

 • żeglarstwo i łodzie
 • kajakarstwo
 • surfing 
 • windsurfing
 • kitesurfing
 • narciarstwo wodne
 • loty na paralotni z napędem na motorówkę
 • wioślarstwo
 • wędkarstwo
 • wyścigi motorowodne

W Polsce nie są szczególnie popularne dyscypliny uprawiane pod wodą, jednak coraz więcej osób korzysta z tego typu aktywności podczas wyjazdów zagranicznych, podobnie jak ze sportów napędzanych siłą wiatru. O jakich sportach podwodnych mowa?

Jak widać, aktywności wodnych jest tak dużo, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Ważne jest to, aby testując nowe aktywności wodne, robić to pod okiem doświadczonego instruktora.

jakie sa sporty wodne

Ekstremalne sporty wodne

Ekstremalne sporty uprawiane w wodzie jeszcze do niedawna kojarzyły nam się przede wszystkim z windsurfingiem, gdzie manewruje się między falami powodowanymi przez silny wiatr. Czasami do głowy mogły przyjść także akrobacje na nartach wodnych. Wraz z rozwojem techniki popularne stały się jednak sporty, które korzystają z nowoczesnych sprzętów i zapewniają dzięki nim prawdziwe zastrzyki adrenaliny. Na tej zasadzie powstał między innymi flyboarding, który opiera się na jeździe na desce, wypierającej wodę pod bardzo dużym ciśnieniem i ciągnąć nas ku górze. Dzięki temu mamy szansę unosić się nad powierzchnią wody nawet na kilkanaście metrów!

Pozostałe nietypowe dyscypliny, które jednak cieszą się coraz większą popularnością to:

sporty wodne

Jaki sprzęt do sportów wodnych?

Aktywności sportowe w wodzie rzadko kiedy mogą obyć się bez specjalistycznego sprzętu, chociaż ich zaawansowanie i koszt zależne są przede wszystkim od uprawianej dziedziny. 

Jeżeli ograniczamy się do pływania, czy skoków do wody będziesz potrzebować przede wszystkim czepki do pływania oraz kąpielówki męskie lub stroje pływackie damskie. W momencie, kiedy decydujemy się na pływanie open water, warto zaopatrzyć się także w bardziej zaawansowany sprzęt pływacki. O czym mowa? Podczas pływania w morzach, czy jeziorach konieczna będzie bojka asekuracyjna. Wówczas warto także zaopatrzyć się w płetwy pływackie oraz dobrej jakości pianki do pływania, które pozwolą utrzymać temperaturę ciała w chłodnych często wodach. Większość sportów, które uprawiane są na wodzie i pod nią wymaga specjalistycznego i zazwyczaj dosyć drogiego sprzętu. Deski do surfingu, flyboard, czy maski do pływania pod wodą są jednak zazwyczaj dostępne w firmach, które organizują kursy i udostępniają platformę do takich aktywności. Zwykle na początku zaczyna się od wypożyczania sprzętu, a dopiero po wkręceniu się w konkretną dyscyplinę można wybrać się na zakupy. Wtedy też dokładnie będziesz wiedzieć, jakiego sprzętu potrzebujesz do uprawiania tego sportu.

Sporty wodne — podsumowanie

Sporty wodne to niezwykle szeroka i zróżnicowana dziedzina aktywności, dlatego każdy z pewnością znajdzie w tej grupie coś dla siebie. Wiele z nich jednocześnie pomaga rozwinąć kontakt z przyrodą i daje szansę na mnóstwo ruchu na powietrzu. Co istotne, któraś z dyscyplin na pewno będzie odpowiednia dla każdego z nas, niezależnie od płci, wieku, kondycji i dostępu do otwartych akwenów wodnych. W artykule wspomnieliśmy głównie o wyczynowych sportach wodnych. Warto jednak pamiętać, że pójście na żagiel, czy kajak, również są sportami, które uprawiamy w wodzie. Ten drugi oprócz rowerka wodnego, to najłatwiejsza aktywnosć uprawiania na wodzie. Dla osób mniej żądnych ekstremalnych doświadczeń ten rodzaj aktywności będzie zdecydowanie lepszy. Pozostaje chwycić za wiosło i udać się w rekreacyjny spływ kajakowy, wśród malowniczych szlaków przyrody. Wystarczy zaledwie podstawowy sprzęt i świetna zabawa gwarantowana.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KITESURFING, WINDSURFING

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować
KITESURFING

Kitesurfing - jak zacząć? Podstawy kitesurfingu

Kitesurfing - jak zacząć? Podstawy kitesurfingu
KITESURFING, WINDSURFING

Kitesurfing czy windsurfing - jaki rodzaj surfowania na desce wybrać?

Kitesurfing czy windsurfing - jaki rodzaj surfowania na desce wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu