WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower trekkingowy - co to takiego? Czym różni się od miejskiego?

02 May 2023

Wybór roweru nie jest prostą sprawą. W pierwszej kolejności należy określić jego przeznaczenie. Czy rower będzie nam służył do przemieszczania się po mieście, czy może do rekreacyjnych wypraw? W tym drugim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie postawić na rower trekkingowy. Na tym się jednak wybór nie kończy. Jest wiele parametrów, które należy uwzględnić, aby w pełni dostosować jednoślad do własnych potrzeb. Czym charakteryzuje się rower trekingowy? Co odróżnia go od roweru miejskiego? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiadamy.


Co to jest rower trekkingowy?

Każdy rodzaj roweru posiada swoje przeznaczenie i charakterystykę. Rowery trekkingowe są to jednoślady przeznaczone do uprawiania turystyki rowerowej. Można więc powiedzieć, że jest to typ roweru turystycznego przystosowanego do długich wycieczek rowerowych. Jego ogromną zaletą jest fakt, że pozwala na przemieszczanie się zarówno po drogach utwardzonych, jak i bardziej wyboistych trasach.

Rozmiar kół w modelach trekkingowych wynosi zazwyczaj 28 lub 26 cali. Ogumienie o średniej grubości jest kompromisem pomiędzy cienkimi oponami w rowerach szosowych a grubą oponą rowerów górskich. Oprócz tego rama roweru trekkingowego pozwala na jazdę w bardziej wyprostowanej pozycji niż w przypadku modeli wyścigowych lub wyczynowych. Trekkingi wyposażone są dodatkowo w wysokiej klasy osprzęt (np. Shimano), a także posiadają bogate wyposażenie, wśród którego wymienić można np. błotniki, lampkę dynamo czy bagażnik.

Oprócz podstawowego wyposażenia dobry rower trekkingowy ma również możliwość zamontowania sakw oraz bagażników. Jest to cecha charakterystyczna, która nie występuje w przypadku modeli szosowych i górskich. W ten sposób rower trekingowy można swobodnie dostosować do przemierzania długich tras, które trwają długie dni lub nawet tygodnie. W związku ze zwiększoną wagą roweru rama musi charakteryzować się szczególną wytrzymałością.

Cechy roweru trekkingowego

Zanim przejdziemy do różnic pomiędzy rowerem trekkingowym a miejskim, warto wymienić kilka charakterystycznych cech tego pierwszego. Należą do nich:

  • Bogate wyposażenie – jak już wspomnieliśmy, rower trekkingowy przystosowany jest do długodystansowych wypraw. Wiąże się to z koniecznością posiadania licznego wyposażenia, którego nie znajdziemy w rowerach szosowych lub górskich. Główny element stanowią uchwyty do montowania bagażników i sakw, które to pozwalają na przewożenie niezbędnego ekwipunku. Dodatkowe wyposażenie mogą stanowić błotniki, lampka czy uchwyt na telefon.
  • Rama – konstrukcja ramy w modelach trekkingowych pozwala rowerzyście na utrzymywanie bardziej wyprostowanej pozycji niż w innych modelach rowerów. Ma to pozytywne przełożenie na komfort jazdy. Dodatkowy komfort zapewnia szersze i bardziej miękkie siodełko, które pozwala przetrwać wiele godzin jazdy bez drętwienia pleców i pośladków. Rama jest dodatkowo stworzona z wytrzymałych materiałów, które przetrwają wszelkie obciążenia.
  • Opony – to w głównym stopniu one odpowiadają za zachowanie roweru na różnych typach nawierzchni. W rowerach szosowych stosowane jest ogumienie płaskie, natomiast rowery górskie posiadają oponę z agresywnym bieżnikiem, która zapewnia dobrą przyczepność. Opony rowerów trekkingowych są kompromisem pomiędzy obydwoma rozwiązania, co pozwala na rozwinięcie odpowiedniej szybkości zarówno na utwardzonych drogach, jak i terenowych ścieżkach.

Rower trekkingowy a rower miejski do jazdy po mieście – jakie są różnice?

