WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

10 kwiecień 2020
#PORADY

Aby bezpiecznie poruszać się rowerem po chodniku, warto znać zasady tam panujące. Należy brać pod uwagę pieszych, którzy są aktywnymi uczestnikami. Poruszanie się po chodnikach dla rowerzystów jest dozwolone tylko w niektórych sytuacjach. Przede wszystkim powinni poruszać się po jezdni. zdarza się, że nie dostosowują się do zasad drogowych. W związku z tym czasami dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy kolarzami a pieszymi. Jak zatem poruszać się po mieście? O czym musi pamiętać rowerzysta?


Zasady jazdy rowerem po chodniku

Przepisy ruchu drogowego stanowią jasno, że w codziennych warunkach nie można jeździć rowerem po chodniku (Art. 26 Prawa o Ruchu Drogowym). Jest to uważane za niebezpieczne i stanowiące zagrożenie życia zarówno dla samych rowerzystów, jak i pieszych. Są jednak wyjątki, gdzie rowerzyści mogą poruszać się chodnikiem. O jakich sytuacjach mowa?

 • Gdy jest się osobą dorosłą i porusza się rowerem wraz z dzieckiem (do lat 10). Dziecko powinno być przede wszystkim zaopatrzone w kask ochronny a dorosły musi dbać o jego bezpieczeństwo
 • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (te warunki muszą być spełnione łącznie).
 • Warunki pogodowe zagrażają rowerzyście bezpieczeństwu na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Jeśli powyższe warunki nie występują, a rowerzysta zostanie zatrzymany podczas jazdy chodnikiem przez odpowiednie służby, grozi mu mandat w wysokości 50 zł.

Fot 1. Materiał własny

Pieszy a rowerzysta na chodniku

Chodnik jest zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać o bezpieczeństwie własnym, jak i drugiej osoby. Zawsze należy zachować ostrożność, niezależnie czy jedziemy na rowerze czy spacerujemy. O czym musi pamiętać rowerzysta jadący po chodniku?

 • Piesi nie widzą roweru jadącego za nimi i nie mają obowiązku oglądania się za siebie. To właśnie rowerzysta powinien zachowywać szczególną ostrożność.
 • Nie wolno poganiać pieszych dzwonkiem lub jakimkolwiek innym sygnałem dźwiękowym (takim jak klakson, który jest ciekawym gadżetem rowerzysty) i żądać zejścia z chodnika. Piesi mają pierwszeństwo w takich sytuacjach. Nie wolno też jechać prosto na pieszego, zmuszając go do usunięcia się z chodnika.
 • Zabroniona jest również duża prędkość, ponieważ nie wiemy dokładnie, co pieszy może zrobić – zatrzymać się, skręcić, lub wyjść z jakiegoś budynku. Duża prędkość to ryzyko potrącenia pieszego.
 • Nie wolno przejeżdżać w bardzo małej odległości od pieszego.
 • Jeżeli brakuje ci miejsca do kontynuowania jazdy, bo cały chodnik zajęty jest przez pieszych, zatrzymaj się i poczekaj. Nie wolno wciskać się na siłę pomiędzy nich.

Fot 2. Materiał własny

Potrącenie pieszych przez rowerzystów

Z każdym rokiem przybywa liczba wypadków spowodowanych przez rowerzystów, polegających na potrąceniu pieszych idących chodnikiem. Niektóre osoby zostały bardzo poważnie ranne. Należy zachowywać ostrożność i dostosowywać się do zasad. Ważny jest również kompromis pomiędzy pieszym a rowerzystą w niektórych sytuacjach.

Jak jeździć rowerem po mieście?

Miasta są zazwyczaj zatłoczone i wymagają poświęcenia dużej uwagi. Należy kierować się rozsądkiem, a nie tylko przepisami prawa. Jest to zdecydowanie wielkie wyzwanie dla rowerzystów. Pierwszym korkiem do bezpiecznej jazdy jest wybór odpowiedniego roweru miejskiego. W przypadku, gdy rowerzysta ma pierwszeństwo, to nigdy nie wiadomo, czy na ścieżkę nie wybiegnie pieszy, albo nie zrobi jakiegoś niespodziewanego ruchu. Więc tylko wtedy, gdy ma taką możliwość powinien korzystać ze ścieżek rowerowych. Patrząc na przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów, warto wspomnieć o znakach drogowych. Chodniki (inaczej ciągi pieszo-rowerowe). Nazwa sama tłumaczy, że pozwalają na poruszanie się pieszych jak i kolarzy. Taka ścieżka jest oznaczona niebieskim znakiem, na którym pozioma linia oddziela symbol roweru od pieszych.

Od ponad dwudziestu lat w Polsce wybudowano bardzo dużo ścieżek rowerowych. Rowerzyści poruszają się szybciej niż piesi, ale znacznie wolniej niż samochody i inne pojazdy dlatego powinny z nich korzystać.

Zagęszczenie dróg rowerowych w poszczególnych miastach (m/km2):

 • Warszawa – 1035
 • Katowice – 1000
 • Wrocław – 990
 • Lublin – 959
 • Gdańsk – 718
 • Kraków – 673
 • Poznań – 668
 • Łódź – 642
 • Bydgoszcz – 483
 • Szczecin – 449

Rower miejski jest jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów wybieranych przez ludzi. Rower powinien być dostosowany całkowicie do naszych potrzeb. Ten czynnik jest znacznie ważniejszy od ceny. Ten rodzaj roweru jest przydatny szczególnie ze względu na wiele udogodnień – odpowiednie światła, możliwość jazdy w pozycji wyprostowanej. Rowery miejskie zazwyczaj są wyposażone w koszyk, który pozwala na przewiezienie drobnego bagażu. Natomiast rowery górskie posiadają z reguły większą liczbę przerzutek, umożliwiające wygodniejszy sposób jazdy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu