Jedna piłka, dwie bramki, dwie drużyny. Cel: strzelić przeciwnikom jak największą liczbę goli. Jednak to tylko podstawa gry w piłkę nożną, która ma znacznie więcej zasad – i dlatego jest tak fascynującym sportem. Jedną z najbardziej popularnych sytuacji jest spalony. Wiele osób nie wie, co to jest spalony, tymczasem to nic skomplikowanego. Wystarczy, że w czasie podania zawodnik jednej drużyny znajdzie się na nie swojej połowie boiska i będzie końca boiska niż przedostatni piłkarz rywali, a następnie wykona akcję. Wtedy dochodzi do spalonego, a to ma swoje konsekwencje!
Piłka nożna kieruje się sztywnymi zasadami. Żeby rozpocząć oficjalną rozgrywkę, trzeba mieć do niej odpowiednie warunki: boisko do piłki nożnej zgodne z wytycznymi, dwie pełne drużyny (maks. 11, minimum 7 zawodników), odpowiednie stroje piłkarskie… I wiele innych. Piłkarze na boisku w trakcie nie mogą dopuszczać się fauli czy nadmiernej ekspresji emocji albo obrażania zawodników drużyny przeciwnej. Nie powinni też dopuszczać do spalonego, ponieważ ma to konsekwencje.
Tylko co to jest spalony? To sytuacja, w której piłkarz danej drużyny znajduje się na pozycji spalonej i wykonuje akcję. Pozycja spalona to pozycja, w której zawodnik jest na stronie boiska drużyny przeciwnej – bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka i bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Czyli piłkarz, do którego podawana jest piłka, musi mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy drużyny przeciwnej. Jeden z nich może być bramkarzem, ale nie ma takiego wymogu. Inaczej będzie znajdował się na pozycji spalonej – a stąd prosta droga do spalonego. Jeśli piłkarz na pozycji spalonej wykona akcję:
to dojdzie do słynnego “spalonego”. Ostatecznie o tym, czy był spalony czy też nie, decyduje sędzia.
Konsekwencją spalonego jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Rzut wolny wykonywany jest z miejsca, w którym doszło do spalonego. Może, ale nie musi, wpłynąć to na przebieg rozgrywki, a nawet zadecydować o wyniku całego spotkania. Spalony budzi więc ogromne emocje wśród fanów piłki nożnej oraz wśród samych zawodników.
Do spalonego nie dojdzie w kilku sytuacjach:
Wtedy też drużyna przeciwna nie otrzymuje rzutu wolnego.
Podstawą jest znajomość zasady gry. Jednak jak dobrze wiemy, błędy zdarzają się każdemu i nawet w meczach polskiej reprezentacji dochodzi do spalonych. Najlepszą ochroną przed spalonym jest unikanie pozycji spalonej, choć nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najbezpieczniej jest znajdować się na własnej stronie boiska albo w tej samej odległości od linii bramkowej przeciwnika do przedostatni zawodnik drugiej drużyny. Z drugiej strony – w ferworze gry łatwo o tym zapomnieć i wyrwać do przodu.
Warto pamiętać, że spalonego nie będzie w sytuacji, w której piłkarz sam wymianie wszystkich przeciwników i znajdzie się na drugiej połowie boiska sam na sam z bramkarzem.
Wtedy może podać piłkę koledze z drużyny piłkę do piłki nożnej po linii lub do tyłu. Nie może jednak podać jej przed siebie.