Rower trekkingowy i rower miejski różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, a to przekłada się z kolei na różnice w aspektach technicznych. Jak już sobie wyjaśniliśmy – rower trekkingowy dedykowany jest długim wyprawom rowerowym. Jest to szybki, sportowy rower, który znakomicie sprawdza się poza miastem. Dodatkowo jego budowa jest dedykowana przenoszeniu ciężkiego ekwipunku.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku roweru miejskiego. Nie należy on rowerów szybkich. Jego konstrukcja zdecydowanie nakierowana jest na komfort jazdy. Posiada on specjalną, obniżoną ramę, która ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Oprócz tego rowery miejskie często wyposażone są w specjalny kosz, który pomaga w przewiezieniu zakupów. 

Czym więc kierować się wybierając rower? Przede wszystkim swoimi potrzebami. Jeżeli jednoślad jest nam potrzebny jedynie po to, aby wygodnie przemieszczać się z punktu A do punktu B, to rower miejski będzie wystarczającym wyborem. Zapewni on pełen komfort, a także umożliwi przewożenie drobnych zakupów. Jeżeli jednak kupno roweru ma na celu jazdę rekreacyjną za miastem, a przy okazji swobodne przemieszczanie się w konkretne miejsce to zdecydowanie lepszym wyborem będzie rower trekkingowy.

Jaki rower trekkingowy wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Przy zakupie roweru trekkingowego warto kierować się kilkoma wytycznymi. Oto one:

  • Rodzaj ramy – ramy rowerów trekkingowych wykonywane są na ogół ze stali, karbonu lub aluminium. Zanim dokonamy wyboru roweru z konkretną ramą, dobrze jest zapoznać się z właściwościami każdego z wymienionych materiałów. Ramy stalowe charakteryzują się wytrzymałością i dobrze amortyzują drgania, ale jednocześnie są ciężkie, co zwiększa wagę roweru. Są one również podatne na korozję. Ramy karbonowe, choć można spotkać w przypadku rowerów trekkingowych to są one jednak głównie wykorzystywane w rowerach szosowych. Cechuje je lekkość, ale przekłada się to na niższą wytrzymałość. Dla rowerów trekkingowych najlepszym rozwiązaniem będą ramy aluminiowe, które są doskonałym kompromisem pomiędzy wytrzymałością a lekkością. Oprócz tego rower musi być wyposażony w amortyzator.
  • Rozmiar ramy – dobór rozmiaru ramy to nieco skomplikowana sprawa. Nie należy jej dobierać pod kątem wzrostu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć długość nogi (od krocza do śródstopia). Następnie uzyskany wynik pomnożyć przez 0,63, a jeżeli rozmiar ramy podany jest w calach (zazwyczaj tak jest) to uzyskaną wartość należy dodatkowo podzielić przez 2,54 (czyli wartość 1 cala). Otrzymany wynik będzie poszukiwanym przez nas rozmiarem ramy.
  • Rodzaj opon – jest to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Głównym kryterium doboru opon jest rodzaj nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Rowery trekkingowe są najczęściej wykorzystywane na zmiennych nawierzchniach, więc warto zadbać o to, aby były one wyposażone w opony typu semi-slick. Są to modele, które łączą w sobie cechy opon szosowych i przystosowanych do jazd w terenie. Doskonale sprawdzą się one podczas jazdy szosowej, ale także nie ulegną szybkiemu zniszczeniu podczas jazdy po nieutwardzonych drogach.
  • Osprzęt – podczas tras długodystansowych ogromne znaczenie ma także liczba przerzutek. Im większa ich liczba, tym lepiej. Oddzielną kwestią są również hamulce. Rozróżniamy dwa ich rodzaje, które mogą być wykorzystane w rowerach trekkingowych. Pierwsze z nich to tradycyjne hamulce zaciskowe, czyli tzw. V-Brake. Są to tanie modele przeznaczone do jazdy w mniej wymagających terenach. Podczas wyprawy bardziej wymagające rejony dobrym wyborem mogą się okazać hydrauliczne hamulce tarczowe.
  • Siodełko – jest to element wyposażenia roweru, który bardzo często jest lekceważony. Aby było komfortowe, powinno być ono stworzone z naturalnej skóry. Im bardziej wyprostowaną pozycję na rowerze przyjmujemy, tym szersze powinno być. Dodatkowy komfort może zapewnić specjalna nakładka żelowa. Aby dobrze dobrać siodełko, należy zmierzyć rozstaw swoich kości kulszowych. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia dopasowania jego wysokości. W tym pomoże pracownik sklepu rowerowego. 
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
ROWERY MIEJSKIE

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Technika jazdy rowerem elektrycznym

Technika jazdy rowerem elektrycznym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu