WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Snowboard dla mężczyzn - jak wybrać męskie buty snowboardowe?

03 grudzień 2020
#PORADY

Buty snowboardowe dla mężczyzn mają inną konstrukcję niż obuwie dedykowane kobietom. Z reguły są też znacznie większe, co wynika z faktu, że mężczyźni mają większe stopy niż kobiety. Męskie obuwie jest twardsze, ponieważ musi znosić większe obciążenia. Poza szukaniem w ofercie męskich butów snowboardowych panowie muszą zwrócić uwagę jeszcze na kilka uniwersalnych parametrów, jeśli chcą mieć idealnie dopasowane obuwie na stok.


Czym charakteryzują się buty snowboardowe dla mężczyzn?

Męskie buty snowboardowe charakteryzują się inną konstrukcją niż modele dedykowane kobietom. Wynika to z faktu, że odległość między stopą a kolanem u mężczyzn jest większa. Mężczyźni mają do wyboru znacznie większą rozmiarówkę niż kobiety.

Zwyczajnie mają standardowo większe i szersze stopy i producenci biorą to pod uwagę. Bardzo często materiał zastosowany w męskich butach jest twardszy, co wynika z faktu, że statystyczne mężczyźni są ciężsi. Ich buty muszą więc znosić większe obciążenia i zachować wszystkie swoje właściwości ochrony stopy, kostek i mięśni.

To, co jest zauważalne na pierwszy rzut oka, to mniejsza dostępna gama kolorystyczna niż w przypadku pań. Damskie buty snowboardowe mają znacznie więcej wzorów i kolorów. Jednak desing jest ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy patrzeć. Sprzęt może cieszyć oko, ale przede wszystkim ma spełniać swoje zadanie.

Jaki jest efekt źle wybranych butów do jazdy na snowboardzie?

Dobry dobór obuwia jest tak samo ważny jest wybór deski snowboardowej, jeśli nawet nie ważniejszy. Za małe buty będą cisnąć i powodować mikroruchy stóp – każdy snowboardzista będzie chciał mimowolnie poprawić krążenie oraz “zrobić więcej miejsca” i nawet nie zauważy, że co chwila stara się lekko ruszać stopami. 

Może to doprowadzić do mniejszej koncentracji i gorszego poczucia równowagi, a w konsekwencji do upadku i kontuzji. Z kolei za duże buty na 100 procent doprowadzą do otarć i uczucia “latania” stopy, co jest bardzo niebezpieczne podczas zjazdów i wykonywania akrobacji. Snowboard jest wymagającym sportem i podczas ćwiczeń należy się na nich skupić całkowicie – nic nie powinno odciągać naszej uwagi.

Może się zdarzyć i tak, że niedopasowanie będzie na tyle subtelne, że zupełnie go nie zauważymy. Taka pułapka czeka na początkujących snowboardzistów, którzy jeszcze nie wiedzą, na co zwracać uwagę. Wtedy nauka jazdy będzie trwała dłużej i będzie trudniejsza. Pojawią się błędy w postawie i źle umiejscowiony środek ciężkości (nauczymy się źle balansować). Dlatego lepiej jest zdobyć odpowiednią wiedzę i idealnie dobrać buty snowboardowe, ponieważ początki nie zawsze muszą być trudne.

Jak dobrać buty snowboardowe?

Przede wszystkim patrzymy na rozmiar. Można zmierzyć swoją stopę i szukać wkładek idealnie odpowiadających naszym parametrom – szerokości i długości. Dobrą wiadomością jest fakt, że większość obecnie produkowanych butów snowboardowych posiada wkładki termoformowalne. 

Pod wpływem ciepła stopy dopasowują się idealnie do jej kształtu. Ma to zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Do butów snowboardowych raczej nie powinno się nakładać grubych skarpet, ponieważ zmniejszają wyczucie podłoża. Z drugiej strony – mogą zapewnić więcej ciepła. Złotym środkiem są skarpety termoaktywne – cienkie, ale dające ciepło. Nigdy nie przymierzamy butów snowboardowych w grubych skarpetach.

Jeśli podczas przymierzania czujemy lekki luz nad palcami w przedniej części buta, to jest to odpowiedni rozmiar. Jednak należy to położyć nacisk na słowo “lekki”. Gdy staniemy na wyprostowanych kolanach, powinniśmy czuć ściankę buta. Przy przyjęciu postawy snowboardzisty but nie może sprawiać dyskomfortu. Buty snowboardowe dopasowujemy także pod względem sztywności, czyli flexu. Rozmiary mieszczą się w przedziale od  (bardzo miękki) 1 do 10 (ekstremalnie twardy). Miękkie buty dedykowane są początkującym, twarde profesjonalistom.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu