WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

23 lipiec 2020
#PORADY

Rozmiary rowerów dla dzieci to temat rzeka. Na wielu forach znajdziemy pytania rodziców, martwiących się, jak dobrać rower do wzrostu dziecka, aby nie zaszkodzić młodemu rowerzyście. W tym przypadku powinniśmy patrzeć na rozmiar ramy i rozmiar kół, których oznaczenia odpowiadają długości nóg dziecka. Kupując rower, trzeba też pamiętać o tym, aby był lekki i stabilny.


Jak wybrać rower dla dziecka, patrząc na jego wzrost?

Do nauki jazdy na rowerze niezbędny jest rower. O ile w przypadku rowerków biegowych dla maluchów wybór jest prosty, o tyle często nie wiemy, jak dobrać “zwykły” rower do wzrostu dziecka. Na tego typu jednoślad z pedałami (z kółkami bocznymi lub bez nich) mogą wsiadać już nawet 3 i 4-latki. Rozmiary rowerów dla dzieci dobieramy, patrząc na rozmiar ramy oraz rozmiar opon rowerowych.

Rozmiar ramy określany jest w calach lub centymetrach, a rozmiar kół w calach lub militerach. Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka? Mierząc długość jego nóg od wewnętrznej strony. Popularny sposób na dobre zmierzenie długości nóg to poproszenie dziecka, aby ścisnęło lekko mięśniami ud książkę. Książkę umieszczamy tak wysoko, jak tylko się da między udami bez powodowania dyskomfortu. Następnie mierzymy wysokość od górnej krawędzi książki do podłogi. Większość producentów zaznacza właśnie ten parametr w opisach rowerów. 

Kupując rower dla dziecka, warto wypróbować dopasowanie rozmiaru w salonie rowerowym. Najważniejsze jest, aby podczas siedzenia na siodełku stopy dziecka miały swobodny kontakt z podłożem, ale kolana nie mogą być “pod brodą” ani przeprostowane.

Fot 1. Materiał własny

Rower dla 6 i 7 latków oraz starszych dzieci. Ile cali powinien mieć?

To zależy od wzrostu. Rozmiar ramy można wybrać pod względem wieku tylko w momencie, jeśli wzrost naszego dziecka jest “typowy” – czyli dziecko nie jest bardzo niskie lub bardzo wysokie. Aby określić dokładną liczbę cali, można posłużyć się wynikiem uzyskanym podczas mierzenia nóg dziecka od wewnętrznej strony:

  • 30-40 cm, standardowy wynik w wieku od dwóch do czterech lat – w tym przypadku nie patrzymy na rozmiar ramy tylko na rozmiar kół: 12 cali,
  • do 50 cm, standardowy wynik w wieku od czterech do sześciu lat, podobnie jak w powyższym przypadku patrzymy tylko na rozmiar kół, czyli 16 cali,
  • 53 – 58 cm, standardowy wynik w wieku od pięciu do ośmiu lat, rozmiar ramy to od 11 do 13 cali, a rozmiar opon to 20 cali,
  • 60 – 70 cm, standardowy wynik w wieku od dziewięciu lat, rozmiar ramy to od 13 do 15 cali, a rozmiar opon to do 24 cali,
  • ponad 70 cm – rozmiar ramy wynosi 16 cali, a rozmiar kół 26 cali.

Podane parametry to najczęściej spotykany sposób doboru rozmiaru roweru do dziecka, ale należy pamiętać, że najlepiej jest po prostu sprawdzić, czy dziecko wsiadając na rower będzie mogło z łatwością dotykać stopami ziemi. Te rozmiary są ważne, należy jednak zwrócić uwagę, że rower dostosowuje się do młodego rowerzysty m.in. przez odpowiednie ustawienie kierownicy i siodełka. Nie powinno się kupować większego rozmiaru roweru dla dziecka “na zapas”, żeby jednoślad był dobry także za rok czy dwa. Na za dużym rowerze dziecko będzie czuło się niepewnie, może łatwo upaść i zniechęcić się do nauki jazdy.

Fot 2. Materiał własny

Dobór roweru dla dziecka. Na co zwracać uwagę poza wzrostem?

Przede wszystkim na wagę! Dziecko nie będzie w stanie łatwo ruszyć na ciężkim rowerze. Na rynku można spotkać ciężkie rowery górskie o wadze nawet 10 kg dedykowane dzieciom. Tymczasem taki rower powinien mieć ok. 5 kg. Najlżejsze ramy rowerowe są wykonane z aluminium, warto więc szukać rowerów z takimi ramami.

Ważnym elementem wyboru jest też… kolor. Dzieci, zwłaszcza młodsze, mocno zwracają uwagę na wygląd tego, czym jeżdżą. Producenci prześcigają się więc w produkcji rowerów w wielu kolorach. To dobrze, ponieważ dziecko cieszy się np. jaskrawym różem na ramie, a my mamy zapewnioną lepszą widoczność malucha na ścieżce rowerowej.

Kupując rower dla dziecka, nie zapomnijmy także o niezbędnych ochraniaczach – zwłaszcza jeśli maluch dopiero uczy się jeździć na rowerze. Kask na rower to podstawa. Do tego dodajmy odblaski i można ruszać w drogę!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
ROWERY MIEJSKIE

Rejestracja roweru na policji - najważniejsze informacje

Rejestracja roweru na policji - najważniejsze informacje

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu