Buty to podstawowy element wyposażenia każdego piłkarza. Ich prawidłowy dobór zależy od wielu różnych czynników jak np. typ nawierzchni czy poziom naszego zaawansowania. Kluczowy dla komfortu podczas gry jest także sposób ich wiązania. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym kierować się przy wyborze butów piłkarskich oraz jak właściwie je zawiązać. Oto miniprzewodnik po obuwiu piłkarskim!
Wybór butów piłkarskich wcale nie jest tak prostą sprawą, na jaką wygląda. Osoby kupujące korki kierują się głównie kolorystyką i marką, jednak to nie one w pierwszej kolejności powinny decydować o zakupie.
W tej kwestii liczą się takie parametry jak np. nawierzchnia, na której gramy, odpowiedni materiał, a także poziom umiejętności piłkarskich, które są ważniejsze niż moda i stylizacja. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas wyboru butów piłkarskich? O tym w dalszej części artykułu.
Każda nawierzchnia wymaga dobrania nieco innego rodzaju obuwia sportowego. Kluczowy w tym przypadku jest dobór odpowiedniej podeszwy. W jaki sposób to zrobić? Wymienić możemy trzy podstawowe typy nawierzchni:
W jej przypadku należy postawić na tzw. turfy, czyli buty przystosowane do gry na sztucznej lub zmrożonej trawie. Sztuczną nawierzchnię spotkać możemy między innymi na popularnych orlikach. Ten rodzaj obuwia wyposażony jest w podeszwę ze specjalnymi wypustkami, które są krótsze i jest ich więcej niż w przypadku lanek. Ich rolą jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała.
Buty przystosowane do gry na hali to tzw. halówki. Oznaczone są one symbolami: IC, IN oraz CT. Powierzchnia typu parkiet, guma lub kauczuk wymaga użycia specjalnego rodzaju obuwia. Charakteryzuje je płaska podeszwa stworzona z niebrudzącego się materiału. Muszą one mieć właściwości antypoślizgowe oraz zapewniać komfort użytkowania na twardej nawierzchni.
Wybór materiału, z którego są stworzone buty jest nieco łatwiejszy. Istnieją bowiem dwie opcje: skóra naturalna lub materiał syntetyczny. Ten wybór jest już kwestią indywidualnych preferencji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że obuwie skórzane wymaga specjalnej pielęgnacji, która jest zdecydowanie prostsza w przypadku materiałów syntetycznych. W sklepach dostępne są także modele, które łączą w sobie materiały naturalne i syntetyczne. Warto postawić na model, który przepuszcza powietrze, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp i palców.
Wbrew pozorom poziom umiejętności piłkarskich ma duże znaczenie w przypadku butów piłkarskich. Warto więc zadać sobie pytanie, jaki poziom prezentujemy i szczerze na nie odpowiedzieć. Jak to przekłada się na wybór butów?
Większość piłkarzy wiążąc buty piłkarskie stosuje wiązanie podwójne. Jest to najskuteczniejszy i najtrwalszy sposób sznurowania. Na czym on polega? Proces należy rozpocząć od właściwego przesznurowania. Sznurowadło powinno zmierzać od środka na zewnątrz, a w przypadku ostatniej dziurki kolejność powinna być odwrócona. Pozwoli to na odpowiednie ściągnięcie obuwia, które zabezpieczy but przed zsunięciem nawet podczas wykonywania dynamicznych ruchów. Sznurowadło powinno zostać związane na kokardkę, jednak należy wykonać ją podwójnie, aby dodatkowo zapobiec ciągłemu rozwiązywaniu się obuwia.
Wiązanie podwójne wymaga użycia odpowiednio dobranych do tego celu sznurowadeł. Aby sznurowanie było wykonane właściwie nie mogą być one ani za długie, ani za krótkie. O tyle, co zbyt długie sznurowadła można spróbować skrócić to w przypadku posiadania zbyt krótkich konieczna będzie wymiana na dłuższe. Ciężko podać jest konkretną długość, jaką powinny posiadać sznurowadła, ponieważ w dużym stopniu zależy to od czynników indywidualnych. Dobrej długości sznurówka powinna trzymać stopę, ale jednocześnie zapewniać zawodnikowi komfort. Sznurowadła powinny być dodatkowo wykonane z dobrej jakości materiałów, które są trwałe i odporne na uszkodzenia. Warto zainwestować w lepsze sznurówki niż co chwila wymieniać na nowe tańsze modele.
W przypadku wiązania butów bramkarze mają zdecydowanie utrudnione zadanie ze względu na założone rękawice, które uniemożliwiają sznurowanie obuwia. Czy w związku z tym stosują jakieś specjalne rozwiązania? Nie, oni również posiadają modele butów wiązane ręcznie. W ich przypadku szczególnie ważne jest skutecznie zawiązanie butów w szatni, aby obuwie pozostało zawiązane przez cały mecz. Co jednak w sytuacji, kiedy bramkarzowi but rozwiąże się w trakcie meczu?
W takim przypadku golkiper zmuszony jest zgłosić ten fakt sędziemu. Wtedy zarządza on przerwę w grze, podczas której bramkarz może zdjąć rękawice i poprawić wiązania. Czy istnieją więc buty piłkarskie, które nie posiadają sznurówek, co może ułatwić piłkarzom grę? Producenci oferują takie rozwiązania, jednak do tej pory nie udało im się zdobyć dużej popularności wśród zawodowych piłkarzy. Pomimo wiążących się z tym utrudnień nadal stawiają oni na klasyczne modele.