WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kitesurfing - jak zacząć? Podstawy kitesurfingu

20 May 2021

Kitesurfing to wodny sport ekstremalny, którego nie da się nauczyć samodzielnie. Konieczne jest wykupienie kursu albo indywidualnych lekcji. Nauka pływania kite zawsze zaczyna się od teorii, dopiero później można zacząć ćwiczenia na płytkiej wodzie. Sprawdź, jaki sprzęt do kitesurfingu będzie ci potrzebny i poznaj podstawy przyjmowania pozycji na desce kite.

Kitesurfing – na czym polega ten sport?

To sport wodny, który polega na ślizganiu się po wodzie na specjalnej desce. Do surfowania wykorzystywana jest siła wiatru, a sterowanie odbywa się samodzielnie za pomocą baru (drążka z linkami przymocowanymi do deski). Z kolei deska kite posiada footstrapy, czyli mocowania do włożenia stopy. Kitesurfing często jest mylony z windsurfingiem, ale te dwie dyscypliny różnią się między sobą.

Do kitesurfing potrzebny jest latawiec, a do windsurfingu żagiel. Inna jest także technika oraz sposób prowadzenia deski na wodzie. W związku z tym warto poznać obie dyscypliny, aby zdecydować, czy to kitesurfing czy windsurfing jest dla nas.

Kitesurfing zaliczany jest do sportów ekstremalnych. Dlatego pływanie na desce kite wymaga specjalnego przygotowania. Aby się nie wyziębić, powinno pływać się w piance do surfingu. Dodatkowo na głowę należy założyć specjalny kask, który ochroni głowę w razie upadku i uderzenia o deskę. Kitesurfing można uprawiać na rzekach i w morzach, a także oceanach. Najpopularniejsze wśród pasjonatów kite są morza i oceany.

co_to_jest_kitesurfing_i_jak_zaczac

Kitesurfing – podstawy – jak zacząć?

Naukę zaczyna się od sterowania latawca z lądu. Zanim staniesz na desce na wodę, musisz mieć to opanowane. Podczas pływania kite będziesz na tym całkowicie skupiony, a dodatkowo będziesz musiał w tym samym czasie panować nad deską. Sterowanie warto poćwiczyć pod okiem instruktora w miejscu, w którym będzie to bezpieczne (może być to np. mało uczęszczana plaża, łąka itp.). Ważne, aby trafić na wietrzny dzień.

Kiedy już poznasz ruchy, jakie wykonuje latawiec pod wpływem wiatru i nauczysz się świadomie na nie wpływać, będziesz mógł zacząć ćwiczenia w wodzie. Start kitem odbywa się z płytkiej wody. Start latawca powinien odbyć się w stronę wody (należy go ustawić w taki sposób). Po wejściu do wody nałóż deskę na nogi. 

Następnie skieruj latawiec na pozycję “godzina 12”. Złap za lewy footstrap deski (stojąc plecami do wiatru) i połóż się na plecach. Potem włóż prawą nogę w prawy footstrap deski, a lewą w lewy.  Lewą rękę przełóż na drążek (bar). Taka pozycja pozwoli ci na dryfowanie z wiatrem. Przed startem ugnij tylną nogę w kolanie, a przednią zostaw wyprostowaną. Kiedy uda ci się przyjąć prawidłową postawę, spróbuj zanurkować latawcem do pozycji 45°. Pamiętaj, że znajomość podstaw teoretycznych jest ważna, ale nauka zawsze powinna odbywać się pod okiem doświadczonych osób.

podstawy_kitesurfingu_jak_zaczac

Kitesurfing – jaki sprzęt będzie ci potrzebny?

Kitesurfing to sport, który wymaga specjalnego sprzętu:

  • latawca,
  • deski wyposażonej w bar (drążek z cienkimi linkami, służący do sterowania),
  • trapez – opasa zawodnika i podpina go bezpośrednio do drążka sterowniczego, czyli baru,
  • leash – sprzęt mocowany do trapezu, zapobiega zgubieniu deski.

Do tego należy pamiętać o odpowiednim stroju i przygotowaniu teoretycznym. Pierwsze próby pływania kite zawsze powinny być wykonywane pod okiem instruktora. Ponieważ kitesurfing to sport ekstremalny, należy dokładnie wiedzieć, co zrobić krok po kroku i jak się zachować w razie upadku.

Aby zacząć pływać, trzeba najpierw przygotować sprzęt. Do dmuchania żeber latawca potrzebna jest pompka. Po skończonym treningu deskę należy osuszyć i schować do pokrowca do desek kitesurfingowych.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KITESURFING, WINDSURFING

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować
KITESURFING, NURKOWANIE, PŁYWANIE, SNORKELING, WINDSURFING

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?
KITESURFING, WINDSURFING

Kitesurfing czy windsurfing - jaki rodzaj surfowania na desce wybrać?

Kitesurfing czy windsurfing - jaki rodzaj surfowania na desce wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu