WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

18 June 2021

Standardowo mecz piłki ręcznej trwa równo 60 minut. Podzielony jest na dwie połowy (30 minut). Między połowami w piłce ręcznej następuje 10 minut przerwy, podczas których zawodnicy mogą odpocząć i przedyskutować objętą taktykę. Nieco krócej trwa mecz juniorów – w tym przypadku rozgrywka trwa 50 minut. Dowiedz się więcej o czasach, jakie obowiązują podczas gry w piłkę ręczną.

Piłka ręczna – ile trwa standardowy mecz?

Każdy mecz piłki ręcznej dzieli się na dwie połowy po 30 minut. Jednak cały mecz trwa średnio 70 minut. Wynika to z faktu, że po pierwszej połowie następuje 10 minut przerwy. Ponadto do czasu meczu należy doliczyć zatrzymania – to, ile ich będzie, zależy już od przebiegu gry.

Czas gry dla młodszych juniorek i juniorów oraz młodziczek i młodzików wynosi 50 minut (2 x 25 minut). Po przerwie następuje zmiana stron boiska. Mecz zawsze rozpoczyna się na sygnał sędziego z pola – wtedy też następuje włącznie zegarów. Gra kończy się również na sygnał sędziego, który mierzy czas.

mecz piłki ręcznej

Zatrzymanie meczu piłki ręcznej

W kilku sytuacjach zasady gry w piłkę ręczną przewidują zatrzymanie gry oraz oddanie piłki w ręce drużyny przeciwnej. Dochodzi do tego, jeśli:

• wybrana drużyna popełni błąd (np. dany zawodnik popełni błąd kozłowania),
  • piłka wyjdzie poza linię boczną boiska,
  • dojdzie do faulu,
  • nie zostanie zachowana zasada trzech metrów odległości w trakcie wznowienia.

W takich sytuacjach sędzia przyznaje rzut wolny. Zatrzymanie czasu gry także pilnowane jest przez sędziego. Wznowienie rozgrywki następuje też w momencie, w którym padnie gol – wtedy wznowienie wykonywane jest przez bramkarza.

Mecz piłki ręcznej – ile trwa wykluczenie zawodnika z gry?

Zawodnicy mogą zostać ukarani za niesportowe zachowania podczas gry. Pierwszą karą jest upomnienie (żółta kartka). Drugą – wykluczenie zawodnika z gry na dwie minuty. Niezależnie od tego, który z zawodników zostanie wykluczony, jego drużyna ma utrudnione zadanie, ponieważ przez 2 minuty gra w osłabieniu.

Jeśli dany zawodnik zostanie wykluczony dwa razy, to za trzecim następuje już pełna dyskwalifikacja (czerwona kartka).

Przeczytaj także: Zasady gry w piłkę ręczną

Jak przygotować się do meczu piłki ręcznej, aby się nie dłużył?

Piłka ręczna to świetne sportowe emocje, jednak każdy dyskomfort  podczas gry na dłuższą metę może stać się nie do zniesienia. Dlatego każdy zawodnik powinien posiadać:

Dobre przygotowanie gwarantuje, że nic nie będzie cię rozpraszać podczas gry. Przede wszystkim zwróć uwagę na obuwie, ponieważ mecz piłki ręcznej to mnóstwo biegu i nagłych zatrzymań.