WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę gry w piłkę ręczną?

28 marzec 2022
#PORADY

Piłka ręczna jest sportem, który budzi zainteresowanie nie tylko u dorosłych, ale także wśród dzieci i młodzieży. Dostarcza ona wiele rozrywki i satysfakcji. W jakim jednak wieku dzieci mogą rozpocząć regularne treningi?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z piłką ręczną?
  • co dziecku da trenowanie piłki ręcznej?
  • jakie są przeciwwskazania do trenowania przez dziecko piłki ręcznej?
  • czy są jakieś predyspozycje fizyczne do trenowania przez dziecko piłki ręcznej?
  • że samozaparcie dziecka jest ważne w treningu
  • kiedy dziecko powinno uczestniczyć w pierwszych zawodach piłki ręcznej?
  • jak ważny jest sprzęt do piłki ręcznej dla dziecka?

Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę gry w piłkę ręczną?

Gra w piłkę ręczną to sport, który dzieci mogą zacząć trenować mając zaledwie 5 czy 6 lat. Na tym jednak etapie, powinien on przybierać formę zabawy, polegającej na rzucaniu piłką, kozłowaniu, podawaniu i chwytaniu jej. Celem takich zajęć jest wzbudzenie w dzieciach zainteresowania grą w piłkę ręczną i wzmocnienie ich kondycji. Bardziej profesjonalne treningi z dziećmi, można natomiast rozpocząć, gdy te skończą 7 lat.

W tym wieku dzieci posiadają zazwyczaj dobrą koordynację ruchową oraz rozumieją polecenia wydawane przez instruktora. Posyłając dziecko na treningi warto mieć jednak pewność, że jego zwinność i motoryka są odpowiednie. Młodzi piłkarze powinni trenować kilka razy w tygodniu, po około półtorej godziny:

  • dzieci mające 10 czy 11 lat – muszą odbywać treningi cztery razy w tygodniu,
  • dzieci, które skończyły 12 lat – pięć razy.

Co daje dziecku trening piłki ręcznej?

Dzieci, które trenują piłkę ręczną, poprawiają swoją kondycję i zdrowie. Rozciągają mięśnie i stawy, zwiększając ich ruchomość. Najmłodsi uczą się także współpracy w grupie oraz rozumieją na czym polega wspólne dążenie do celu. Dzieci uczą się też strategicznego myślenia a dodatkowo poprawiają koncentrację i podzielność uwagi. Dla najmłodszych graczy to także doskonała lekcja samodyscypliny i systematyczności.

rozpoczecie gry w pilke reczna przez dziecko
Piłka ręczna dla dzieci

Jakie są przeciwwskazania u dzieci do gry w piłkę ręczną?

Piłka ręczna to sport dostępny dla niemal każdego dziecka, o ile nie posiada ono chorób przewlekłych. W grze nie mogą niestety brać udziału dzieci z wadami serca i układu krążenia oraz z chorobami układu neurologicznego czy kręgosłupa. Jednakże ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz. Pewnym problemem może być noszenie przez dziecko okularów. W niektórych przypadkach rozpoczęcie przygody z piłką ręczną będzie możliwe dopiero wtedy, gdy młody człowiek zacznie używać soczewek.

Predyspozycje fizyczne dzieci w grze w piłce ręczną

W piłkę mogą grać zarówno wysokie, jak i niskie dzieci; zarówno te chudsze, jak i te z większą masą ciała. W piłce ręcznej pożądany jest co prawda wysoki wzrost, jednak nie dotyczy to dzieci, które dopiero rosną. Poza tym rozgrywki wymagają w drużynie osób o różnych predyspozycjach fizycznych. Właśnie dlatego każde dziecko znajdzie w tym sporcie miejsce dla siebie.

Dobrze jednak, aby dziecko rozpoczynające przygodę z piłką ręczną, posiadało nieco więcej siły i wytrzymałości. Gra ta wymaga bowiem intensywnego biegania po boisku. W przypadku dzieci nie powinno być to jednak problemem, bowiem te prawie zawsze mają dużo energii.

Predyspozycje psychiczne

Gra w piłkę ręczna kształtuje psychikę dzieci. Jednak, aby zacząć ten sport i doskonalić się w nim, dziecko musi posiadać nieco samozaparcia – nie zniechęcać się zbyt szybko i radzić sobie z ewentualnymi niepowodzeniami. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziców. Absolutnie jednak nie wolno podchodzić do gry dziecka ambicjonalnie. Nie wolno też wywierać presji. W innym wypadku sport ten przestanie być dla maluchów przyjemnością a przemieni się w przykry obowiązek. W przypadku starszych dzieci, może to doprowadzić do rezygnacji z uprawiania sportu.

pilka reczna dla dzieci
Dzieci, a piłka ręczna

W jakim wieku rozpocząć zawody dla dzieci?

Najczęściej w zawodach piłki ręcznej uczestniczą dzieci mające osiem czy dziewięć lat, czyli te, które posiadają już pewne umiejętności. Zawody w tym wieku działają na nie bardzo motywująco a dodatkowo uczą zdrowej rywalizacji i współpracy. Zacieśniają też więzy pomiędzy zawodnikami w drużynie. Wygrane w zawodach podnoszą z kolei samoocenę dzieci i młodzieży, dodając pozytywnej energii.

Dobrze dobrany sprzęt jako ważny czynnik w piłce ręcznej dla dzieci?

Dzieci powinny mieć odpowiednio dobrany sprzęt. Najistotniejsze są tutaj waga piłki i jej rozmiar. Musi być ona odpowiednio lekka i mała, aby dzieci były w stanie ją chwycić. Ważny jest także dobór odpowiedniego ubrania, które zapewni komfort gry. Przydadzą się także ochronne nałokietniki, aby chronić dopiero rosnące stawy i kości.

Gra w piłkę ręczną daje dzieciom poczucie wspólnoty i akceptacji. Są to bardzo ważne uczucia, które pozytywnie kształtują dalszy rozwój młodych ludzi. Młodzież z kolei czerpie z piłki ręcznej poczucie sukcesu, tak ważnego dla nastolatków, potrzebujących akceptacji otoczenia. Jest to ważne, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Młodzież uczy się także systematyczności i organizowania sobie czasu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, PIŁKA RĘCZNA

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników
SPORT, PIŁKA RĘCZNA

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Ile trwa mecz piłki ręcznej?
PIŁKA RĘCZNA

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

Wymiary oraz wyposażenie boiska do piłki ręcznej

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu