WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Trasy rowerowe w Warszawie

27 sierpień 2018
#PORADY

Warszawa to numer jeden w rankingu miast rowerowych. W stolicy można skorzystać z ponad 535 km ścieżek i pasów rowerowych. Coraz większa grupa warszawiaków przesiada się z samochodów na rowery. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, którym zależy na dbaniu o środowisko. Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych tras rowerowych w Warszawie.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Mazowiecki Park Krajobrazowy to świetne miejsce dla każdego warszawiaka, który chce spędzić trochę czasu z dala od miejskiego zgiełku. Założony w 1986 roku park krajobrazowy sprzyja rowerzystom. Powstały tam szlaki rowerowe oraz szlaki dla rowerów MTB. Szlak rozpoczyna się w dzielnicy Praga Południe. Obszar parku obecnie wynosi ponad 15 tys. hektarów.

Na terenie Mazowieckiego PK utworzono dziewięć rezerwatów przyrody dla zachowania szczególnie cennych zbiorowisk. Należą do nich rezerwaty leśne takie jak:

  • Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego
  • Celestynowski Grąd,
  • Bocianowskie Bagno,
  • Żurawinowe Bagno,
  • Czarci Dół,
  • Szeroki Bagno,
  • Pogorzelski Mszar,
  • Świder,
  • Na Torfach.

Fot 1. Dominika Niemyska | Wycieczka rowerem to także piękne widoki

Wycieczka po Mazowieckim Parku Krajobrazowym to nie tylko możliwość kontaktu z naturą, ale przede wszystkim doskonały odpoczynek od miasta. To również prawdopodobnie najzdrowsze miejsce do jazdy rowerem – tereny leśne oznaczają nie zanieczyszczone powietrze. Wycieczka w Parku Krajobrazowym to świetny sposób na udany dzień, ale pozwala też na kilkudniową wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem terenów np. XIX wiecznych murowanych dworów położonych pod Warszawą.

Fot 2. Materiał własny | Tym razem, na krótką, poranną wycieczkę rowerową wybrałam Warszawę

Trasa dla zaawansowanych rowerzystów MTB? Wawer!

W stolicy znajdą coś dla siebie również entuzjaści trudnych tras, na których przemierzenie pozwalają rowery MTB. Trasa Wawer ma prawie 27 km długości. Wymaga ona sporego doświadczenia ze względu na naprawę trudne odcinki, których tam nie brakuje. Różnice wysokości terenu miejscami wynoszą nawet 22 metry. Ta trasa również prowadzi przez lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Fot 3. Materiał własny | Przepisy ruchu drogowego mówią, że jeśli jest droga rowerowa, to rowerzysta ma obowiązek się po niej poruszać

Obecnie do wyboru posiadamy dwie trasy – krótszą pomarańczową i dłuższą fioletową, które zostały wprowadzone po wybudowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy. Trasa pomarańczowa posiada długość 6 km i jest przeznaczona dla osób początkujących, którzy mogą ją pokonać w 30 minut. Natomiast trasa fioletowa została stworzona dla zaawansowanych kolarzy MTB. Jej pokonanie trwa 50 minut. Długość tej trasy wynosi 15 km.

Fot 4. Materiał własny | Rowerowy poranek w Warszawie może być na prawdę bardzo przyjemny

Trasa rowerowa po Starej Pradze

Stara Praga to miejsce historyczne, które do 1971 roku stanowiło oddzielne miasto. To dzielnica, która w czasie Powstania Warszawskiego ucierpiała najmniej, ponieważ stosunkowo szybko dotarła w to miejsce Armia Czerwona. Dzięki temu ocalało wiele pięknych kamienic. Przed II wojną światową było to miejsce zamieszkania warszawskiej elity. Trasa rowerowa rozpoczyna się na świętokrzyskiej stacji metra, skąd można dojechać do lewobrzeżnej części Warszawy, przecinając wisłostradę, przez most Świętokrzyski i mijając port Praski.

Trasa obejmuje takie miejsca jak Dom Wychowawczy im. Bergsona, Cerkiew św. Marii Magdaleny czy zajezdnię tramwajową z 1935 roku. Wycieczka kończy się w Parku Skaryszewskim. Podczas wycieczki możemy przejechać się ulicą Stalową – ulubioną ulicą polskich filmowców. Kręcono tam. m.in. niektóre sceny “Pianisty”, ale też “Miasta 44” czy “Korczaka”.

Trasa rowerowa nad Wisłą

Kolejnym świetnym miejscem jest trasa rowerowa przy Wiśle. Jej zaletą jest kształt pętli, który umożliwia rozpoczęcie wycieczki w zasadzie w każdym punkcie. Rozpoczyna się ona na parkingu w Ustroniu. Przemierzając ścieżki rowerowe nad Wisłą możemy odwiedzić m.in. XVII wieczny Zamek Ujazdowski, który dzisiaj stanowi Centrum Sztuki Współczesnej. Możemy przejechać się Ścieżką Nadwiślańską.

Interesującym miejscem na tej trasie jest Szlak Słoneczny prowadzący przez gęsty, nadbrzeżny las. Stamtąd możemy podziwiać lewobrzeżny krajobraz Warszawy. Stamtąd łatwo również dojechać do warszawskiego ZOO, gdzie latem możemy spotkać zwierzęta na wybiegach.

Trasa rowerowa do podmiejskich uzdrowisk

To kolejna piękna trasa rowerowa, która pozwoli na zwiedzenie podwarszawskich lasów i uzdrowisk. Jest świetnym pomysłem na całodniową wycieczkę. Rowerzyści mogą wyruszyć ze stacji metra Kabaty i skierować się w stronę lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego PAN. Trasa uwzględnia wizytę w podwarszawskim uzdrowisku słynącym z tężni, która słynie z właściwości wzmacniających systemu odpornościowego i układu oddechowego. Z Konstancina możemy przejechać do XVII wiecznego pałacu w Oborach, w którym niegdyś mieścił się Dom Pracy Twórczej Literatów.

Trasa obejmuje przejazd promem w Gassach. w ten sposób możemy dostać się do Karczewa, gdzie możemy zwiedzić cmentarz żydowski i barokowy kościół. Następnie przez lasy otwockie możemy dostać się do zabytkowego dworca kolejowego z 1910 roku.

Dominika Niemyska Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
ROWERY MIEJSKIE

Rejestracja roweru na policji - najważniejsze informacje

Rejestracja roweru na policji - najważniejsze informacje

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu