WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać maskę do snorkelingu? Sprzęt do snorkelingu

16 czerwiec 2021

Snorkeling zyskuje na coraz większej popularności wśród tych osób, które pragną podglądać podwodne życie. W aktywności tej niezbędne są fajka oraz maska do nurkowania, będąca najistotniejszym elementem wyposażenia każdego amatora snorkelingu. To od niej zależy komfortowe oglądanie podmorskich stworzeń i krajobrazów.

Dlaczego maska jest tak ważna?

Każdy, kto choć raz otworzył oczy pod wodą wie, jak nieprzyjemne jest to uczucie. Nie tylko nie widzimy wtedy ostro, ale nasze oczy zostają dodatkowo podrażnione. Wyobraźmy sobie teraz pływanie z otwartymi oczami w słonej, morskiej wodzie – nie wytrzymalibyśmy tego zbyt długo. A przecież to właśnie w takich wodach uprawiamy snorkeling.

Bez maski światło wpadające do gałki ocznej załamuje się w inny sposób i nie ogniskuje się na soczewce. Ostre widzenie jest więc możliwe tylko wtedy, gdy oko znajduje się w środowisku powietrznym. Maska do nurkowania daje nam więc możliwość ostrego widzenia pod wodą, bez podrażniania oczu. Pamiętajmy jednak, że obiekty widziane w masce wydają się większe o około 30% i przybliżone o około 20%.

Pełnotwarzowa maska do snorkelingu
Pełnotwarzowa maska do snorkelingu

Jak zbudowana jest maska do snorkelingu?

Te osoby, które chcą wybrać odpowiednią maskę, muszą zwrócić uwagę na kilka elementów jej budowy. To właśnie one mogą być decydującym kryterium przy zakupie maski do nurkowania. Są to:

  • Korpus (ramka) – najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego, w którym osadzone są szybki maski (czyli okienko). Korpus wyposażony jest w zaczepy do mocowania pasków i regulowania ich długości. Same ramki mogą mieć natomiast różne kolory. Najpopularniejsze są ramki przezroczyste, które przepuszczają więcej światła podczas pływania, co ułatwia obserwowanie otoczenia. Dostępne są też maski bezramkowe, w których okienko jest bezpośrednio otoczone silikonowym kołnierzem.
  • Pasek z systemem regulacji – służy do zakładania maski na twarz. Zaczepy do paska (znajdujące się na korpusie) umożliwiają jego przesuwanie oraz ustawianie odpowiedniej długości. Dzięki możliwości regulacji maska dobrze przylega do twarzy i nie przepuszcza wody. Sam pasek jest natomiast „rozdwojony”, dzięki czemu maska nie uciska głowy. Wybierając maskę zwróćmy uwagę na łatwość regulacji pasków i skuteczność blokady (tak, aby w czasie pływania paski samoistnie nie poluzowały się).
  • Kołnierz uszczelniający – najczęściej jest wykonany z przezroczystego silikonu (choć są także kolorowe). Pełni funkcję uszczelniającą, czyli zabezpiecza przed przedostawaniem się wody do maski, podczas zanurzania głowy w wodzie. Z silikonu wykonane jest także miejsce na nos. Jeśli jest ono miękkie, będziemy w stanie dość łatwo go ścisnąć, aby wyrównać ciśnienie w uszach, na przykład podczas nurkowania przy powierzchni.
  • Okienko – może być wykonane z plastiku lub ze szkła (szkło jest bardziej odporne na zarysowania a także daje wyraźniejszy obraz pod wodą). Niektóre maski wyposażone są w dodatkowe szkła boczne, dzięki czemu mają bardzo szeroki kąt widzenia. Pływający widzą przez to lepiej swoje otoczenie, ale narażeni są na pojawianie się uciążliwych refleksów.

Maska pełnotwarzowa do snorkelingu i jej zalety

Do zwykłej, klasycznej maski, specjalnym zaczepem przypina się fajkę, umożliwiającą oddychanie, podczas uprawiania snorkelingu. Nie każdy jednak jest przyzwyczajony do oddychania nosem, które co poniektórym może sprawiać duży dyskomfort. Sprzętem, który eliminuje ten problem jest maska pełnotwarzowa do nurkowania. Jej kołnierz obejmuje zarówno oczy, nos, jak i usta, pozwalając na swobodne oddychanie – takie samo, jak na lądzie. Maska ta jest bowiem zintegrowana z fajką.

Maska pełnotwarzowa (w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli) nie uciska też okolic oczu i dodatkowo zapewnia bardzo szeroki kąt widzenia – wynoszący nawet 180 stopni. Ten rodzaj maski znacząco podnosi komfort pływania, zwłaszcza u tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snorkelingiem. Sama maska nie ogranicza też możliwość nurkowania przy powierzchni.

Nurkowanie w masce pełnotwarzowej
Nurkowanie w masce pełnotwarzowej

Według jakich kryteriów wybrać maskę do snorkelingu?

To, na jaką maskę zdecydujemy się, zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych upodobań. Najlepiej przetestować każdy z typów masek, aby samodzielnie określić wady i zalety każdego z nich. Tak czy inaczej, kupując maskę, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • Szczelność maski – sprawdzamy ją przyciskając maskę do twarzy (bez zakładania pasków na głowę). Następnie, cały czas trzymając ją ręką, wciągamy nosem powietrze. Gdy poczujemy lekki ucisk na twarzy, zabieramy rękę. Jeśli maska trzyma się i nie spada (nawet jak pochylimy głowę), możemy mieć pewność, że dobrze przylega do twarzy i nie będzie przepuszczać wody. Jeśli jednak maska spadnie, poszukajmy innej, lepiej dopasowanej.
  • Wielkość maski – maska do snorkelingu nie może uciskać nosa oraz musi idealnie obejmować twarz. Oznacza to, że jej rozmiar powinniśmy dopasować do rozmiaru naszej głowy i szerokości twarzy. W innym przypadku maska nie tylko będzie nas uciskać w trakcie pływania, ale i przepuszczać wodę w miejscach, w których nie przylega do twarzy.
  • Kąt widzeniamaski pełnotwarzowe dają najlepszy kąt widzenia. W przypadku pozostałych typów, zależy on od dodatkowych szkieł bocznych i obecności ramki. Pamiętajmy, że im szerszy kąt widzenia, tym lepiej będziemy widzieć otoczenie podczas pływania.
  • Kolor silikonu i kołnierza – maski jasne, bezbarwne przepuszczą więcej światła. Niwelują tym samym uczucie zawężającej się przestrzeni. Po maski z przezroczystym kolorem silikonu powinny sięgać te osoby, które cierpią na klaustrofobię lub nie lubią ograniczonego pola widzenia. Jeśli ktoś natomiast preferuje widzenie tunelowe (dzięki któremu łatwiej skupić się na tym, co jest przed nami), zapewne zadowoli go maska do nurkowania z czarnym kołnierzem.

Cena czy jakość maski do snorkelingu?

Kupując maskę nie powinniśmy kierować się wyłącznie jej ceną, ale przede wszystkim jakością produktu. Drogi sprzęt nie zawsze jest bowiem dobrym sprzętem. Pamiętajmy też, aby wybierać sprzęty zgodne z naszymi upodobaniami. Wszak to od nich zależy nasz komfort, podczas uprawiania snorkelingu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE, SNORKELING

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?
SNORKELING

5 najlepszych miejsc w Europie do snorkelingu

5 najlepszych miejsc w Europie do snorkelingu
SNORKELING

Poznaj podwodny świat z maską Easybreath!

Poznaj podwodny świat z maską Easybreath!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu