WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

25 październik 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Poznaj rozmiary piłek nożnych i dowiedz się, jaką piłką powinieneś trenować w zależności od wieku i umiejętności. Czy początkujący zawsze muszą grać “czwórkami”, a “jedynki” zarezerwowane są jako piłki kolekcjonerskie? Sprawdź odpowiedzi na te pytania!


Piłka nożna – rozmiary piłek stosowanych podczas gry

Zasady piłki nożnej jasno określają rozmiar i wagę piłki, która może być dopuszczona do gry podczas oficjalnego meczu. Obwód piłki nie może:

  • być większy niż 70 cm oraz mniejszy niż 68 cm,
  • a jej waga nie może przekroczyć 450 gramów, a nie może też być mniejsza niż 410 gramów.

Takie parametry odpowiadają piłce, której rozmiar określamy jako “5”. Jak prezentują się pozostałe rozmiary piłek?

  • 4, czyli piłka juniorska, waży ok. 350-390 gramów, jej obwód wynosi od 64 do 66 cm,
  • 3, czyli piłka dziecięca, waży ok. 280-320 gramów, a jej obwód to wynosi 60 do 62 cm,
  • 2 i 1 – to najmniejsze dostępne rozmiary, są bardzo lekkie (ważą ok 200 gramów), służą głównie jako piłki kolekcjonerskie, ale nie tylko.

Dorośli zazwyczaj trenują piłką w rozmiarze 5. Początkujący na czas nauki używają popularnych “czwórek”, a najmłodsi piłkarze grają piłkami w rozmiarze 3.

pilka nozna jak wybrac

Jak wybrać rozmiar piłki nożnej?

Jeśli chcemy kupić piłkę do piłki nożnej dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z tym sportem, to wybierzmy standardową “trójkę”. Jednak kiedy to my sami chcemy zacząć grać, kupmy piłkę w rozmiarze “4”. Możemy też kupić rzadko używane, ale dostępne na rynku piłki w rozmiarach 1 i 2. Przydadzą się nam do trenowania precyzyjnych kopnięć – tak mała piłka pomaga szybko wyłapać wszystkie błędy popełnione podczas kopania. Dzięki temu można je też od razu skorygować. Dlatego rozmiary 1 i 2 polecane są jako piłki dodatkowe, przeznaczone do trenowania ustawienia odpowiedniego lotu piłki.

Podane powyżej rozmiary oraz ich obwody nieco różnią się od rozmiarów piłek do futsalu (gry halowej). Tego rodzaju piłki mają mniejszą średnicę od swoich standardowych odpowiedników. Obwód “piątek” do futsalu wynosi od 62 do 64 centymetrów. Poza tym ich poziom odbicia jest słabszy.

Pamiętajmy, że rozmiar to nie jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę wybierając piłkę do piłki nożnej. Musimy wybrać model, który będzie dobrze utrzymywał ciśnienie, miał odpowiedni poziom absorpcji wody, dobry balans i… ładny wygląd – w końcu piłka musi nam się też podobać. Choć oczywiście kwestia gustu nigdy nie jest najważniejszym czynnikiem wyboru. Najlepsze piłki posiadają oznaczenia FIFA Approved.

jaka pilka do pilki noznej

Co poza piłką przyda nam się na boisku?

Ważnym elementem gry jest strój piłkarski. Pozwala od razu odróżnić, kto należy od której drużyny oraz chroni zawodników przed otarciami. Każdy piłkarz musi mieć też odpowiednie buty piłkarskie, dopasowane do nawierzchni, na której gra. Inne obuwie sprawdza się na hali, a inne na naturalnej murawie.

Jeśli nie mamy w swojej okolicy żadnego boiska i chcemy po prostu rekreacyjnie pokopać piłkę, zainwestujmy w przenośną bramkę piłkarską. Dzięki temu będziemy mogli m.in. poćwiczyć precyzyjność kopnięć.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?
PIŁKA NOŻNA

Wymiary bramki do piłki nożnej - poznaj rozmiary bramki w rozgrywkach profesjonalnych i innych

Wymiary bramki do piłki nożnej - poznaj rozmiary bramki w rozgrywkach profesjonalnych i innych

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu