Choć prawo obowiązujące w Polsce i większości krajów europejskich nie wymaga używania kasków w czasie jazdy na rowerze, większość rodziców robi wszystko, aby ich dzieci chciały nosić kask rowerowy podczas każdej przejażdżki. Według specjalistów, trzeba spełnić trzy wymogi, aby Twoje dziecko chciało jeździć w kasku: musi dobrze w nim wyglądać, musi czuć, że jest dobrze dopasowany i wygodny, inne dzieci też muszą mieć kaski na głowach. W tym krótkim poradniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci spełnić te wymogi. Dzięki nim Twoje dziecko będzie znacznie bezpieczniejsze za każdym razem, gdy wsiada na rower.
Według raportów policyjnych w ciągu ostatnich lat w Polsce dochodzi rocznie do około czterech tysięcy wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, a w około pięciuset z nich biorą udział dzieci. Statystyki jasno wskazują, że dobrze dobrany kask rowerowy dla dzieci zmniejsza ryzyko powstania urazu głowy i szyi w każdym zdarzeniu, gdy dochodzi do upadku podczas jazdy na rowerze. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznego urazu u dziecka w kasku jest według nich nawet o 85% niższe w porównaniu do jazdy bez zabezpieczenia głowy.
Dlatego warto w ten sposób dbać o bezpieczeństwo dziecka i uczyć je korzystać z kasku na rower już podczas przejażdżek w foteliku rowerowym na wyjazdach z rodzicami. Nawet najbardziej przyjazne dla rowerzystów ścieżki rowerowe nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, jak najszybciej wybierz się do dobrze zaopatrzonego sklepu rowerowego, aby kupić kask dla dziecka.
Jeśli chcesz wybrać kask rowerowy dla dziecka, skup się przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu. Nawet najwyższej jakości materiały i technologie w źle dopasowanym kasku nie zapewnią bezpieczeństwa. Taki kask będzie również niewygodny i Twoje dziecko nie będzie chciało go nosić.
Najlepszym sposobem, aby dobrać odpowiedni kask dla dziecka, jest zabranie go do sklepu rowerowego i poproszenie go o założenie kasków, które mu się podobają. Jeśli zdecydujesz się na zakup online, powinieneś zmierzyć obwód głowy dziecka taśmą krawiecką, albo sznurkiem, którego długość później zmierzysz linijką. Pomiar powinien być dokonany około 2 cm nad brwiami, a następnie nad uszami i dookoła tyłu głowy. Jeśli pozwolisz dziecku dokonać wyboru kasku, rośnie prawdopodobieństwo, że będzie chciało go nosić.
Rozmiary są ustalane na podstawie obwodu głowy użytkowników. Większość kasków dziecięcych jest wyposażona w pokrętło, które umożliwia ich dostosowanie w pewnym zakresie obwodów głowy dziecka. Pamiętaj, nie warto kupić kasku „na zapas”. Luźny kask wprawdzie będzie noszony dłużej, ale będzie niewygodny i nie będzie odpowiednio chronił głowy dziecka.
Roczne dziecko prawdopodobnie nie będzie jeszcze jeździć samodzielnie i będzie wożone w foteliku. Jednak już wtedy warto przyzwyczajać je do używania kasku . Najważniejszą cechą kasku dla najmłodszych dzieci jest jego waga. Lekki kask dla rocznego dziecka (najlepiej nie cięższy niż 200 g) będzie chronił kręgi szyjne przed przeciążeniem i nie będzie sprawiał dyskomfortu. Pierwszy kask będzie prawdopodobnie miał rozmiar XXS (lub dziecięce XS) i będzie dopasowany do głowy dziecka o wymiarze 48-52 cm.
Dzieci kilkuletnie już znacznie częściej i chętniej jeżdżą na rowerach. Warto, aby uczyły się nosić kask już wtedy, gdy opanowują rowerki biegowe i hulajnogi. Rośnie szansa, że będą to chętnie robiły później, gdy stają się bardziej samodzielne, przesiadają się na rowery i rolki, na których towarzyszą rodzicom i jeżdżą na torach z rówieśnikami. Dobry kask rowerowy dla dziecka w tym wieku musi spełniać już nie tylko wymogi bezpieczeństwa, ale również pozwalać na swobodę ruchu i zapewniać jak największą wygodę. Upewnij się, że wybrany kask spełnia wymogi normy EN 1078 i EN 1080 w przypadku dzieci poniżej 7 lat.
Dla dziecka w wieku od 3 do 5 lat zwykle trzeba dobrać rozmiar od 50 do 52 centymetrów. Kolejny zakup kasku będzie potrzebny około 7 roku życia, gdy obwód głowy osiągnie 54 cm. Dla dzieci w tym wieku warto wybierać kaski z otworami wentylacyjnymi. Wybierając kask , warto też zwrócić uwagę na kolorystykę, która zwiększy widoczność dziecka dla kierowców samochodów.
Pamiętaj, że same oznaczenia dotyczące wieku dziecka, jakie kask posiada, mogą nie być wystarczające. Kiedy już wybierzecie razem model kasku, musisz upewnić się, że rozmiar również jest właściwy. W tym celu wyreguluj pokrętło tak, aby kask był jak najlepiej dopasowany i nie powodował żadnego dyskomfortu dziecka. Sprawdź, czy kask leży właściwie i wewnętrzny system nośny przylega do głowy na całym obwodzie. O dobrym dopasowaniu można mówić wtedy, gdy lekko pociągnięty z dowolnej strony kask nie spada z głowy. Aby dokładniej przetestować komfort i dopasowanie, zaleca się, aby dziecko delikatnie potrząsało głową w przód i w tył bez założonego paska podbródkowego. Następnie zabezpiecz pasek podbródkowy i spróbuj wsunąć dwa palce między zapięty pasek i brodę. Kask jest odpowiednio dobrany, jeśli mimo takiego luzu utrzymuje się stabilnie na głowie. Pamiętaj, że zadaniem paska podbródkowego nie jest utrzymywanie kasku na głowie dziecka podczas jazdy, ale utrzymywanie go we właściwym miejscu w razie upadku.
Przeglądając różne rankingi najlepszych modeli kasków dla dzieci, prawdopodobnie natkniesz się na wiele zaawansowanych funkcji i wprowadzonych przez ich producentów udoskonaleń. Tylko niewielka ich część ma na celu rzeczywiste zwiększenie bezpieczeństwa, a większość nastawiona jest na uzasadnienie wyższej ceny. W przypadku kasku dla dziecka istotne jest, by miał twardą skorupę zewnętrzną i amortyzującą piankę od wewnątrz. Niektóre zawierają również specjalne zawieszenie, zaprojektowane w celu minimalizowania uderzenia obrotowego, które może prowadzić do wstrząsu mózgu. Spełnianie wymogów bezpieczeństwa potwierdzane jest certyfikatem CE i każdy kask dziecięcy powinien go posiadać.
Przeglądając różne rodzaje kasków rowerowych, powinieneś również wziąć pod uwagę wentylację. To jedna z cech, która decyduje o tym, czy Twoje dziecko będzie chciało używać kasku. Dobry przepływ powietrza może być szczególnie ważny dla starszych dzieci, które częściej biorą udział w dłuższych wycieczkach podczas upalnych, wakacyjnych dni.
Zupełnie co innego będzie oznaczał najlepszy kask dla młodszych, bardzo ruchliwych dzieci. Dla nich ważna będzie wygodna i łatwość zmiany ustawień dopasowania do różnych warunków użytkowania kasku i roweru. Zwróć uwagę, aby system regulacji pozwalał dziecku na samodzielne dokonywanie zmian i naucz je, jak to robić.
Bezpieczne kaski dla dzieci wcale nie muszą być drogie. Dobrze wyposażone i ładnie się prezentujące modele takich marek jak Btwin, Rockrider czy Seven (z ciekawymi motywami z bajek Disneya) można kupić za kilkadziesiąt złotych. Posiadają one wszystkie systemy zapewniające bezpieczeństwo, są lekkie i wygodne. Z pewnością warto uwzględnić je podczas poszukiwania bezpiecznego kasku dla swojej pociechy.
Gdy już wybierzesz kask, obserwuj, jak z czasem będzie zmieniało się dopasowanie do rozmiaru głowy. Zaleca się wymianę kasku, gdy dziecko z niego wyrośnie. Możesz stwierdzić, że kask jest za mały, jeśli pojawiają się trudności z założeniem go do końca lub jeśli kask odsłania całe czoło dziecka. Kask jest zbyt mały również wtedy, gdy jest przechylony do tyłu – dziecku powinno być najwygodniej, gdy kask opiera się około 2 cm nad brwiami.
Bezwzględnie należy wymienić kask, jeśli doszło do uderzenia, nawet jeśli nie widać żadnych uszkodzeń. Jeśli dziecko jest już starsze i proces wzrostu się zakończył, pamiętaj o wymianie kasku co pięć lat, ponieważ pianka ochronna i materiały zabezpieczające z czasem stają się kruche na skutek kontaktu z promieniami UV.
Warto zachęcać dziecko do zakładania kasku, nawet wtedy, gdy jedzie po chodniku lub placu wokół domu. Przewrotki i urazy na rowerze zdarzają się nie tylko przy zderzeniu z samochodem, ale w wielu niespodziewanych sytuacjach. Szczególnie niedoświadczone dziecko może w każdej chwili wymknąć się spod kontroli i wykonać szybki skręt, nad którym nie panuje.
Jednym z najlepszych sposobów, dzieci mogły zrozumieć, jak ważne jest ubieranie kasku, jest noszenie go samemu podczas każdej przejażdżki. Dzieci pytane przez nauczycieli potwierdzają, że zawsze noszą kaski, jeśli ich rodzice również je zakładają. Liczba ta gwałtownie spada wśród dzieci, których rodzice nie noszą lub noszą je niekonsekwentnie.
Chęć noszenia kasku można również zwiększyć przez zaangażowanie dziecko w proces kupowania kasku. Pozwól maluchowi samodzielnie wybrać najlepszy kolor i rodzaj kasku, który mu się najbardziej podoba. Niech dziecko samo wybierze już pierwszy, najmniejszy kask i dopasuje rozmiar, nauczy się zakładać kask i poprawnie go zapiąć. To ważne, bo okazuje się, że uszczypnięcie skóry dziecka podczas pierwszego wkładania znacznie zmniejsza chęć późniejszego używania kasku.