Hat trick to pojęcie, które można usłyszeć oglądając mecz piłki nożnej. Nie zdarza się on często, ponieważ oznacza sytuację, w której gracz zdobył trzy bramki w jednym meczu. Wyróżnić możemy jednak różne rodzaje takiego zagrania. Skąd wzięło się to nazewnictwo w sporcie, kto osiągnął najszybszego hat tricka w historii futbolu i co określamy jego mianem w przypadku innych sportów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tekście poniżej.
Co ciekawe – nazwa ta wcale nie wywodzi się z piłki nożnej. Swoje korzenie ma ono w krykiecie. Po raz pierwszy zostało ono użyte 1858 roku, kiedy to kibice chcieli uczcić wyczyn H.H. Stephensona, który zdobył 3 furtki trzema kolejnymi podaniami. W tym celu kibice zorganizowali zbiórkę na kapelusz dla gracza. Od tego czasu przyjęła się w tej grze tradycja wręczania kapelusza każdemu zawodnikowi, który wyeliminował trzech batsmanów trzema kolejnymi uderzeniami.
Termin wziął swój początek od angielskich słów hat (kapelusz) i trick (sztuczka). Media po raz pierwszy użyły tego określenia w 1865 roku, kiedy to na swoich łamach wykorzystała go gazeta Chelmsford Chronicle. Od tego czasu zostało ono rozpowszechnione na inne sporty takie jak piłka nożna, hokej, rugby, Formuła 1, czy water polo.
W przypadku piłki nożnej hat trick oznacza zdobycie trzech bramek w tej samej rozgrywce przez konkretnego zawodnika. Co ważne – trafienia może przedzielić strzał innego zawodnika. Jeżeli kolejne trafienia zostaną rozdzielone bramkami kolegów z drużyny to nadal mamy do czynienia z takim zagraniem. Nie muszą one także paść w regulaminowym czasie gry. W sytuacji, kiedy np. dwa trafienia padły w trakcie regulaminowych 90 minut, a trzecia bramka została strzelona w dogrywce – hat trick jest zaliczony. Istnieje jednak sytuacja, w której nie można zaliczyć tego typu zdobyczy. Jeżeli któraś z bramek padła w serii rzutów karnych, wtedy nie jest ona zaliczana do hat tricka.
Hat trick jest wyczynem, o którym marzy każdy napastnik, jednak nie każdemu się to udaje w trakcie swojej kariery. Warto wiedzieć, że istnieją jego dwa rodzaje które sprawiają, że wyczyn ten staje się jeszcze bardziej prestiżowy. Oto one:
Pierwszy odnotowany hat trick, który padł w międzynardowym spotkaniu został odnotowany w 1878 roku w spotkaniu Szkocji przeciwko Anglii. Dokonał tego szkocki piłkarz John McDougall. Pierwsze 3 trafienia w tym samym meczu podczas Mistrzostw Świata padły w inaugurującej te zmagania edycji w 1930 roku. Hat trick został strzelony Paragwajowi przez reprezentanta Stanów Zjednoczonych Berta Patenaude.
W spotkaniu finałowym Mistrzostw Świata zostały zdobyte jedynie dwa hat tricki w całej historii. Autorem pierwszego był Anglik Geoff Hurst, który w finale mundialu w 1966 roku zdobył 3 bramki przeciwko RFN. Drugi raz dokonała tego Amerykanka Carla Lloyd w meczu finałowym Mistrzostw Świata Kobiet w 2015 roku przeciwko Japonii. Piłkarka dokonała tego w 13 minut, co jest najszybszym wynikiem w ciągu spotkań finałowych Mundialu. Natomiast najszybsze trzy punkty na Mistrzostwach Świata należą do osoby Fabienne Humma, która w rozgrywce Szwajcarii przeciwko Ekwadorowi strzelała bramki w 47., 49. i 52. minucie.
Za najszybciej osiągniętego hat tricka w tym sporcie uważa się trafienie dokonane w 2013 roku w rozgrywkach ligi amatorskiej przez Alexa Torra. Potrójne trafienie zajęło mu równe 70 sekund. Poprzednim rekordzistom był Tommy Ross, który w 1964 roku w spotkaniu Ross County z Nairn County osiągnął hatt tricka w 90 sekund. Są to jednak przypadki wersji amatorskiej. Jeżeli chodzi o profesjonalną piłkę nożną to rekordzistą jest Sadio Mane, który w 2015 roku podczas meczu Premier League pomiędzy Southampton a Aston Villą na 3 trafienia potrzebował 176 sekund, czyli 2 minut i 56 sekund. Bardzo często takimi zagraniami popisują się zawodnicy podczas mistrzostw świata w piłce nożnej.
Polscy piłkarze również strzelali hat tricki w czasie MŚ. Taka sytuacja zdarzyła się trzykrotnie: w 1938 roku hat tricka ustrzelił Ernest Wilimowski w 1974 – Andrzej Szarmach, a w 1982 roku Zbigniew Boniek. Gabriel Batistuta może pochwalić się dwoma takimi zagraniami w czasie dwóch finałów Mistrzostw Świata – w 1994 i 1998 roku. Z kolei na mundialu w Rosji w 2018 roku w spotkaniu Hiszpania – Portugalia to Cristiano Ronaldo mógł poszczycić się efektownymi trafieniami. Tak naprawdę wyjątek stanowi tylko rok 2006, w którym nie udało się osiągnąć trzech goli w jednym meczu.