WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać piłkę do ręcznej? Która będzie najlepsza?

23 marzec 2022

Sport, jakim jest piłka ręczna, przeznaczony jest nie tylko dla zawodowców, ale i dla amatorów – w tym dzieci. W piłkę można grać zarówno na hali sportowej, jak i na plaży. Aby jednak gra była udana, musimy wybrać do niej odpowiednią piłkę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zbudowana jest piłka do piłki ręcznej?
 • Czy wybrać amatorską czy profesjonalną do gry w ręczną?
 • Jaki wybrać rozmiar piłki ręcznej?
 • Jaka piłka do gry w ręczną na plaży?

Jak zbudowana jest piłka do ręcznej?

Każda piłka ręczna zbudowana jest z dwóch elementów: dętki oraz osłony. Dętka powinna być jak najbardziej wytrzymała i elastyczna. Najlepiej, aby była wykonana z lateksu, który gwarantuje bardzo dobre odbicie. Elastyczność piłki natomiast, chroni ją przed zdeformowaniem na skutek uderzeń o powierzchnię. Im lepszej jakości dętkę wybierzemy, tym dłużej posłuży nam nasza piłka.

Osłona piłki może być wykonana z różnych materiałów. Może to być prawdziwa skóra, skóra syntetyczna lub inne tworzywa. Także i ona musi być bardzo wytrzymała i cechować się odpowiednią elastycznością. A także odpornością na uszkodzenia mechaniczne, które mogą pojawić się podczas odbijania piłki od powierzchni. Piłka musi też dobrze się jej trzymać. Z tego powodu nie może mieć śliskiej czy błyszczącej powłoki.

Skóra naturalna, tworząca osłonę piłki, jest dość droga. W zamian za to bardzo dobrze dopasowuje się do dłoni zawodnika. Jest też bardzo wytrzymała a do tego miękka. Pamiętajmy jednak, że skóra po jakimś czasie ściera się. Można tego uniknąć, kupując produkt z osłoną syntetyczną.

Budowa piłki do gry w ręczną
Budowa piłki do gry w ręczną

Parametry piłki ręcznej – amatorska czy profesjonalna?

Piłka musi być tak dobrana do gracza, aby dawała się stabilnie trzymać i chwytać. Musi też spełniać określone kryteria: posiadać odpowiednie ciśnienie, wagę, obwód oraz odpowiednio kulisty kształt. Ciśnienie w piłce powinno wynosić 0,6 bar. Jej kulistość natomiast jest parametrem weryfikowanym na etapie produkcyjnym.

Kupując profesjonalną piłkę w sklepie sportowym, możemy być w zasadzie pewni, że jest to produkt certyfikowany. Oznacza to, że spełnia wszystkie wymagane parametry. Kształt piłki bada się bowiem mierząc ją w 16 punktach, jeszcze zanim piłka zostanie opatrzona certyfikatem i przeznaczona do sprzedaży.

Jaki wybrać rozmiar piłki ręcznej?

Kupując piłkę ręczną musimy zwrócić uwagę na jej rozmiary. Są one dedykowane różnym grupom wiekowym, osobno dla chłopców i dziewcząt. Rozmiar piłki jest więc dopasowany do fizycznych możliwości graczy w każdym wieku. Wyróżniamy 4 rozmiary piłek:

 • rozmiar 0piłki ręczne dla dzieci do ósmego roku życia. Nie ma dla nich odgórnie określonych standardów, w przeciwieństwie do kolejnych rozmiarów piłek.
 • rozmiar 1 – obwód piłek w tym rozmiarze musi wynosić od 50 do 52 cm. Ich waga musi mieścić się w przedziale 290-320 g. Piłki te przeznaczone są dla dziewcząt w wieku od 8 do 14 lat i chłopców w wieku od 8 do 12 lat.
 • rozmiar 2 – rozmiar tej piłki powinien wynosić pomiędzy 54 a 56 cm w obwodzie. Piłka musi też ważyć nie mniej niż 325 g i nie więcej niż 375 g. Rozmiar ten jest przeznaczony dla dziewcząt powyżej 14 roku życia i dla chłopców pomiędzy 12 a 16 rokiem życia.
 • rozmiar 3 – obwód tych piłek wynosi od 58 do 60 cm a waga od 425 do 475 g. Są to największe piłki dla drużyn męskich i chłopców od 16 roku życia. Obwód tych piłek jest dopasowany do wielkości męskich dłoni (które zazwyczaj są większe od damskich).

W zespołach mieszanych lub wśród amatorów, aby gra była przyjemniejsza i bardziej udana (oraz aby sprawiała satysfakcję wszystkim uczestnikom), należy wykorzystywać mniejsze piłki.

 Jak dobrać odpowiedni rozmiar piłki do gry w piłkę ręczną
Jak dobrać odpowiedni rozmiar piłki do gry w piłkę ręczną

Piłka ręczna na plaży – jaka piłka?

Piłki ręczne przeznaczone do gry plażowej, różnią się nieco od tych do gry na hali sportowej. Przede wszystkim ich osłona nie jest wykonana ze skóry i z syntetycznych materiałów, ale z gumy. Pozostałe parametry są mniej więcej podobne. Istotne różnice zobaczymy natomiast przy wyborze rozmiaru tych piłek. Otóż ich podział jest dopasowany do płci. I tak:

 • mężczyźni powinni używać piłek o wadze pomiędzy 350 a 375 g i obwodzie 54-56cm,
 • kobiety powinny sięgnąć po piłki o obwodzie 50-53 cm i wadze 280-300 g,
 • dzieci natomiast potrzebują jak najmniejszych i jak najlżejszych piłek, z małym obwodem.

Pamiętajmy, że dzięki dobrze wybranej piłce, gra staje się dużo przyjemniejsza a zawodnicy o wiele skuteczniejsi.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, PIŁKA RĘCZNA

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników
SPORT, PIŁKA RĘCZNA

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Ile trwa mecz piłki ręcznej?
PIŁKA RĘCZNA

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu