WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Boisko do siatkówki plażowej - specyfikacja, wymiary, siatka

16 czerwiec 2021

Z siatkówki plażowej korzysta coraz więcej osób. Nic dziwnego – to przyjemny rekreacyjny sport, który bardzo przypomina bardziej popularną siatkówkę halową. Podpowiadamy, jakie są parametry boiska do tego sportu, jego powierzchnia i jak sprawić, aby piłka do siatkówki plażowej mogła stać się swobodnym narzędziem do gry i zabawy na drobnoziarnistym piasku.

Boisko do siatkówki plażowej – informacje

Siatkówka plażowa to gra, która odbywa się na specyficznym podłożu, jakim jest piasek. Improwizowana gra może odbywać się niemal na każdej plaży. Aby jednak móc w pełni korzystać z uroków tego sportu, konieczne jest boisko. Jego wymiary różnią się od wymiarów boiska do siatkówki halowej. Co je wyróżnia? 

Boisko do siatkówki plażowej posiada dwie linie boczne oraz dwie linie końcowe. Co istotne, w tym rodzaju boiska nie znajdziemy linii środkowej. Aby linie były skuteczne, powinny zostać wykonane z odpornych i dobrej jakości materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne. Ich szerokość wynosi pięć centymetrów. Ważne jest także to, aby miały kolor, który wyraźnie odcina się od piasku. Może to być bardzo intensywna czerwień lub barwa ciemnoniebieska. Taką zresztą stosuje się najczęściej. 

Wysokość siatki dostosowywana jest do wieku graczy. Osoby poniżej szesnastego roku życia grają na takiej samej wysokości siatki niezależnie od swojej płci. 

boisko_do_siatkowki_plazowej

Wymiary boiska do siatkówki plażowej

Boisko do siatkówki plażowej jest wpisane w prostokąt o wymiarach 16 x 8 m. Z każdej strony musi ono być otoczone strefą wolną, która powinna wynosić przynajmniej trzy metry. Teren ten służy zawodnikom do wykonywania zagrywek lub do obrony. Warto wspomnieć, że nad boiskiem powinno znajdować się przynajmniej 7 metrów wolnej przestrzeni.

Boisko do siatkówki plażowej powinno być umieszczone na piasku. Co istotne, powinien być to piasek drobny, pozbawiony kamieni, muszli i innych naturalnych elementów, które możemy zazwyczaj znaleźć na plażach. Mogą one spowodować kontuzję przy ewentualnym upadku. Grubość warstwy piasku powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów. 

Siatka do siatkówki plażowej

Siatka do siatkówki plażowej z obu stron obszyta jest taśmą o szerokości mniej więcej 10 centymetrów. Materiał jest nieprzemakalny i bardzo odporny. Kwadratowe oczka siatki mają boki o długości około 10 centymetrów. 

Na zewnętrznych krawędziach bocznych taśm montuje się antenki, czyli elastyczne pręty, zazwyczaj wykonane z włókna szklanego. Ich długość wynosi 180 centymetrów, a każda z nich powinna wystawać ponad siatkę. 

specyfikacja_boiska_do_siatkowki_plazowej

Wysokość siatki w siatkówce plażowej

W siatkówce plażowej długość samej siatki wynosi 8,5 metra. Szerokość to jeden metr a wysokość jest dokładnie taka, jak w seniorskich rozgrywkach siatkówki halowej – wynosi 2,43 metra dla mężczyzn oraz 2,24 metra dla kobiet. 

Siatkę opuszcza się nieco, kiedy zawodnikami są młodzi ludzie. Dzieci poniżej dwunastego roku życia grają z siatką o wysokości dwóch metrów i jest to wymiar właściwy zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. 

Zawodnicy pomiędzy dwunastym a czternastym rokiem życia grają z siatką o wysokości 2,12 metra, a w przedziale wiekowym między piętnastym a szesnastym rokiem życia używa się siatki o wysokości 2,24. I w tym wypadku płeć nie ma znaczenia. 

Wysokość słupków do siatkówki

Siatka do siatkówki plażowej podtrzymywana jest przez dwa słupki. Znajdują się one za liniami bocznymi – dokładnie w odległości od 0,7 do 1 metra od nich. Wysokość słupków wynosi natomiast 2,55 metra, jednak należy pamiętać, że mają one możliwość regulacji. 

Gra w siatkówkę na piasku to doskonała rozrywka. Boisko powinno jednak być dostosowane do obowiązujących w tym sporcie reguł. Kiedy już będziemy mieli do niego dostęp, gra będzie nie tylko satysfakcjonująca, ale także profesjonalna. Kiedy przyjdzie lato (albo jakikolwiek moment, kiedy mamy ku temu sposobność) chwyćmy plecak do siatkówki plażowej i udajmy się na boisko. Wrażenia z pewnością będą niezapomniane. Odpowiednim strojem do siatkówki plażowej to zazwyczaj po prostu wygodne szorty kąpielowe.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA, SIATKÓWKA PLAŻOWA

Jaką piłkę do siatkówki kupić?

Jaką piłkę do siatkówki kupić?
SIATKÓWKA PLAŻOWA

Zestaw do siatkówki plażowej MULTINET BV 100

Zestaw do siatkówki plażowej MULTINET BV 100
SIATKÓWKA PLAŻOWA

Skarpety neoprenowe marki Copaya - test skarpetek do siatkówki plażowej!

Skarpety neoprenowe marki Copaya - test skarpetek do siatkówki plażowej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu