WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Siatkówka plażowa - regulamin i zasady gry

11 czerwiec 2021

Siatkówka plażowa bardzo często uważana jest za wersję siatkówki halowej, tylko po prostu przeniesioną na plażę. Nic bardziej mylnego. Ten sport ma oddzielne zasady i regulacje, a od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku jest także oficjalną dyscypliną olimpijską. Outdoorowa siatkówka poniekąd przypomina uproszczoną formę tej uprawianej wewnątrz hal sportowych. A czym dokładnie się od niej różni? Dowiedz się jakie są zasady i regulamin gry w siatkówkę plażową. 

Siatkówka plażowa – szybkie podstawowe zasady

Zasady siatkówki plażowej nie są trudne do opanowania. Przeciwko sobie grają dwie drużyny, a w każdej z nich uczestniczą po dwie osoby. W stosunku do siatkówki halowej uproszczono nie tylko składy, ale także zasady rozgrywki. 

Gra kończy się po wygraniu dwóch setów. W pierwszych gra się do osiągnięcia 21 punktów, a jeżeli konieczny będzie trzeci – do 15 punktów. Zupełną nowością dla kibiców tradycyjnej siatkówki jest także odbijanie piłki każdą częścią ciała, chociaż zagrywka wykonywana jest wyłącznie ręką. Zawodnicy nie mogą dotykać siatki, jednak mają możliwość przetrzymywania piłki nad nią. Drużyny zmieniają połowy boiska po zdobyciu 7 punktów. 

regulamin_siatkowki_plazowej

Jakie są wymiary boiska do siatkówki plażowej?

Boisko do siatkówki plażowej ma wymiary 16 x 8, czyli składa się z dwóch kwadratów 8 x 8. Jest ono umieszczone na drobnym i pozbawionym kamieni piasku, którego warstwa powinna mieć grubość przynajmniej 40 centymetrów. Dodatkowo boisko otoczone jest strefą wolną, której powierzchnia z każdej strony wynosi po 3 metry. 

Ponieważ boisko do siatkówki plażowej wydzielane jest, co oczywiste, na terenie piaszczystym, umieszczone na nim linie nie mogą być utrzymane w jasnych barwach. Powinny wyraźnie odróżniać się od podłoża, dlatego zazwyczaj stosuje się intensywnie czerwony lub ciemnoniebieski kolor. 

Siatka do siatkówki plażowej zawieszona jest na wysokości 2,43 dla mężczyzn, oraz 2,24 dla kobiet. Różnice w wysokości siatki pojawiają się, kiedy grają młodsi zawodnicy. Dla dzieci poniżej dwunastego roku życia wysokość siatki wynosi równe dwa metry. Nie ma przy tym różnicy między dziewczynkami a chłopcami. 

Dynamika gry w siatkówkę plażową

W porównaniu do tradycyjnej siatkówki halowej plażowa wersja tej popularnej gry wyróżnia się zupełnie inną dynamiką. Według niektórych – dużo większą. Dlaczego?

Przede wszystkim zawodnicy mają pełną swobodę co do ustawiania się na własnej połowie boiska. Pomiędzy setami następuje bardzo krótka przerwa, która trwa zaledwie sześćdziesiąt sekund. Dodatkowo, każda z drużyn ma prawo do wykorzystania pojedynczej przerwy w secie, która trwa zaledwie trzydzieści sekund (bez czasu wejścia i zejścia z boiska). Tempo gry jest więc duże, a zawodnicy mają dosłownie kilka sekund na złapanie oddechu. 

Podczas ataku, piłka może być odbijana dowolną częścią ciała. Ataki bywają więc nie tylko dynamiczne, ale wręcz spektakularne i zawsze zachowują w sobie element zaskoczenia. 

zasady_siatkowki_plazowej

Technika odbić w siatkówce plażowej

Podejście regulaminu gry do odbijania piłki w siatkówce plażowej jest stosunkowo swobodne. Przede wszystkim zawodnicy mogą używać do tego nie tylko ręki, ale dowolnej części ciała. Sama piłka do siatkówki plażowej różni się od tej przeznaczonej do grania wewnątrz budynku. Chociaż ma niemal identyczne wymiary i wagę, posiada niższe ciśnienie, dlatego jest bardziej wrażliwa na uderzenia. 

Czy to oznacza, że w siatkówce plażowej nie ma żadnych reguł? Absolutnie nie. W tej rozgrywce nie wolno stosować tak zwanej obrony od dołu, czyli wykonywanej wewnętrzną częścią otwartej dłoni. Powinno się unikać także odbijania piłki samymi palcami. 

Kary w siatkówce plażowej

Tak jak w każdej innej grze zespołowej, w siatkówce na plaży także obowiązują kary. Symbolicznie oznaczane są one kartkami w dwóch kolorach:

  • żółtym – nie oznacza utraty punktu, ma być traktowany jako ostrzeżenie
  • czerwonym – skutkuje utratą punktu

Warto zaznaczyć, że w przypadku siatkówki outdoorowej kary się nie kumulują. Oznacza to, że przy każdym nowym secie zawodnicy posiadają całkowicie czyste konta. 

Dobre praktyki gry w siatkówkę plażową

Jak widać siatkówka plażowa jest sportem stosunkowo liberalnym i dynamicznym. Nie bez znaczenia kojarzy się ona z wypoczynkiem, latem i wakacjami. Chociaż obowiązujące zasady nie są szczególnie restrykcyjne, warto zdawać sobie sprawę, że istnieje szereg pewnego rodzaju dobrych praktyk, które przybierają postać niepisanych reguł siatkowego savoir–vivre. 

Siatkówka plażowa powinna być uprawiana zgodnie z zasadami fair play. Przed samym meczem zawodnicy przeciwnych drużyn powinni się ze sobą przywitać, podając sobie rękę pod siatką. Nie ma wprawdzie tradycji analogicznego pożegnania, jednak oczekuje się, że po zakończeniu meczu wszyscy zawodnicy powinni podziękować sędziom za jego przeprowadzenie. 

W siatkówce plażowej nie funkcjonuje instytucja trenera. Oznacza to, że wszystkie kwestie formalne, takie jak składanie próśb o przerwę, czy jakakolwiek konsultacja z sędziami leżą na barkach zawodników. Dobrze przyjęte jest to, aby wszystkie prośby i zażalenia składał kapitan drużyny. 

Strój do siatkówki plażowej nie jest ujednolicony, jednak wypada, aby zawodnicy występowali w schludnych ubraniach. Kobiety zazwyczaj grają w dwuczęściowych sportowych kostiumach kąpielowych, mężczyźni w szortach plażowych, niekiedy również w koszulkach. 

Piłka plażowa siatkowa – podsumowanie

Plażowa siatkówka, wbrew powszechnej opinii, jest oddzielną dyscypliną sportową, która od 1996 roku regularnie bierze udział w wyścigu o olimpijskie medale. Boisko przypomina nieco uproszczoną wersję boiska do siatkówki halowej. Gra jest bardzo dynamiczna a jej zasady bardziej liberalne.

Jeżeli sprzyjają ku temu okoliczności, warto chwycić plecak do siatkówki plażowej i wybrać się na trening. Nieco luźniejsza atmosfera gry oraz wakacyjny klimat sprawiają, że nawet osoby, które do tej pory nie przepadały za grami zespołowymi, mogą się zainteresować aktywnym uprawianiem tego sportu. Warto jednak pamiętać o regułach fair play oraz stosowaniu się do ogólnie wymaganych na boisku dobrych praktyk.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA, SIATKÓWKA PLAŻOWA

Jaką piłkę do siatkówki kupić?

Jaką piłkę do siatkówki kupić?
SIATKÓWKA PLAŻOWA

Zestaw do siatkówki plażowej MULTINET BV 100

Zestaw do siatkówki plażowej MULTINET BV 100
SIATKÓWKA PLAŻOWA

Skarpety neoprenowe marki Copaya - test skarpetek do siatkówki plażowej!

Skarpety neoprenowe marki Copaya - test skarpetek do siatkówki plażowej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu