WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

23 July 2020
#PORADY

Ile metrów ma boisko piłkarskie? Standardowy rozmiar boiska to 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Określony rozmiar mają też popularne orliki – te boiska muszą mieć 62 metrów długości i 30 metrów szerokości. Dzięki temu, że wymiary boiska do gry w piłkę są ściśle określone, zawodnicy wiedzą czego się spodziewać i mogą jeszcze lepiej pracować nad swoją techniką gry w grupie. Wymiary boisk piłkarskich nie zawsze jednak były ustandaryzowane.


Jaki jest prawidłowy rozmiar boiska piłkarskiego?

Boisko jakie jest, każdy widzi – to prostokąt podzielony liniami na dwie połowy. Każda połowa należy do jednej drużyny. Jednak konkretne wymiary boiska do piłki nożnej nie są już tak oczywiste. Tym bardziej, że na przestrzeni lat zmieniały się oficjalne wytyczne dotyczące wielkości boisk. W 2008 roku wymiary boisk do gry profesjonalnej (rozgrywania zawodów) zostały ujednolicone przez IFAB (International Football Association Board). 

Obecnie każde takie boisko do gry w piłkę powinno mieć 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Wcześniej wymiary boiska do gry mogły się wahać między 90 a 120 metrów długości i 45 a 90 metrów szerokości. Uznano to jednak za niesprawiedliwe, ponieważ przeciwnicy przyzwyczajeni do gry na większych boiskach zyskiwali przewagę nad drużyną, która na co dzień trenowała na mniejszych powierzchniach. Teraz każdy zawodnik wie, czego się spodziewać podczas meczu.

Wymiary boiska w piłce nożnej – pozostałe elementy

Pozostałe wymiary boiska do piłki nożnej też są ściśle określone. Wymiary pola karnego to ą 16,50 metra długości i 40,32 metra szerokości. Okrąg na środku boiska ma promień 9,15 metra. Z kolei rzut karny wykonuje się z 11,5 metra, a w polu karnym znajduje się pole bramkowe o wymiarach 18,32 x 5,5 metra. Ważny jest także rozmiar bramki do gry w piłkę nożną (7,32 x 2,44 m.).

Fot 1. Materiał własny

Jakie są wymiary boiska do gry w piłkę nożnej, jeśli jest to Orlik?

Nazwa Orlik pochodzi od jednego z rządowych programów, który został ogłoszony 13 lat temu. W jego ramach budowane są boiska do gry w piłkę nożną i boiska wielofunkcyjne, które określane są mianem orlików. Ponieważ jest to projekt rządowy, wymiary boiska do gry podlegają ścisłym wytycznym. W tym przypadku boisko do gry w piłkę musi mieć  62 m długości i 30 m szerokości. 

Rozmiar bramki wynosi 5mx2m. Nawierzchnia orlików to sztuczna trawa, na której namalowane są białe linie wyznaczające wszystkie pola. Do gry na orliku najlepiej sprawdzą się buty lanki. To ważne, ponieważ sposób na to, jak wybrać buty do piłki nożnej zależy właśnie od rodzaju nawierzchni.

Jak przygotować się do gry w piłkę nożną na boisku o standardowych rozmiarach?

Boiska do gry w piłkę to ogromne powierzchnie. Zawodnicy muszą po nich biegać przez długi czas, jednocześnie zachowując koncentrację i wykonując akcje. Dlatego zanim zaczniemy grać w piłkę nożną, pomyślmy o tym, jak zwiększyć wydolność płuc w celach sportowych. W końcu zasapany gracz na niewiele zda się na boisku! 

Dlatego warto trenować wybiegania w II zakresie – bieg ciągły. Dopiero później pomyślmy nad doskonaleniem techniki celnego kopania i obrony. Ponadto podstawą na każdym boisku, choćby najmniejszym, są dobrze dobrane buty piłkarskie. Niewygodne, niedopasowane do nawierzchni obuwie może odebrać nam radość z gry i doprowadzić do kontuzji. Tymczasem na boisko wchodzimy po to, aby zejść z niego z uśmiechem i o własnych siłach!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?
PIŁKA NOŻNA

Wymiary bramki do piłki nożnej - poznaj rozmiary bramki w rozgrywkach profesjonalnych i innych

Wymiary bramki do piłki nożnej - poznaj rozmiary bramki w rozgrywkach profesjonalnych i innych

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu