WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty na snowboard wybrać?

21 październik 2022
#PORADY

Snowboard to bez wątpienia jeden z najchętniej uprawianych sportów zimowych. Chociaż wymaga określonych umiejętności i wprawy, to jednak nie brakuje osób, które chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Może być ona znakomitą formą relaksu i okazją do ruchu, który niesie za sobą wiele satysfakcji. Warto pamiętać o tym, że aby osiągnąć maksymalną przyjemność z jazdy i jednocześnie zachować bezpieczeństwo, ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Buty snowboardowe to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku, który na dodatek musi być dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb. Co wyróżnia odpowiednie buty snowboardowe? Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?


Jaki jest efekt źle wybranych butów do jazdy na snowboardzie?

Dobry dobór obuwia jest tak samo ważny jest wybór deski snowboardowej, jeśli nawet nie ważniejszy. Za małe buty będą cisnąć i powodować mikroruchy stóp – każdy snowboardzista będzie chciał mimowolnie poprawić krążenie oraz „zrobić więcej miejsca” i nawet nie zauważy, że co chwila stara się lekko ruszać stopami. 

buty snowboardowe na śniegu

Może to doprowadzić do mniejszej koncentracji i gorszego poczucia równowagi, a w konsekwencji do upadku i kontuzji. Z kolei za duże buty doprowadzą do otarć i uczucia „latania” stopy, co jest bardzo niebezpieczne podczas zjazdów i wykonywania akrobacji. Snowboard jest wymagającym sportem i podczas ćwiczeń należy się na nich skupić całkowicie – nic nie powinno odciągać naszej uwagi.

Może się zdarzyć i tak, że niedopasowanie będzie na tyle subtelne, że zupełnie go nie zauważymy. Taka pułapka czeka na początkujących snowboardzistów, którzy jeszcze nie wiedzą, na co zwracać uwagę. Wtedy nauka jazdy będzie trwała dłużej i będzie trudniejsza. Pojawią się błędy w postawie i źle umiejscowiony środek ciężkości (nauczymy się źle balansować). Dlatego lepiej jest zdobyć odpowiednią wiedzę i idealnie dobrać buty snowboardowe, ponieważ początki nie zawsze muszą być trudne.

Uprawianie snowboardu na świeżym śniegu

Wbrew pozorom łatwiej będzie nam dobrać deski snowboardowe, aniżeli właśnie buty. A trzeba mieć na uwadze, że nawet deska pochodząca z wysokiej półki nie zapewni nam maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa, jeżeli nie zadbamy o dobre dopasowanie naszych butów.

Budowa butów snowboardowych

Zanim zaczniemy szaleć na desce snowboardowej, warto przyjrzeć się bliżej samej konstrukcji buta snowboardowego. Możemy ją podzielić na dwie warstwy:

  • warstwa wewnętrzna to wyjmowane wkładki, za sprawą których nasza kostka może znajdować się w stabilnej i usztywnionej pozycji;
  • warstwa zewnętrzna to obudowa, która powinna wykazywać właściwości nieprzepuszczające wilgoci.

Jak dobrać buty snowboardowe?

Przede wszystkim patrzymy na rozmiar. Można zmierzyć swoją stopę i szukać wkładek idealnie odpowiadających naszym parametrom – szerokości i długości. Dobrą wiadomością jest fakt, że większość obecnie produkowanych butów snowboardowych posiada wkładki termoformowalne. 

Pod wpływem ciepła dopasowują się idealnie do kształtu stopy. Ma to zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Do butów snowboardowych raczej nie powinno się nakładać grubych skarpet, ponieważ zmniejszają wyczucie podłoża. Z drugiej strony – mogą zapewnić więcej ciepła. Złotym środkiem są skarpety termoaktywne – cienkie, ale dające ciepło.

buty snowboardowe na śniegu

Nigdy nie przymierzamy butów snowboardowych w grubych skarpetach. Zamiast tego wypróbujmy poszczególne modele, mając na sobie cienkie skarpetki. Wybrany rozmiar butów snowboardowych powinien ściśle przylegać do naszej stopy, a oprócz tego należy zwrócić uwagę, by cała stopa opierała się na podłożu. Jeżeli przymierzając buty, wyczujemy, że stopa delikatnie odrywa się od wkładki, najpewniej rozmiar butów snowboardowych nie jest dla nas odpowiedni.

Jeśli natomiast podczas przymierzania czujemy lekki luz nad palcami w przedniej części buta, to jest to odpowiedni rozmiar. Jednak należy to położyć nacisk na słowo „lekki”. Gdy staniemy na wyprostowanych kolanach, powinniśmy czuć ściankę buta. Przy przyjęciu postawy snowboardzisty but nie może sprawiać dyskomfortu.

Twardość buta, czyli flex butów snowboardowych

Jednym z bardzo istotnych parametrów butów do snowboardu jest tzw. flex, czyli twardość buta. Składa się ona z 10-stopniowej skali, gdzie liczba 1 oznacza miękkie buty. To, na które się zdecydujemy, powinno być w dużej mierze uzależnione od posiadanego doświadczenia.

Dla osób początkujących najczęściej poleca się miękkie buty lub też o średnim flexie. Podobnie jest w przypadku nieco już zaawansowanych snowboardzistów. Twarde buty z kolei przeznaczone są dla doświadczonych miłośników tego sportu, ponieważ ich sztywność ułatwia jazdę nawet po bardziej skomplikowanym terenie.

Jeżeli zupełnie nie wiesz, czy odpowiedniejszy będzie dla Ciebie twardszy but, czy może ten bardziej miękki, zdecydowanie polecamy skupić się na początku i środku skali. Miękkie i średnie buty snowboardowe sprawdzają się w przypadku wielu stylów jazdy i tras, wobec czego będą doskonałą pomocą, kiedy dopiero rozwijamy swoje umiejętności.

Jakie wiązanie buta snowboardowego wybrać?

Chociaż może się to wydawać abstrakcyjne zwłaszcza z perspektywy początkującego snowboardzisty, w przypadku butów snowboardowych niezwykle istotne są rodzaje zapinania czy też po prostu modele sznurówek wykorzystywanych w butach. Tak jak w przypadku klasycznych butów, które zakładamy na co dzień, umożliwiają nam one jeszcze lepsze dopasowanie buta i utrzymanie go we właściwej pozycji.

Sznurówki czy też po prostu wiązania możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • tradycyjne sznurówki – decydując się na buty snowboardowe z tradycyjnymi sznurówkami, mamy pewność, że możemy je dociągnąć według własnych preferencji, a oprócz tego łatwo je wymienić czy też naprawić. Wiele osób uważa tradycyjne sznurówki za najlepsze rozwiązanie, jednak warto podkreślić, że nie dla każdego. Ponieważ wymagają użycia dość dużej siły, mogą nie być odpowiednie dla małych dzieci czy kobiet;
  • system BOA – to wiązania opierające się na pojedynczej stalowej lince, która jest zawijana poprzez pokrętło umieszczone w bucie. Obuwie z systemem BOA pozwala na łatwe usztywnienie butów. Wyróżniamy przy tym:– jednostrefowe BOA – rozwiązanie polecane dla małych dzieci, kobiet, ale też po prostu mało wprawionych snowboardzistów. Cały proces wiązania buta opiera się na kręceniu pojedynczą gałką do czasu, aż linka zostanie odpowiednio ściągnięta;– dwustrefowe BOA – w tym przypadku znajdziemy dwie gałki. Jedno pokrętło umieszczone jest z boku buta, a drugie na języku w górnej części. Tym sposobem mamy możliwość regulowania sztywności buta zarówno na dole, jak i na górze;
  • szybki system wiązań – opiera się na pojedynczej lince wykonanej z plecionki żeglarskiej, którą wyróżnia wysoka trwałość. Proces wiązania przebiega błyskawicznie, a i samodzielna wymiana nie sprawia problemów;
  • jednostrefowy system wiązań – podobny do systemu BOA, ponieważ tutaj też mamy jedną linkę umieszczoną w górnej części buta. Większość butów snowboardowych w podstawowych wariantach posiada właśnie takie wiązania;
  • dwustrefowy system wiązań – wykorzystuje się tutaj podzieloną na dwie części plecionkę linkową. Osobno możemy zwiększyć stabilizację pięty na dole buta, a przy tym regulować twardość butów na górze.

Buty snowboardowe a styl jazdy

Jako że producenci butów snowboardowych stają na wysokości zadania i starają się robić wszystko, by dopasować modele do potrzeb użytkowników, wybór może być dość utrudniony. Dlatego teraz przyjrzymy się w skrócie, jakie buty snowboardowe polecane są dla konkretnego snowboardzisty w zależności od tego, ile ma doświadczenia oraz jaki styl jazdy preferuje.

Buty dla początkującego snowboardzisty

Jak już wspominaliśmy, te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem, powinny raczej wybrać buty posiadające niski flex. Są bardziej miękkie, a przy tym elastyczniejsze, wobec czego nauka jazdy na desce będzie prostsza i efektywniejsza.

Dlatego też początkującym osobom zaleca się modele, których flex wynosi od 1 do 4. Jeżeli zaś chodzi o wiązanie, to tutaj może sprawdzić się chociażby jednostrefowy system BOA.

Freestyle

Freestyle, określany też jako jibbing, charakteryzuje się raczej niewielką prędkością w trakcie najazdów. Przeszkody, jakie będziemy mieli tutaj do pokonania, to m.in. rurki i boksy. Zjazdy tego typu raczej wymagają od całego buta odpowiedniej miękkości, w związku z tym zalecana jest twardość między 2 a 6.

Halfpipe, kicker

To nieco bardziej skomplikowane style w snowboardzie, w których wykorzystuje się m.in. skocznie. Zwykle w trakcie najazdów konieczne jest osiągnięcie odpowiedniej prędkości. W związku z tym buty snowboardowe powinny posiadać flex w przedziale od 5 do 9.

Sztywność i twardość buta do takiego stylu jazdy zapewni nie tylko odpowiednią stabilizację stopy, ale też umożliwi precyzyjne wybicie się. Co więcej, to świetny sposób na bezpieczniejsze i pewniejsze lądowanie.

Freeride, backcountry

Freeride można opisać w skrócie jako jazdę na świeżym śniegu poza klasycznymi turystycznymi trasami. Jak łatwo można się domyślić, tutaj polecane są twarde buty snowboardowe, jako że typ ukształtowania terenu może być bardzo zmienny. Freeride jest też dość wymagający i nierzadko pozwala na rozwijanie dużych prędkości.

Im większa stabilizacja stopy w tym stylu jazdy, tym lepiej, wobec czego but powinien posiadać twardość między 6 a 10. Produkty, które posiadają flex z górnej części skali, często posiadają też dodatkową możliwość usztywnienia kostki i podeszwy.

Techniczna jazda na stoku

Buty snowboardowe do jazdy po rozjeżdżonych stokach, które mogą być usiane nierównościami, także powinny być odpowiednio twarde – w skali będzie to przedział między 5 a 8.

Podsumowanie

Jak widać, to, jak będziemy się czuć w swoich butach snowboardowych, uzależnione jest od wielu czynników. But powinien dobrze otaczać piętę i uniemożliwiać jej odrywania się, z kolei palce mogą posiadać delikatny luz. Jeśli dobrze dobierzesz wkładkę do swojego rozmiaru, w tym względzie nie powinno być większych trudności.

Oprócz tego pamiętaj o tym, by właściwie dopasować twardość buta i wiązanie do swoich umiejętności, doświadczenia i wygody. W ofercie sklepu internetowego Decathlon znajdziesz szeroki wybór butów na snowboard, dzięki którym będziesz mógł rozwijać swoją pasję do jazdy na desce.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Jak jeździć na snowboardzie?

Jak jeździć na snowboardzie?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu