WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Na co zwrócić uwagę, wybierając piłkę do piłki nożnej?

18 sierpień 2020
#PORADY

Chcesz kupić piłkę do piłki nożnej, ale nie wiesz, jak ją wybrać? Zwróć uwagę na rozmiar piłki – standardowe rozmiary to 4 i 5. Ważna jest też wytrzymałość piłki oraz podłoże, na jakim będziesz grać. Dowiesz się więcej o tym, jak wybrać najlepszą piłkę do piłki nożnej!


Piłka do piłki nożnej – rozmiar 4 czy 5? Jak wybrać rozmiar piłki?

Piłki do piłki nożnej posiadają różne rozmiary:

  • rozmiar piłki nożnej 5 – piłka seniorska – to największy, tradycyjny i najpopularniejszy rozmiar piłki do nogi, waży ok. 415-445 gramów,
  • rozmiar piłki nożnej 4 – piłka juniorska – to sprzęt dla początkujących, waży ok. 350-390 gramów,
  • rozmiar piłki nożnej 3 – piłka dziecięca – to lekka piłka do gry rekreacyjnej i zabawy, waży ok. 280-320 gramów.

Waga i rozmiar piłki nożnej zawsze muszą być dopasowane do wieku i poziomu zawodników. Ponadto wybierając piłkę do piłki nożnej, zwróć uwagę na:

  • poziom absorbcji wody,
  • wagę,
  • okrągłość, z dopuszczalnymi odchyleniami, badanymi przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej, wynoszącą 1,5 proc.,
  • utrzymywanie ciśnienia,
  • balans,
  • uszkodzenie zaworu po wystrzale.

Na jakim podłożu ma sprawdzić się piłka do piłki nożnej?

Piłka musi mieć nie tylko odpowiedni rozmiar – podobnie jak buty do piłki nożnej, musi zostać dopasowana do rodzaju podłoża. W piłkę nożną możemy grać na standardowym boisku do piłki nożnej, czyli murawie. W tym przypadku potrzebna nam będzie piłka o średniej sprężystości, która będzie dobrze zabezpieczona przed wodą. Ważna jest też trwałość  piłki – nie można ona tracić powietrza w trakcie gry. Osłona piłki do gry na murawie powinna być zrobiona z tworzywa PU albo PCV. Sztuczny materiał jest odporny na ścieranie i zabezpiecza przed wsiąkaniem w piłkę wody.

Inna będzie piłka do futsalu, czyli halowej piłki nożnej. Musi charakteryzować się niskim kozłem. To oznacza, że musimy szukać piłki, która odbija się od powierzchni hali nieco słabiej niż standardowa piłka do gry na murawie. Piłka z niskim kozłem wykonana jest z większej ilości pianki, a więc gracze mają nad nią większą kontrolę.

Najlepsza piłka do piłki nożnej – jakich oznaczeń szukać?

Jeśli zależy nam na najlepszej piłce, szukajmy piłki z oznaczeniem FIFA Approved. To logo to gwarancja jakości – co nie oznacza, że piłki nożne bez tego loga nie nadają się do gry! Każdy zapalony gracz jest w stanie znaleźć dobrą piłkę do nogi we wszystkich przedziałach cenowych, jednak jeśli szukamy najwyższej jakości, to takie logo jest dobrą wskazówką. Certyfikat Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej jest o tyle ważny, że to właśnie ta organizacja dokonuje pomiary obwodu i okrągłości piłki aż w 45 tys. punktów, moczenia piłki w 2 cm wody i obracania jej 250 razy, uderzania piłką o ścianę przy prędkości 50 km/h czy wielokrotnego zrzucania piłki z wysokości dwóch metrów oraz powtarzanie tej czynności w zmiennych temperaturach. Jeśli piłka nożna daje radę w takich warunkach, to śmiało możemy zabierać ją na boisko!

Dobre piłki do piłki nożnej składają się z 4-5 warstwowego poszycia. To naturalna podszewka chroniąca sam środek piłki, tzw. “pęcherz”. Podszycie powinno być wykonane z bawełny albo poliestru w przypadku piłki do gry na murawie albo ze wspomnianej wcześniej pianki do gry na hali.

Istnieją trzy sposoby składania wszystkich części piłki w całość – klejenie, szycie albo spojenie ich metodą termiczną. Klejenie gwarantuje niską cenę piłki, jednak wystarczy sobie wyobrazić, jak szybko taka piłka traci trwałość! Zwłaszcza pod wpływem temperatury i wody. Najlepsze piłki do piłki nożnej to te, które są szyte, co jednak ma też swoje przełożenie na cenę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Graj w piłkę nożną w domu i ogrodzie!

Graj w piłkę nożną w domu i ogrodzie!
PIŁKA NOŻNA

Bielizna termoaktywna – dobry przyjaciel każdego zawodnika

Bielizna termoaktywna – dobry przyjaciel każdego zawodnika

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu