WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje rowerów - jaki rower dla siebie wybrać?

27 January 2023

Jazda na rowerze to forma aktywności fizycznej, która jest świetnym rozwiązaniem dla osób na każdym etapie życia. Niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, rower sprawdzi się zarówno jako środek transportu, jak i sposób na codzienny ruch i rekreację. W zależności od poziomu zaawansowania, mogą cieszyć się tą formą rozrywki zarówno profesjonalni rowerzyści, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dwukołowcem. Jednak aby móc czerpać pełną satysfakcję z jazdy, warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt. Wybór właściwego rodzaju roweru nie jest łatwym zadaniem. Należy przy nim uwzględnić rodzaj trasy, po jakiej będzie się on poruszał, a także typ jazdy, który zamierza uprawiać użytkownik – np. jazda rekreacyjna, sportowa czy ekstremalna.


Dostępne na rynku różnorodne modele rowerów, posiadają specjalistyczne konstrukcje, dostosowane wyłącznie do określonej specyfiki jazdy. Nie brakuje także rowerów elektrycznych, które mają napęd płynący z akumulatora lub silnika elektrycznego. Jaki zatem rower wybrać?

Jaki rower kupić ?

Decydując się na zakup roweru dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, które decydują o przeznaczeniu wybieranego sprzętu. Pierwszym z nich jest precyzyjne określenie, w jakim celu będzie on użytkowany. Inny bowiem rodzaj roweru sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej, inny do uprawiania regularnego sportu, a jeszcze inny – do górskiej jazdy wyczynowej. Ważne jest także, aby określić, czy jednoślad będzie eksploatowany sporadycznie, czy stanie się on dla użytkownika głównym środkiem lokomocji. Ponadto należy pamiętać o zdefiniowaniu terenu, na jakim będzie on zwykle użytkowany – np. asfalt, drogi szutrowe, górskie szlaki itp.

dziewczynka jadąca na rowerze w kasku przez las

Uwzględniając powyższe kryteria, warto zaznajomić się z modelami rowerów dostępnych obecnie na rynku. Można je sklasyfikować według kilku najpopularniejszych kategorii dwukołowców. Należą do nich m.in.: 

  • Rowery miejskie – jednoślady przeznaczone głównie do rekreacyjnej jazdy po mieście;
  • Rowery crossowe – cechują się uniwersalnością i lekkością wykonania. Dedykowane są do jazdy po asfalcie i szutrze;
  • Rowery MTB – popularne rowery górskie, zaprojektowane z myślą o trudniejszych trasach w wymagającym górskim terenie;
  • Rowery trekkingowe – rekreacyjny typ jednośladów, charakteryzuje się wygodą użytkowania oraz wyposażeniem podróżnym. Co ważne, są to lekkie rowery;
  • Rowery młodzieżowe i dziecięce  – dwukołowce dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, skategoryzowane i dostosowane ze względu na płeć, wzrost oraz poziom zaawansowania;
  • Rowery BMX – rowery przeznaczone do jazdy wyczynowej, przystosowane do wykonywania różnych tricków i akrobacji z użyciem jednośladu.

Jaki rower wybrać? Czym charakteryzuje się rower crossowy?

Rower crossowy to najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla osób, które preferują jazdę w zróżnicowanym terenie, na którym nie brakuje m.in. podjazdów. Sprawdzi się on zarówno na tradycyjnych ścieżkach rowerowych, jak i drogach leśnych czy szutrowych. Ponadto, ze względu na lekką konstrukcję oraz koła o łagodnym bieżniku, rower crossowy sprawdzi się także do szybkiej jazdy po asfaltowych nawierzchniach. Opony z agresywnym bieżnikiem nie będą najlepszym rozwiązaniem przy takich rowerach.

mężczyzna jadący w kasku i okularach przeciwsłonecznych na rowerze crossowym

Ten model bardzo często mylony jest z popularnymi rowerami trekkingowymi, które posiadają podobne właściwości. Jednak zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że modele crossowe posiadają nieco odmienny kształt i rozmiar ramy oraz są pozbawione wyposażenia turystycznego. Jednak w przypadku większości modeli, istnieje możliwość zamontowania błotnika, bagażnika lub stopki.  

Z uwagi na uniwersalny charakter sprzętu, rower crossowy bardzo często polecany jest osobom, które dopiero odkrywają swoją pasję do poruszania się jednośladem. Nie muszą one bowiem już na samym początku decydować, w jakim terenie będą się na nim poruszać. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie praktykowały tej formy aktywności fizycznej i nie mają w niej zbyt dużego doświadczenia. Należy jednak pamiętać, że tzw. crossy, pomimo sportowego charakteru, nie są dostosowane do jazdy w wymagających warunkach. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się do tego rowery górskie, które posiadają większy skok amortyzatora oraz szersze opony.

Przeczytaj także: Jaki rower crossowy wybrać?

Rowery trekkingowe dedykowane są osobom, które preferują jazdę rekreacyjną. Ich podróżny charakter umożliwia pokonywanie wiele kilometrowych tras, gdyż konstrukcja pozwala na komfortową jazdę w pozycji wyprostowanej. Dodatkowo rowery trekkingowe posiadają wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, które są niezwykle przydatne w trakcie długich wypraw, także po szosach. 

Rower trekkingowy do jazdy rekreacyjnej

Do podstawowych elementów wyposażenia roweru trekkingowego należy: 

  • bagażnik z opaską i uchwytami na sakwy; 
  • błotniki;
  • podpórka;
  • oświetlenie przednie i tylne. 

Opony w modelu trekkingowym są szersze niż w rowerze szosowym, ale węższe niż w przypadku roweru górskiego. Takie rowery najlepiej sprawdzają się na drogach asfaltowych, ścieżkach gruntowych oraz ubitych trasach o mieszanym podłożu. W przypadku ramy roweru, obowiązuje rozróżnienie wersji damskiej i męskiej. Wówczas w zależności od jej rodzaju, można dobrać ramę w rozmiarze 17, 19 lub 21 cali, która umożliwia bezproblemowe dostosowanie modelu do wzrostu osoby użytkującej jednoślad. 

Rowery trekkingowe to doskonała propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy chcą poruszać się nimi na co dzień w miejskim krajobrazie, a także mieć możliwość zorganizowania rowerowej wyprawy na łono natury.

Rower miejski do jazdy po mieście

Analizując różne rodzaje rowerów, w tej klasyfikacji nie mogło zabraknąć wariantu do jazdy po mieście. W Holandii należy on do najpopularniejszego wariantu jednośladów. Jednak rower miejski obecnie cieszy się dużą popularnością nie tylko w światowej stolicy rowerów, ale również na polskich drogach. Modele miejskie są niezwykle często wybierane, przede wszystkim ze względu na ich wygodną konstrukcję. Umiejętnie wyprofilowana rama pozwala zachować wyprostowaną pozycję w trakcie jazdy, a także łatwiejsze wsiadanie oraz zsiadanie z roweru. To sprawia, że użytkownik w trakcie poruszania się jednośladem, nie obciąża nadmiernie pleców oraz górnych partii ciała.

Rowery miejskie, w zależności od modelu, często bywają wyposażone w dodatkowe elementy, które służą podniesieniu komfortu jazdy. Do najpopularniejszych dodatków należy m.in.:

  • bagażnik;
  • błotniki;
  • koszyk na kierownicy lub bagażniku;
  • całkowita osłona łańcucha; 
  • stopka;
  • oświetlenie z przodu i z tyłu. 

Warto dodać, że rowery miejskie odznaczają się od pozostałych jednośladów, obecnością przerzutki planetarnej. Jest to niewielkich rozmiarów element, zamontowany w piaście tylnego koła. Ten rodzaj przerzutki umożliwia rowerzyście zmianę biegów w trakcie postoju.

Rower górski do jazdy po terenach górskich. Jakie są dostępne rowery MTB?

Rowery MTB to jednoślady dedykowane do jazdy w wymagających warunkach górskich terenów. Ich bieżnik cechuje się odpowiednią gęstością i głębokością, która zapewnia właściwy poziom przyczepności do podłoża. Z uwagi na fakt, iż rower MTB to jednoślad, który skonstruowany jest z myślą o ekstremalnych warunkach jazdy, posiada on nieco grubsze opony oraz wysoki skok amortyzacji (optymalna od 100 mm do 300 mm). To zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo w trakcie zjazdów po nierównej nawierzchni. Efektywna jazda po górzystych szlakach jest możliwa również dzięki solidnej ramie, której konstrukcja cechuje się nieco bardziej sportową formą.

Przeczytaj także: Rozmiar ramy w rowerze – jak dobrać odpowiedni do wzrostu?

Rowery MTB, zwane potocznie „góralami”, sklasyfikowane są według kilku podstawowych podgrup. Należą do nich:

  • rowery ATB – amatorskie jednoślady przeznaczone głównie do jazdy codziennej lub turystycznej;
  • rowery XC – są nieco bardziej zaawansowane i lżejsze. Świetnie sprawdzają się do jazdy w terenie oraz wyścigów;
  • rowery typu Trail czy All Mountain – szosówki górskie o większym skoku. Przeznaczone są do górskiej jazdy turystycznej oraz skakania po singletrackach. Zwykle są to jednoślady dysponujące pełnym zawieszeniem;
  • rowery DH – dwukołowce przeznaczone do dyscypliny sportowej, polegającej głównie na zjazdach w dół (down hill). Rowery do DH odznaczają się pełnym zwieszeniem o dużym skoku amortyzatora (zwykle ok. 200 mm lub więcej). Posiadają także niezwykle solidną ramę i tarcze hamulcowe o dużej średnicy.

Najważniejsze rodzaje rowerów wyczynowych –  rower BMX

Ten typ rowerów został stworzony do jazdy wyczynowej – skoków, robienia trików na rampach oraz specjalnie zaprojektowanych torach. Nie jest to rower, który służy wyłącznie do przemieszczania się w terenie miejskim, gdyż jest skonstruowany tak, aby umożliwić użytkownikowi dirty i skoki.  Cechą charakterystyczną BMX’a są koła niewielkich rozmiarów, ustawiona pionowo kierownica oraz pegi – specjalne rurki montowane w osi kół, które ułatwiają wykonywanie różnych trików w powietrzu. Do podstawowego wyposażenia roweru BMX należy także rotor zamieszczony w kierownicy, solidna rama ze stali nierdzewnej, a także dobry system hamulcowy z przodu i z tyłu.

Wśród rowerów BMX wyróżnić można dwie główne podgrupy jednośladów:

  1. Rowery typu street-trial – przeznaczone do jazdy po mieście, pokonywania przeszkód oraz robienia figur wyczynowych. W większości przypadków, tego typu jednoślady nie posiadają siodełek i przystosowane są do wykonywania manewrów bez podpierania się.  
  2. Rowery typu dirt – stworzone do jazdy po specjalnie przygotowanych hopkach. Dedykowane są użytkownikom uprawiającym jazdę wyczynową. Rowery przystosowane są do robienia wymagających skoki, obrotów i trików.

Rowery dziecięce i młodzieżowe

Rowery dziecięce i młodzieżowe to kategoria jednośladów, która zawiera różnorodne modele, dostosowane do każdej grupy wiekowej. Z uwagi na fakt, iż dedykowane są osobom niepełnoletnim, rowery tego typu charakteryzują się wysokimi standardami komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Niemalże wszystkie modele posiadają odpowiednio grube opony, które ułatwiają stabilizację przy przemieszczaniu się, a także przednie amortyzatory oraz mocne hamulce. Oprócz tego dysponują one ramą odporną na przeciążenia oraz dużą ilością przerzutek. Te elementy wspomagają codzienną jazdę oraz umożliwiają wykonywanie swobodnych i bezpiecznych manewrów.  

Natomiast rowery przeznaczone dla najmłodszych, dodatkowo posiadają budowę ułatwiającą opanowanie techniki jazdy na dwóch kołach. Ponadto tego typu modele są zaprojektowane w sposób, który zachęca dziecko do aktywności fizycznej z użyciem jednośladu. Prezentują się one niezwykle atrakcyjnie, a przy tym są również bardzo funkcjonalne. Do podstawowego wyposażenia większości rowerów dziecięcych należy: 

  • dzwonek, 
  • koszyk na kierownicy, 
  • błotniki, 
  • wygodne siodełko,
  • solidna osłona na łańcuch, 
  • ochraniacze na kierownicę,
  • popychacz z regulacją,
  • dodatkowe kółka do nauki jazdy. 
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
ROWERY MIEJSKIE

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Technika jazdy rowerem elektrycznym

Technika jazdy rowerem elektrycznym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu