Prawo szczegółowo reguluje kwestie, dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu, tak aby można było bezpiecznie poruszać się nim po drodze. Nie wszyscy mają jednak świadomość tego, że w przypadku rowerów także obowiązują swego rodzaju rozporządzenia. Jakie jest obowiązkowe, niezbędne wyposażenie rowerzysty i co grozi za ewentualne uchybienia? Co musimy zamontować w rowerze, aby poprawić jego widoczność? Czy musimy posiadać elementy odblaskowe i sygnały ostrzegawcze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej
Przepisy prawa regulują, jakie elementy wyposażenia roweru są obowiązkowe. Eksperci podają również, o co warto zadbać, aby mieć pewność, że nasza jazda będzie w pełni bezpieczna. Co ciekawe, na liście wymaganych elementów nie znajdziemy dobrej jakości opon rowerowych, mocnych świateł czy dwóch, sprawnych hamulców. O co więc musimy zadbać, aby uniknąć ewentualnej kary? Obowiązkowe elementy wyposażenia roweru to:
Wśród rowerzystów bardzo często pojawia się pytanie, czy rower musi być dobrze oświetlony przez całą dobę, jakie jest obowiązkowe oświetlenie? Otóż okazuje się, że nie. Lampki rowerowe muszą oświetlać pojazd po zmroku, za dnia natomiast obowiązkowe jest jedynie czerwone światło tylne. Pozostałe zaś mogą stanowić systemy zasilane na baterie bądź dynamem. Rower powinien być dobrze oświetlony także w dzień, jeśli wybieramy się w drogę przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Prawo określa, że w takiej sytuacji rowerzysta musi zadbać o światła pozycyjne, dzięki którym będzie dobrze widoczny na drodze. Warto je włączyć bez względu na to, czy pada deszcz, czy też zalega gęsta mgła. Dobrze oświetleni będziemy na drodze bezpieczniejsi.
Rower damski oraz rower męski musi posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec. Nie ma tutaj znaczenia, jaki dokładnie rodzaj wybierzemy – może być to hamulec szczękowy, tarczowy bądź w pedałach. Działanie hamulca można sprawdzić w bardzo prosty sposób, dlatego warto to zrobić przed każdą przejażdżką, dla własnego bezpieczeństwa.
Dzwonki rowerowe idealnie spełniają się w roli sygnału dźwiękowego, w który musi być wyposażony każdy rower. Zazwyczaj dzwonek jest elementem, który znajdziemy w każdym, nowym modelu roweru. Jeśli jednak nasz dzwonek uległ awarii, to koniecznie wymieńmy go na inny, wydający ostrzegający, lecz zarazem niezbyt ostry dźwięk. Sygnału dźwiękowego, zgodnie z prawem, możemy używać jedynie wtedy, gdy poruszamy się po ulicy. Jeśli zdarzy nam się wjechać na chodnik, nie wolno dzwonić dzwonkiem na pieszych. Ponadto, nadmierne używanie sygnału dźwiękowego, szczególnie w porze wieczornej, może zostać uznane za zakłócanie ciszy.
Prawo nakłada na rowerzystów pewne obowiązki w kontekście odpowiedniego wyposażenia pojazdu, którym poruszają się po drogach. Niemniej jednak bardzo istotne okazuje się być także dodatkowe wyposażenie roweru, które znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Choć nie znajdziemy go na liście elementów obowiązkowych, eksperci radzą, aby nie zapominać o tego typu rzeczach. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
Ciekawa kwestia dotyczy kierunkowskazów, które zgodnie z prawem stanowią obowiązkowy element wyposażenia tylko w jednym przypadku, a mianowicie wtedy, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia zasygnalizowanie chęci zmiany kierunku przy pomocy ręki. W przeciwnym razie nie musimy montować kierunkowskazów, choć oczywiście możemy to zrobić. Z drugiej strony kierunkowskazy nie zwalniają nas z obowiązku wystawiania ręki, jeśli tylko konstrukcja naszego roweru nam to umożliwia. Wyposażenie obowiązkowe i dodatkowe dla każdego roweru oferuje nam profesjonalny sklep rowerowy. Warto się do niego udać razem z pojazdem, tak aby dobrać idealne elementy, zapewniające nam bezpieczeństwo na drodze.
Jeśli prawo nakłada na nas pewne obowiązki, związane z przystosowaniem roweru do jazdy, to umożliwia także ukaranie osób, które nie stosują się do przepisów drogowych. Jaka kara czeka rowerzystów, którzy mają niedziałające hamulce rowerowe czy światła? Policjant, podczas przeprowadzania rutynowej kontroli, może nałożyć karę w wysokości 500 zł. Jest to mandat karny, który należy uregulować w najkrótszym, możliwym terminie. Oczywiście, rowerzysta zobowiązany jest przystosować swój rower przed następną jazdą. Co ciekawe, bez względu na to, czy jedziemy bez dzwonka, czy z niedziałającymi światłami, kara może zostać nałożona w takiej samej wysokości. Policjant może jednak ograniczyć się do upomnienia rowerzysty i pouczenia go na temat tego, jakie elementy wyposażenia roweru są obowiązkowe.
Szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia roweru można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.