WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

5 najlepszych miejsc w Europie do snorkelingu

16 czerwiec 2021

Snorkeling dostarcza niezapomnianych wrażeń każdemu, kto spróbuje go choć raz. Możliwość oglądania podwodnych krajobrazów i morskiego życia na długo bowiem zapadają w pamięci. Do snorkelignu warto jednak wybierać te miejsca w Europie, w których można zobaczyć jak najwięcej. Podpowiadamy więc, dokąd warto się wybrać.

Gdzie na snorkeling? Do Chorwacji!

Dlaczego snorkeling w Chorwacji? Choćby dlatego, że jest stosunkowo blisko Polski a dodatkowo snorkeling można uprawiać praktycznie w każdym miejscu, na całej długości wybrzeża Adriatyku. Są oczywiście mekki snorkelingu, jak na przykład Makarska, Pula czy Maslenica, gdzie woda jest wyjątkowo krystaliczna a dno morza pokrywają rafy. Jednak bez względu na miejscowość do jakiej się udamy, nurkowanie z maską i fajką praktycznie wszędzie dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Im dalej na południe Chorwacji, tym wyższe wybrzeże „wpadające” do morza. W wodach pojawia się też więcej głazów, skał i grot wodnych. A to właśnie wśród nich, kryje się najwięcej podwodnego życia. Zaletą kamienistego dna jest natomiast niezmącona piachem woda, która zapewnia idealną widoczność podczas snorkelingu. Pomiędzy głazami spotkamy ryby, meduzy, ślimaki, jeżowce, kraby, rozgwiazdy a nawet ośmiornice i mureny. A wszystko to okraszone kolorowymi glonami porastającymi skały i dno morza.

miejsca_do_snorkelingu

A może Portugalia?

Pływanie w wodach Oceanu Atlantyckiego dostarcza niezapomnianych i wyjątkowych wrażeń. To właśnie dlatego warto wybrać się na snorkeling do Portugali. Znajdują się tu bowiem najpiękniejsze miejsca w całej Europie, będące „sercem snorkelingu”. Strome ściany, podwodne jaskinie i szmaragdowy kolor wody, w której żyją ukwiały, homary czy koniki morskie – to tylko przedsmak tego, co można tu zobaczyć.

Wybrzeże Portugali to także to miejsce w Europie, gdzie można spotkać delfiny i wieloryby. Wody są tutaj krystalicznie czyste, co jeszcze bardziej ułatwia podglądanie bogatego, podwodnego życia. Niezapomnianych wrażeń dostarczy także wizyta na Maderze (wyspie wulkanicznej), obfitującej zarówno w skaliste, jak i kamieniste plaże. Madera jest także tym miejscem, w którym nie dokuczają silne prądy morskie. Wrażeń pływającym dostarczą także piękne widoki, w postaci wysokich klifów i wodospadów.

gdzie_snorkeling_w_europie

Snorkeling gdzie jeszcze się udać? Może Malta?

Wyspy Maltańskie to raj dla osób uprawiających snorkeling. Znajduje się tu ogrom miejsc, w których można podziwiać faunę i florę morską. Położenie nad Morzem Śródziemnym czyni też Maltę jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez fanów snorkelingu. Ich mekką jest wyspa Comino – a dokładnie znajdująca się przy niej Błękitna Laguna. To tutaj znajdziemy lazurowe, krystaliczne wody oraz ciekawe groty skalne.

Wody wokół Malty to siedlisko życia krabów, większych ryb (jak dorady), ślimaków czy węgorzy. Wokół wysp można też spotkać foki i morświny. Praktycznie całe wybrzeże oferuje wiele ciekawych miejsc do uprawiania snorkelingu. Co ważne – dostępne są tutaj zarówno wybrzeża piaszczyste, jak i kamieniste, bardziej pożądane przez nurkujących z maską i fajką. Malta przyciąga też dużą ilością małych, naturalnych i dzikich plaż, otoczonych z jednej strony wysokimi klifami a z drugiej płaskimi skałami, przeplecionymi piaskiem. A to dodatkowo zwiększa urok przy snorkelingowaniu.

Gdzie nurkować we Francji?

Choć większości z nas Francja kojarzy się z Paryżem, nie zapominajmy jednak o jej śródziemnomorskim wybrzeżu. Spotkamy na nim podwodne jaskinie i rafy koralowe. Najpopularniejszym kierunkiem snorkelingowym jest oczywiście Korsyka (wyspa na Morzu Śródziemnym), znana z malowniczych gór i pięknej linii brzegowej. Jej piaszczysto-skaliste plaże porównywane są do tych na Malediwach. W przybrzeżnych wodach Korsyki żyje oczywiście wiele fascynujących roślin i zwierząt.

Przy stałym lądzie Francji, osoby uprawiające snorkeling, powinny zwiedzić rezerwat morski Banyuls-Cerberé, który w całości położony jest w wodzie. Ciągnie się wzdłuż linii wybrzeża na odcinku prawie 6,5 km. To właśnie tutaj dno wybrzeża porasta koral szlachetny, pośród którego żyje wiele gatunków ryb (popularne barweny), ośmiornic i rozgwiazd.

A może Włochy?

Włochy oferują dostęp do dwóch mórz – Adriatyckiego i Tyrreńskiego. Znajdziemy tu zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże. Wiele z nich cechuje się spiętrzeniami skalnymi, „wpadającymi” do krystalicznej, turkusowej wody. Znajdujące się w wodzie głazy są z kolei miejscem do życia wielu roślin i zwierząt, które może podziwiać pływający. Bardzo ciekawy, podwodny świat, znajdziemy na przykład w okolicach Sycylii, gdzie rafy pojawiają się na głębokości niecałego metra.

Warto też odwiedzić inną wyspę – wulkaniczną Usticę, gdzie kolorowe, podwodne życie, wygląda dość niesamowicie na tle czarnych skał wulkanicznych. Miejscem do snorkelingu jest także wyspa Elba, słynąca z czerwonych koralowców. Dodatkowo znajduje się przy niej rezerwat koników morskich oraz rozległe tereny pokryte trawą morską.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na odwiedzenie Sardynii, na pewno urzekną nas przepiękne rafy koralowe. Pomimo, że wybrzeże ma tu zazwyczaj piaszczyste dno, to nie brakuje w nim skał i wodorostów, wokół których tętni życie. Zresztą, snorkeling przy piaszczystym dnie również może być dużą atrakcją, zwłaszcza wtedy, gdy biel piasku styka się z krystalicznym turkusem wody.

Przeczytaj także: Snorkeling – wszystko co musisz wiedzieć.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE, SNORKELING

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?
SNORKELING

Poznaj podwodny świat z maską Easybreath!

Poznaj podwodny świat z maską Easybreath!
SNORKELING

Jak wybrać maskę do snorkelingu? Sprzęt do snorkelingu

Jak wybrać maskę do snorkelingu? Sprzęt do snorkelingu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu