WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

17 czerwiec 2021

Pływanie to aktywność, która doskonale rzeźbi ciało, a dodatkowo pozwala spalić naprawdę dużą liczbę kalorii. Sprawdź, w jaki sposób regularne odwiedzanie basenu może pomóc ci w zgubieniu zbędnych kilogramów, ile kalorii spala pływanie oraz jak pływać, żeby schudnąć.

Jak pływanie wpływa na odchudzanie?

W życiu wielu z nas przychodzi moment, w którym decydujemy się na redukcję kalorii i zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów. Niektórzy zastanawiają się wówczas, czy warto chwycić strój pływacki i wybrać się na basen. W istocie jest to aktywność, która pomaga w wyrzeźbieniu doskonałej sylwetki. 

Pływanie jest dosyć popularną aktywnością fizyczną a baseny znajdziemy w większości miast – nawet tych średnich i małych. Nie bez znaczenia jest fakt, że pozwala ono na walkę z nadwagą i poprawę zdrowia. 

Ile kalorii spalamy podczas pływania?

Skuteczne odchudzanie polega na redukowaniu liczby przyjmowanych kalorii. Właśnie dlatego idąc na basen liczymy na spalenie ich w jak największej ilości. Czy płynąc można schudnąć? Jak najbardziej! 

Należy jednak pamiętać, że ilość spalanych kalorii jest zależna od wielu czynników – w tym intensywności ćwiczeń, długości ich trwania i masy naszego ciała. Z reguły osoby cięższe spalają więcej kalorii.

jak_plywac_zeby_schudnac

Godzina basenu – ile kalorii?

Wybierając się na basen zazwyczaj opłacamy godzinny trening. W tym czasie można spalić naprawdę dużo kalorii, jednak należy pamiętać, że bardzo duży wpływ ma na to styl pływania oraz tego jak intensywnie trenujemy. Średnio intensywny rekreacyjny trening stylem klasycznym, który trwa godzinę pozwala spalić około 250 kalorii. 

Im szybciej płyniemy, tym więcej kalorii spalamy. Za najszybszy styl pływania uznawany jest styl dowolny, czyli kraul. Ile kalorii spala pływanie kraulem? Zazwyczaj godzina takiego pływania to utrata około 350 kalorii. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo intensywne trening – na przykład do triathlonu – to nawet 800 spalonych kalorii. 

kobieta_plywajaca_na_basenie

Przepłynięcie 1 km – ile kalorii?

Wiemy mniej więcej ile kalorii można spalić pływając w basenie przez godzinę. A co w przypadku przepłynięcia jednego kilometra? Wiele oczywiście zależy od stylu oraz tego w jakim tempie płyniemy i jak przedstawia się nasza technika. Przepłynięcie kilometra może pozwolić na spalenie od 200 do 500 kalorii w zależności od masy ciała płynącego. 

Ile trzeba pływać, żeby schudnąć 5 kg?

Wiele osób stawia sobie za cel schudnięcie pięciu kilogramów. Pływanie w basenie jest ku temu świetną okazją, ponieważ tego typu aktywność pozwala na spalenie wielu kalorii. Warto jednak pamiętać, że redukcja nadmiernych kilogramów to złożony proces, którego nie można sprowadzić tylko do basenu.

plywanie_a_spalanie_kalorii

Pływanie bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm i sylwetkę. Trzeba jednak zadbać o regularność i trenować przynajmniej dwa razy w tygodniu co najmniej po 45 minut. Regularna aktywność z pewnością wspomoże proces odchudzania. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest dostarczanie do organizmu mniejszej ilości kalorii niż spalamy w ciągu dnia. 

Nawet regularne i intensywne ćwiczenia na basenie nie pomogą, jeżeli równolegle będziemy spożywać kilka tysięcy kalorii dziennie. W tej kwestii oczywiście wiele zależy od zapotrzebowania energetycznego indywidualnej osoby i obranej diety.

Basen dobry na odchudzanie

Jeżeli zdecydowałeś się na zrzucenie dodatkowych kilogramów, treningi na basenie z pewnością ci w tym pomogą. Nawet jeżeli do tej pory nie pływałeś, możesz  z powodzeniem wybrać się na basen. Znajdziesz tam deski pływackie i płetwy pływackie, które pomogą ci nabrać pewności siebie w wodzie.

Jaki strój pływacki wybrać? W przypadku kobiet najwygodniejszy będzie kostium jednoczęściowy. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą klapki basenowe i okulary do pływania. Czepki pływackie można zazwyczaj wypożyczyć na miejscu, jednak najlepiej kupić własny, dobrany do wielkości głowy i kształtu fryzury. 

Basen a cellulit

Pływanie to doskonały sojusznik w walce z cellulitem. Dlaczego aktywność wodna tak pozytywnie wpływa na nasze ciało?

Pływanie nie tylko skutecznie spala kalorie. Woda doskonale masuje skórę i znajdujące się pod nią tkanki. Kiedy wykonujemy ćwiczenia, krążenie krwi jest lepsze a przez do komórek dociera więcej tlenu. Jeżeli uprawiamy tę aktywność regularnie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wrośnięty w skórę cellulit zostanie wyraźnie zredukowany. 

Co więcej, podczas pływania pracują niemal wszystkie mięśnie, dlatego ma ono zbawienny wpływ na pozbywanie się skórki pomarańczowej na całym ciele. W konsekwencji stajemy się smuklejsi a nasze ciało jest bardziej proporcjonalne. 

Pływanie to nie tylko świetna zabawa, ale także skuteczny sojusznik w walce z nadprogramowymi kilogramami i cellulitem Warto zgromadzić odpowiednie wyposażenie i wybrać się na najbliższy basen, ponieważ korzyści z regularnych treningów w wodzie wykraczają dalece poza samo odchudzanie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu