WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

09 kwiecień 2020
#PORADY

Aby bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem, warto znać przepisy ruchu drogowego. Jakie według nich są najważniejsze obowiązki i prawa rowerzysty?


Kodeks prawo o ruchu drogowym określa obowiązki oraz prawa rowerzystów. Mogą się oni poruszać zarówno jezdnią, jak i chodnikiem. Wszystko zależy od okoliczności. Czy według przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów kask na rower jest obowiązkowy?

Rowerzyści to ważni uczestnicy ruchu. Aby poruszali się oni bezpiecznie wśród samochodów i pieszych, powinni znać przepisy ruchu drogowego. Nakazują one m.in. poruszanie się specjalnymi ścieżkami dla rowerów lub poboczem. W niektórych przypadkach rowerzysta może jechać chodnikiem. Przepisy dotyczące rowerzystów pozwalają na jazdę bez kasku ochronnego czy kamizelki odblaskowej. Czy rowerzysta musi mieć prawo jazdy na rower?

Definicja roweru w kodeksie drogowym

Jako uczestnicy ruchu drogowego powinniśmy znać nie tylko prawa i obowiązki, które nas dotyczą, ale także podstawowe definicje. Pozwolą nam one lepiej zrozumieć zasady poruszania się po drodze. Kluczowym terminem jest definicja roweru w kodeksie drogowym.

Według prawa o ruchu drogowym rower to “pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.”

Jeśli zastanawiamy się, jak zacząć uprawiać sport, warto najpierw wybrać odpowiednią dyscyplinę. Może być nią np. jazda na rowerze. Następnie dobrze jest poznać zasady jej uprawiania. Dzięki temu będziemy czuć się bezpiecznie w miejscu wykonywania aktywności fizycznej.

Nie tylko kodeks cywilny zawiera przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów. Znajdziemy je również w Rozporządzeniu Ministra Transportu czy Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego. Obowiązują ich (w większości) te same samych zasady, co kierowców samochodu.

Fot 1. Materiał własny

Podstawowe obowiązki i prawa rowerzysty

Aby przygotować się do udanego sezonu kolarskiego, warto nie tylko wyposażyć się w dobrej jakości gadżety dla rowerzystów ale także poznać ich prawa i obowiązki. Do obowiązków rowerzysty należy znajomość przepisów ruchu drogowego. Mówią one, że rowerem może jeździć każdy. W zależności od wieku może on poruszać się samodzielnie lub pod okiem osoby dorosłej.

Obowiązkiem rowerzysty jest odpowiednie wyposażenie roweru. Pojazd musi mieć co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej zamontowane z przodu. Z tyłu z kolei – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. W trakcie dnia wystarczy poruszanie się z czerwonym odblaskiem zamontowanych w tylnej części roweru. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego dla rowerzystów, pojazd powinien być wyposażony również w przynajmniej jeden działający hamulec, a także sygnał dźwiękowy. Pełne wyposażenie roweru pomoże nam bezpiecznie korzystać z infrastruktury drogowej, a także trenować kolarstwo w trudnych warunkach pogodowych.

Przepisy dotyczące rowerzystów mówią o obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów (jeśli są wyznaczone). Gdy takich dróg nie ma, rowerzysta obowiązany jest korzystać z pobocza. Jeśli go nie ma, kierujący rowerem może poruszać się ulicą. Przepisy o ruchu drogowym mówią o ruchu prawostronnym i konieczności jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Fot 2. Materiał własny

Rowerzysta ma prawo poruszać się po jezdni obok innego rowerzysty wyłącznie wtedy, gdy nie utrudnia swoim zachowaniem poruszania się innym uczestnikom ruchu, a także nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy swój manewr musi zasygnalizować np. poprzez wystawienie ręki. Jazda rowerem po alkoholu jest zabroniona. Rowerzyście w stanie nietrzeźwości grozi mandat. W niektórych przypadkach grzywna, areszt lub zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Prawo jazdy na rower – kto może poruszać się rowerem po drodze?

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów jasną wskazują, że rowerem może poruszać się każdy. Ważne jest jednak to, że w zależności od wieku musi on posiadać stosowne dokumenty lub znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

  • Do 7 roku życia dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub przyczepkach rowerowych.
  • Do 10 roku życia dziecko może poruszać się rowerem pod opieką osoby dorosłej wyłącznie po chodniku (traktowane jest jako pieszy).
  • Od 10 roku życia dziecko może poruszać się po drodze samodzielnie po uzyskaniu karty rowerowej (egzamin obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną).
  • Od 18 roku życia nastolatek może poruszać się po drodze bez dokumentów. Musi jednak przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Prawa jazdy na rower nie ma. Jeśli jednak chcemy poruszać się dwukołowym pojazdem po drodze, a nie skończyliśmy jeszcze 18 roku życia, musimy mieć kartę rowerową. Jest ona wydawana od 10 roku życia. Upoważnia do uczestnictwa w ruchu drogowym. Takie samo prawo nadaje rowerzystom prawo jazdy kategorii A1 (motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3). Osoby powyżej 18 roku życia nie potrzebują żadnego dokumentu, który potwierdzi ich znajomość przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów.

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Jazda rowerem po ulicy, mimo że jest dozwolona (w niektórych przypadkach), jest niebezpieczna. Dlatego powstaje coraz więcej specjalnych dróg dla rowerzystów. To nimi powinniśmy się poruszać w pierwszej kolejności. Jako że często krzyżują się z drogą dla pieszych, należy zachować szczególną ostrożność. Wielu uczestników ruchu zastanawia się, czy można jeździć rowerem po chodniku. Na ogół nie można. Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów dopuszczają jednak taką możliwość w kilku przypadkach. Rowerzysta może korzystać z chodnika, gdy:

  • porusza się z dzieckiem poniżej 10. roku życia;
  • szerokość chodnika wynosi minimum 2 metry, nie ma wyznaczonego pasa dla rowerów oraz ograniczenia prędkości do 50 km/h;
  • panują złe warunki atmosferyczne, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu.

Drogami dla rowerzystów należy poruszać się z maksymalną prędkością obowiązującą na sąsiadującej jezdni. Warto również pamiętać, że zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, na chodniku pieszy ma zawsze pierwszeństwo.

Fot 3. Materiał własny

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów ciągle się zmieniają. Wszystko po to, aby jeszcze bezpieczniej mogli się oni poruszać po drogach. Czy kask na rower jest obowiązkowy według aktualnych zasad? Nie jest. Rowerzyści mogą poruszać się po drogach bez kasku. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że zapewnia on nieocenioną ochronę w przypadku kolizji. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w ten gadżet. Szczególnie gdy planujemy poruszanie się po ruchliwej jezdni.

Prawo o ruchu drogowym nie nakazuje również używania podczas jazdy kamizelek odblaskowych. Zachęca się jednak do korzystania z nich, dla zapewniania sobie większego bezpieczeństwa. Jazda po zmroku może nieść zagrożenie, dlatego warto być widocznym na trasie.

Ilu rowerzystów może jechać w zorganizowanej kolumnie rowerów?

Ważną kwestią, którą należy wyjaśnić, jest to, ile rowerzystów może jechać w zorganizowanej kolumnie. W tym przypadku kodeks drogowy jasno określa tę zasadę. Według przepisów prawa o ruchu drogowym liczba rowerów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15 pojazdów.

Warto zauważyć, że przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów określają także odległość, jaka musi być zachowana między kolumnami. Jest to minimum 200 metrów. Każda osoba jadąca w kolumnie musi ściśle przestrzegać zasad ruchu drogowego. Nie można wjeżdżać w kolumny, rozdzielając rowerzystów.

Wymijanie pojazdów w korku

Kierowców często denerwuje to, że podczas postoju w korku wymijają ich rowery. Jak się okazuje, przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów zezwalają na taki manewr. Dopuszczalne jest wymijanie i wyprzedzanie samochodów, które stoją w korku lub poruszają się bardzo wolno. Manewr możemy wykonać w obrębie jednego pasa ruchu z zachowaniem szczególnej ostrożności. Wyprzedzać lub wymijać możemy z prawej, lub z lewej strony.

Zanim zdecydujemy się ominąć stojący pojazd, należy zwrócić uwagę na to, czy inni uczestnicy ruchu nie podjęli takiej samej decyzji. Dobrze upewnić się również, czy kierowca samochodu, który chcemy wyprzedzić lub ominąć, nas widzi. Jeśli manewr będzie zbyt ryzykowny, warto się przed nim powstrzymać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu