WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Metody nauki jazdy na rowerze dla maluchów!

15 maj 2020
#PORADY

Nauka jazdy na rowerze to nauka utrzymania równowagi. Jak nauczyć tego dziecko, zwłaszcza małe? Na szczęście są skuteczne metody na to, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze już od trzeciego roku życia. Nie warto skupiać się tylko na bardzo popularnej metodzie jazdy na rowerze z bocznymi kółkami. Pomóż swojemu dziecku nabrać pewności siebie, stosując metody nauki jazdy na rowerze dla maluchów. Przede wszystkim bądź cierpliwy, bo każde dziecko uczy się nawyków w swoim tempie.

Kiedy dziecko powinno zacząć naukę jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze ma mnóstwo zalet. Ponadto to jeden z najpopularniejszych sportów rekreacyjnych w Polsce. Z reguły nauka jazdy na rowerze przypada na okres dzieciństwa. Według wielu opinii psychologów dziecięcych najlepszy czas na pierwszą jazdę na rowerze przypada na wiek od trzech do czterech lat. Naukę można oczywiście zacząć jeszcze wcześniej, jednak dziecko musi być to na to psychicznie i fizycznie gotowe. Pamiętajmy, że każdy młody rowerzysta rozwija się w swoim tempie, nie warto niczego przyspieszać na siłę. Jeśli sami będziemy jeździć na rowerze, to prawdopodobnie i nasza pociecha szybko wykaże zainteresowanie tym sportem. W końcu przykład idzie z góry i jeżeli rodzice wykażą inicjatywę, dziecko z pewnością będzie chciało nauczyć się jeździć na rowerze.

Metody nauki jazdy na rowerze dla małych dzieci

Każdy rodzic stosuje własne metody. Niektórzy uczą swoje dzieci jazdy na rowerze tak, jak sami byli jej uczeni – czyli najczęściej poprzez utrzymywanie równowagi roweru kijem bądź drążkiem zahaczonym o bagażnik. Rodzic w pewnym momencie jazdy wyciąga kij z bagażnika, a dziecko – niczego nieświadome – pedałuje samo i utrzymuje równowagę, nawet nie orientując się, że coś się zmieniło. W ten sposób można szybko dodać dziecku pewności siebie, jednak może ono przyjąć za coś pewnego “stabilność roweru”. Tymczasem musi od początku zdawać sobie sprawę, że za równowagę pojazdu odpowiada jego użytkownik.

Oprócz “metody drążka” można zacząć naukę jazdy na rowerze od kupna rowerka biegowego dla małych dzieci. To rodzaj uproszczonego rowerka, w którym nie ma pedałów. Dziecko opiera dłonie na kierownicy, a pojazd wprawia w ruch przez odpychanie się od nogami od ziemi. Jeśli nie chcemy kupować roweru biegowego, możemy od zwykłego roweru dla dziecka odkręcić pedały. Rowerek biegowy uczy dziecko podstawowej równowagi i jest idealnym wstępem do zwykłego jednośladu.

Można także zacząć od zwykłego roweru dla dziecka, stosując tzw. metodę szalika. Szalik lub inny wytrzymały materiał należy przełożyć pod pachami dziecka, a następnie naprężyć i trzymać dziecko “od góry”, stojąc za jego plecami. Ta metoda sprawia, że “młody cyklista” dam musi utrzymać stabilność pojazdu, a jednocześnie sam jest bezpieczny – bo go trzymamy, następuje asekuracja, nie przeszkadzając jednocześnie w nauce. 

Fot 1. Materiał własny

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze krok po kroku

Kiedy wybierzesz metodę nauki jazdy na rowerze, przychodzi czas na wypróbowanie jej w praktyce. Przygotuj wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia treningu twojego dziecka (spis najważniejszych ochraniaczy dla dziecka na rower znajdziesz poniżej) i znajdź odpowiednie, bezpieczne miejsce. Najlepiej, aby było to lekko pochyłe zbocze (nie strome!). Następnie:

  • Zacznij tzw. toczenie. Kiedy będziecie w połowie zbocza, ustaw pedały w równej pozycji. Posadź dziecko na siodełku (jego stopy nich stoją na razie na ziemi). Potem poproś dziecko o podniesienie stóp i swobodne staczanie się w dół. Jeśli będzie potrzeba, niech hamuje nogami.
  • Po kilku udanych próbach wprowadź staczanie się ze zbocza podczas trzymania nóg na pedałach.
  • Następnie wprowadź hamowanie hamulcem.
  • Po opanowaniu bezpiecznego zatrzymywanie się, wprowadź sterowanie.

Po przejściu tych etapów można wprowadzić naukę pedałowania na płaskiej powierzchni. Pamiętaj, że nie zawsze można jeździć rowerem po chodniku, więc najlepiej wybrać na czas nauki jazdy park dla rodzin z dziećmi albo rzadko uczęszczaną leśną drogę.

Fot 2. Materiał własny

Co należy przygotować dla dziecka do nauki jazdy na rowerze

Kask na rower to podstawa bezpieczeństwa. Upadki będą się zdarzać, wystarczy więc zmniejszyć ich szkodliwość. W większości przypadków nic się nie stanie, ale warto mieć odpowiednią ochronę. Ważne jest także zaopatrzenie malucha w takie nakolanniki, które będzie chciał nosić. Na pewno sprawdzą się kolorowe i wesołe ochraniacze rowerowe PROTEKIDS BOY dla dzieci BTWIN. Jeśli chcemy, możemy pomyśleć także o ochraniaczach na łokcie.

Nie popadajmy jednak w wyposażanie dziecka w ochraniacze na wszystko co możliwe, aby nie zaszczepić w nim przekonania, że nauka jazdy na rowerze wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Ponadto do nauki możemy kupić wszystko, co uważamy za potrzebne – podstawą jest i tak dobrze dobrany do wzrostu rower.

Akcesoria i gadżety rowerowe dla dzieci mogą być skuteczną zachętą do nauki jazdy dla dziecka. Czasem wystarczy różowy koszyk albo odpowiedni kolor ramy, aby dotychczas niechętny uczeń szybko zechciał wsiąść na siodełko.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu