WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wymiary bramki do piłki nożnej - poznaj rozmiary bramki w rozgrywkach profesjonalnych i innych

23 lipiec 2020
#PORADY

Zastanawiasz się, jaką szerokość i wysokość powinna mieć bramka piłkarska? To zależy od rodzaju boiska, na którym grasz. Największe rozmiary bramki piłkarskiej to 244 cm wysokości i 732 cm szerokości (8 stóp i 8 jardów). Wymiary bramki w piłce nożnej mają znaczenie, dlatego warto wiedzieć, do jakiej bramki gramy!


Jakie są prawidłowe wymiary bramki do piłki nożnej?

Rozmiar boiska do piłki nożnej zna większość graczy. Natomiast wiedza o prawidłowych wymiarach bramki piłkarskiej nie jest już tak popularna. Rozmiar bramki zależy od rodzaju rozgrywek i boiska. Pełnowymiarowe boisko posiada bramki o wymiarach  244 cm wysokości i 732 cm szerokości. Jest to odpowiednik angielskich 8 stóp i 8 jardów (rozwój piłki nożnej ma swoje korzenie na Wyspach Brytyjskich). 

Mniejsze bramki do piłki nożnej, czyli takie o wymiarach 5 metrów szerokości i 2 metry wysokości, spotkamy na popularnych orlikach. To bramki, na których można trenować albo po prostu grać ze znajomymi. Istnieją bramki do gry o jeszcze mniejszych wymiarach ( 3 metry szerokości oraz 2 metry wysokości). Te ramki stosowane są do gry w futsal, odmiany piłki nożnej rozgrywanej na hali. 

Jaka powinna być bramka do piłki nożnej?

Stabilna i dopasowana rozmiarem do charakteru rozgrywki. Powinna być na tyle bezpieczna, żeby można było swobodnie się na niej zawiesić w razie potrzeby. Większość bramek zamocowanych na stałe na boiskach posiada specjalne mocowania zapewniające bezpieczeństwo graczy. 

Istnieją też przenośne modele, które można zabezpieczać śledziami oraz takie, które posiadają specjalne podkładki antypoślizgowe. Dzięki nim konstrukcja jest stabilna i dodatkowo nie ma kontaktu z podłożem. W przypadku grania na mokrej trawie ograniczamy w ten sposób powstawanie korozji.

Przenośne bramki do gry w piłkę nożną muszą być też lekkie. Jednym z najcięższych rozmiarów jest waga ok. 10 kg. Dla młodych piłkarzy może być też ważny nawet kolor bramki. Na szczęście istnieje sporo modeli, dzięki czemu można wybrać bramkę piłkarską nawet pod kątem estetycznym. Tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest siatka bramki, zazwyczaj nadaje się tylko do prania ręcznego.

Fot 1. Materiał własny

Czy zawsze trzeba trenować na bramkach z określonym rozmiarem?

Jeśli gramy amatorsko, a piłka nożna to dla nas rodzaj spędzenia czasu ze znajomymi, to nie ma potrzeby trzymania się sztywnych wytycznych. Kiedy gramy na naturalnym boisku, to za bramkę mogą nam nawet posłużyć wyznaczone punkty, chociażby obszar drzew. 

Można też po prostu kupić przenośne bramki piłkarskie, które są lekkie i łatwe do złożenia i rozłożenia. Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnej, warto zrobić przegląd bramek piłkarskich dla dzieci i dorosłych. Istnieją bramki aluminiowe, posiadające obciążenie, wykonane ze stali i bramki nadmuchiwane. Dzięki tym rozwiązaniom w piłkę można grać nawet w domu i ogrodzie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Graj w piłkę nożną w domu i ogrodzie!

Graj w piłkę nożną w domu i ogrodzie!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu