WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie i które mięśnie najbardziej angażuje

15 December 2022

Nie lubisz trenować na siłowni a zależy Ci na atletycznej sylwetce? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Pływanie to aktywność fizyczna, która pozwala na utratę nadprogramowych kilogramów oraz wpływa pozytywnie na wzrost mięśni rąk, nóg, pośladków, pleców i brzucha. Pływanie pobudza bowiem pracę ponad 40 mięśni! Dzięki regularnym treningom na basenie, możesz więc nie tylko zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, ale także zwiększyć masę mięśniową. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie korzyści niesie ze sobą regularne pływanie, jak wzmacniać mięśnie na basenie, jak często trenować i jaki styl wybrać, aby skupić się na wzmocnieniu mięśni brzucha, przeczytaj nasz poradnik.


Korzyści z pływania – dlaczego warto wybrać basen zamiast treningu na siłowni

Pływanie jest wspaniałą aktywnością fizyczną, która pozwala na utratę wagi, wzmocnienie mięśni całego ciała, poprawę ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej a także powrót do pełni zdrowia po przebytej kontuzji. Czy różni się od innych sportów? Przede wszystkim tym, że jako aktywność aerobowa pozwala na spalanie zapasów energii, które przechowywane są w tkance tłuszczowej. Dzieje się tak, dzięki ilościom tlenu, które mięśnie otrzymują podczas wysiłku. Podobne efekty osiąga się biegając, ćwicząc na orbitreku oraz jeżdżąc na rowerze, jednak w przeciwieństwie do pływania, aktywności te mogą powodować przeciążenia, urazy i kontuzje.

kobieta i mężczyzna w czepkach nurkują w basenie

Pływanie wzmacnia pracę serca i wspomaga cały układ krążenia. Poprawia wydolność płuc, zwiększa ich objętość a także pozytywnie wpływa na cały układ oddechowy. Powoduje spadek produkcji hormonów stresu i wzrost produkcji endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, odprężyć przed snem i pobudzić do działania z samego rana. Wspiera walkę z wadami postawy i fantastycznie sprawdza się w rehabilitacji. Ponadto, wzmacnia wszystkie partie mięśniowe, nie obciążając stawów i kręgosłupa. To zdecydowanie wyróżnia pływanie spośród innych aktywności fizycznych. Jeśli więc zależy Ci na utracie wagi, wsparciu układu kostnego, mięśniowo-szkieletowego, oddechowego i krwionośnego oraz na zwiększeniu wytrzymałości i ogólnej wydolności organizmu, koniecznie zacznij regularnie pływać.

Intensywny trening na basenie – odchudzanie i wzrost masy mięśniowej

Treningi aerobowe o dużej intensywności pozwalają spalić naprawdę dużo kalorii. Pływanie świetnie wpisuje się w to pojęcie, jest więc narzędziem niezwykle skutecznym w zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej. W ciągu 60 minut pływania można stracić około 6 kalorii na każdy kilogram masy ciała. Spalanie nie kończy się jednak wraz z zakończeniem treningu. Zapewnia utratę kalorii jeszcze przez jakiś czas po wyjściu z basenu.

mężczyzna w czepku i goglach pływackich w basenie patrzy na zegarek

Ponadto przyspiesza metabolizm, dzięki czemu proces odchudzania jest znacznie usprawniony. Mówi się, że pływanie działa pozytywnie na wszystkie partie mięśniowe. Na jakie mięśnie konkretnie oddziałuje tak aktywność fizyczna? Jeśli chodzi o mięśnie brzucha, pływanie wzmacnia mięśnie skośne i proste. Jeśli chodzi o pozostałe partie ciała, zapewnia wzrost mięśni klatki piersiowej, szyi, kręgosłupa, grzbietu, pośladków, ud, łydek, stóp, ramion a nawet dłoni. Efektywność treningów pływackich zwiększana jest bowiem dzięki oporowi, który ciału pływaka stawia woda. Podobnych warunków nie zapewni nam bowiem żadna inna aktywność.

Pływanie a mięśnie brzucha – jakie partie angażuje ta aktywność fizyczna

Pływanie to dyscyplina sportu, która fantastycznie wpływa na wszystkie partie mięśniowe. Należą do nich oczywiście także mięśnie brzucha. W tej części ciała, treningi na pływalni zapewniają wzmacnianie mięśni prostych oraz skośnych, które wchodzą w skład tak zwanego core. Czym jest core? Są to mięśnie posturalne, czyli takie, które pozwalają nam na zachowanie odpowiedniej postawy ciała. To niezwykle istotne partie mięśniowe, które zapobiegają problemom z kręgosłupem i znacząco obniżają ryzyko ewentualnych kontuzji związanych z zarówno górną jak i dolną połową ciała. Core tworzą tak zwane mięśnie tłoczni brzucha, czyli partie wchodzące w skład brzucha i lędźwiowo-krzyżowego odcinka pleców a także ramiona oraz barki. Rozwijanie masy mięśniowej w tych częściach ciała zapewnia możliwość utrzymywania prawidłowej postawy a co za tym idzie, ograniczenie występowania bólów pleców.

Przeczytaj także: Korzyści z pływania czyli jakie są zdrowotne zalety regularnego chodzenia na basen

Czas trwania i częstotliwość – ile powinien trwać trening pływacki

W sporcie najważniejsza jest systematyczność. Aby zapewnić sobie jak największą efektywność treningów, należy pracować regularnie i pamiętać o odpowiednim poziomie intensywności. Ile razy w tygodniu powinno się pływać, aby osiągnąć zadowalające efekty? Trzy. A jak długo powinien trwać pojedynczy trening? Minimum pół godziny. W zależności od stopnia wytrenowania, każdorazowo możesz spędzać na basenie od mniej więcej 30 do 60 minut. Aby zapewnić swoim mięśniom rozwój, nie można zapominać o regularnym zwiększaniu obciążenia. Z czasem przyzwyczajają się one bowiem do wysiłku, co sprawia, że trening przestaje dawać oczekiwane efekty. W tym celu warto zmieniać tempo pływania a także jego styl. Podczas jednego treningu można więc przepłynąć odpowiednią liczbę długości basenu jednym stylem a następnie zmienić go na inny. Można też pływać naprzemiennie: jedną długość basenu jednym stylem, jedną długość drugim.

Technika pływania – mięśnie a style pływackie

Pływanie przynosi korzyści dla wszystkich grup mięśniowych. Bez względu na to, jaką techniką będziesz pływać, całe Twoje ciało stanie się mocniejsze. Jeśli jednak najbardziej zależy Ci na mięśniach brzucha, skup się na pływaniu stylem dowolnym, czyli kraulem oraz stylem grzbietowym. Styl klasyczny, czyli tak zwana żabka, będzie w Twoim przypadku mniej efektywny. Dzięki pływaniu kraulem stosunkowo intensywnie popracujesz nad core, czyli głębokimi grupami mięśniowymi a także nad barkami, ramionami i nogami. Pływanie na grzbiecie wymusi natomiast na Tobie silne napięcie brzucha przez cały czas trwania aktywności. Konieczne jest ono do tego, by zapewnić zarówno ciału utrzymywanie się na powierzchni.

Jeśli jesteś fanem pływania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się stroje do pływania, sprzęt pływacki, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu