WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

18 czerwiec 2021

Piłka ręczna to sport, który zdobywa coraz większą popularność. Aby zagrać, niezbędne są odpowiednie warunki – czyli przygotowanie (akcesoria i elementy do gry) oraz boisko. Jakie wymiary powinno mieć boisko do piłki ręcznej? Ile dokładnie wysokości i szerokości muszą mieć bramki? Dowiedz się więcej na temat boiska do piłki ręcznej, a także przygotowania do meczu.

Boisko do piłki ręcznej – wymiary

Standardowe wymiary boiska do piłki ręcznej to 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Dłuższe linie boiska nazywa się bocznymi, krótsze – bramkowymi lub końcowymi. Jest także linia środkowa, która dzieli boisko na dwie połowy i jest prostopadła do linii bocznych. Na końcu każdej połowy znajduje się bramka. To właśnie tam gracze zdobywają punkty. Wewnątrz każdego pola bramkowego znajduje się  punkt wysunięty o 4 metry z linii bramkowej w kierunku linii środkowej.

To punkt, który nazywany jest miejscem maksymalnego wyjścia golkipera z bramki. Ponadto dokładnie 7 metrów od linii końcowej umiejscowiona linia rzutów karnych. W promieniu 9 metrów od słupków bramki znajduje się linia rzutów wolnych. Gra w piłkę ręczną odbywa się w zamkniętych obiektach sportowych, a boisko musi posiadać specjalny parkiet.

pilka_reczna_jakie_sa_wymiary_boiska

Co musi się znaleźć na boisku do piłki ręcznej?

Bramki, których wymiary są ściśle określone. Bramka do piłki ręcznej musi posiadać dwa metry wysokości i 3 metry długości. Pole bramkowe jest wyznaczone przez ćwierć okręgi, rozciągające się w promieniu 6 metrów od obu słupków bramkowych.

Do gry niezbędna jest też oczywiście odpowiednia piłka. Piłki do gry w piłkę ręczną są dostępne w trzech rozmiarach. Piłka dla juniorów ma rozmiar  1, a jej obwód wynosi obwód od 50 do 52 cm. Waga – od 290 do 330 gramów. Nieco większa piłka w rozmiarze dwa dedykowana jest młodzieży i dla kobiet. Z kolei piłka w rozmiarze 3 dedykowana jest dorosłym graczom. Materiał, z którego wykonana jest piłka musi zapewniać dobrą przyczepność, aby ta nie wyślizgiwała się z rąk podczas gry.

jakie_wymiary_ma_boisko_do_pilki_recznej

Jak przygotować się do gry w piłkę ręczną?

Należy zaopatrzyć się w buty do piłki ręcznej. Ich podeszwa musi zapewniać dobrą przyczepność oraz zwrotność – w końcu piłka ręczna to sport z wieloma szybkimi akcjami. To także sport kontaktowy, dlatego zawodnicy powinni mieć na sobie odpowiednie ochraniacze do piłki ręcznej.

Podczas gry przyda się także klej do piłki ręcznej, czyli specjalny preparat do smarowania rąk. Zapewnia on pewniejszy chwyt piłki. Ważny jest także wygląd zawodników, chociaż poza profesjonalnymi rozgrywkami nie kładzie się na niego dużego nacisku. Podczas gry w piłkę ręczną warto mieć na sobie wygodne i oddychające, ale nie za luźne ubranie. Należy zwrócić uwagę na skarpety do piłki ręcznej, które posiadają wzmocnienia na piętach i palcach. Dodatkowo zapobiegają otarciom wynikającym z szybkiego poruszania się po boisku – do nawet najwygodniejszych butów warto dobrać skarpety sportowe.

Przeczytaj także: Ile trwa mecz piłki ręcznej

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, PIŁKA RĘCZNA

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników
SPORT, PIŁKA RĘCZNA

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Ile trwa mecz piłki ręcznej?
PIŁKA RĘCZNA

ATORKA - Poznaj markę piłki ręcznej w Decathlon! Recenzja piłki ATORKA H500

ATORKA - Poznaj markę piłki ręcznej w Decathlon! Recenzja piłki ATORKA H500

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu