WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Triathlon - co to jest? Zasady, dystanse, zawody, czy jest dla każdego?

10 czerwiec 2021

Triathlon, zwany także trójbojem jest dyscypliną sportową, która budzi coraz większe zainteresowanie. Wiedza o niej wciąż jednak nie jest powszechna. Podpowiadamy,  kto może zacząć treningi oraz jakie dokładnie zasady rządzą triathlonem. 

Co to jest triathlon?

Triathlon to niezwykle wszechstronna dyscyplina sportowa, w której w istocie zawierają się trzy konkurencje – bieganie, jazda rowerowa oraz pływanie. Wszystkie one były od dawna bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w tym kraju w latach siedemdziesiątych XX wieku odbyły się pierwsze na świecie zawody w trójboju. 

Zawody triathlonu mają następujący przebieg: 

Pierwszy etap triathlonu to pływanie, które odbywa się najczęściej na otwartych akwenach wodnych. Wszyscy zawodnicy startują jednocześnie. Jeżeli woda jest zimna (poniżej 20 stopni) można mieć na sobie piankę pływacką

Kolejnym etapem jest jazda rowerowa. W specjalnym boksie zawodnicy zdejmują czepek pływacki i okularki i biorą udział w jeździe, której zasady są takie same jak w każdym wyścigu kolarskim. Na samym końcu zawodnicy biorą udział w biegu, w którym do pokonania mają określony w zawodach dystans.

jakie_sa_zasady_triathlonu

Jakie są zasady triathlonu?

W triathlonie najważniejsza jest wytrzymałość i szybkość zawodnika. Właśnie dlatego istotną zasadą triathlonu jest to, że czasy w triathlonie liczymy od momentu startu aż do przekroczenia mety.  Oznacza to, że do wyniku wliczany nie tylko czas spędzony na poszczególnych dyscyplinach, ale także etap przebierania się. 

Wygrywa ten zawodnik, który zakończył trójbój w najlepszym czasie. Nie wolno korzystać z żadnych urządzeń elektrycznych (poza zegarkami). Podczas pływania zawodnicy poruszają się wyłącznie w obrębie torów. Nie wolno także korzystać z żadnych akcesoriów pływackich. Przydadzą się jednak dobrej jakości okularki pływackie

Jakie są dystanse w triathlonie?

Nie ma jednego uśrednionego dystansu w triathlonie. Są one bowiem zależne od rodzaju zawodów, w jakich bierzemy udział. Bardzo często przywołuje się standardowy dystans olimpijski, który wynosi: 

  • pływanie: 1,5 kilometra
  • jazda rowerowa: 40 kilometrów
  • bieg: 10 kilometrów

W zawodach organizowanych na dystansie sprinterskim trzeba pokonać: 

  • 0,75 kilometra pływania
  • 20 kilometrów jazdy rowerem
  • 5 kilometrów biegu

Zawody International Triathlon Union (ITU) na długim dystansie wymagają od zawodników:

  • 4 kilometrów pływania
  • 130 kilometrów jazdy rowerem
  • 30 kilometrów biegu
jakie_dyscypliny_sa_w_triathlonie

Czy triathlon jest dla każdego?

Myślisz o debiucie w triathlonie, jednak masz wrażenie, że to wymagająca dziedzina przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów? Na szczęście to nie prawda. Triathlon może trenować praktycznie każda osoba, która ma dobrą kondycję i nie cierpi na choroby, które uniemożliwiają jej duży wysiłek.

Triathlon może być uprawiany na wielu dystansach, w zależności od rodzaju zawodów, w których chcemy wziąć udział. Oczywiście osiąganie dobrych wyników wymaga intensywnego treningu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować tę dyscyplinę nawet rekreacyjnie. Pozwala ona zredukować stres podczas pływania, poprawić wydolność płuc i po prostu bezustannie pracować nad własną kondycją i samorozwojem. 

Jak trenować triathlon?

Trening pływacki można w zasadzie odbywać na każdym basenie. Nie martw się, aby zacząć nie trzeba być doświadczonym pływakiem. Liczy się konsekwencja i wytrwałość. Oczywiście można skorzystać z usług profesjonalnego trenera, jednak z pewnością poradzisz sobie sam, jeżeli tylko posiadasz podstawy pływania i znasz chociaż jeden styl pływacki.

Trenując do etapu rowerowego nie musisz mieć bardzo zaawansowanego sprzętu. W większości organizowanych w naszym kraju zawodów, można wziąć aktywny udział posiadając dowolny rower. Oczywiście, najlepszym przyjacielem ambitnego zawodnika jest dobry sprzęt, jednak na etapie treningu – szczególnie początkowego – sprawdzi się tak naprawdę każdy rower. Sprawdź nasz szeroki wybór rowerów damskich i rowerów męskich online.

W trenowaniu biegania ważna jest systematyka. Jeżeli masz już doświadczenie w joggingu z pewnością będzie ci łatwiej. Jednak nawet osoba, która do tej pory nie biegała może zacząć praktycznie w każdej chwili. Zarówno trening siłowy triathlonisty, jak i ćwiczenia wydolnościowe nie wymagają ani olimpijskiej kondycji, ani bardzo profesjonalnego sprzętu. Najważniejsza jest wytrwałość, konsekwencja oraz chęć rozwoju, która w tej dyscyplinie przynosi doskonałe efekty. Zapoznaj się z naszymi akcesoriami do biegania, wśród których znajdziesz zegarki do biegania, okulary do biegania, pulsometry, i wiele innych. Nie zapomnij także o oddychającej odzieży do biegania.

Triathlon amatorski

Aby trenować triathlon nie trzeba mieć ogromnego doświadczenia. Ta dyscyplina sportu łączy w sobie trzy konkurencje, które pozwalają na bardzo wszechstronny rozwój i poprawę ogólnej kondycji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jej trenowanie. 

Amatorskie trenowanie triathlonu jest nie tylko możliwe dla każdego, ale wręcz łatwe. Wystarczy mieć dostęp do basenu, jakikolwiek rower oraz trochę wolnego czasu. Tak naprawdę nie musisz nawet brać udziału w zawodach. Trening można odbywać w wolnych chwilach a kilka miesięcy regularnej i konsekwentnej pracy z pewnością poskutkuje nie tylko poprawą kondycji, ale także ogólnym samorozwojem, który jest przecież kwintesencją samego uprawiania sportu. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?
TRIATHLON

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu