WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Deska snowboardowa all mountain — przewodnik

01 marzec 2022
#PORADY

Wybierając swój pierwszy snowboard, warto postawić na uniwersalny sprzęt. Dla początkujących snowboardzistów świetną opcją jest deska snowboardowa all mountain. W jaki sposób dobrać najlepszy model dla początkujących? Czemu właśnie ten rodzaj deski stał się na stoku bardziej powszechny niż freestyle czy freeride?

Czym charakteryzuje się deska snowboardowa all mountain?

Deska snowboardowa all mountain to najbardziej uniwersalny sprzęt, jaki mogą nabyć entuzjaści śnieżnego sportu. Jej konstrukcja nie faworyzuje żadnego typu terenu. Deska AM przeznaczona jest więc nie tylko na stok, ale również do jazdy w puchu czy robienia tricków w snowparku. Stanowi więc idealny wybór na pierwsze doświadczenia ze snowboardem. Po czym można rozpoznać taką deskę?

Ponad 3/4 sprzętu tego rodzaju ma kształt Directional Twin. Oznacza to, że nose i tail (przód i tył deski) nie różnią się od siebie kształtem. Teoretycznie jazda w obie strony nie powinna być niemożliwa, ale deski kierunkowe sugerują wybór konkretnej postawy z nogą prowadzącą. Dodatkowo środek ciężkości jest w ich przypadku lekko (od 10 do 20 mm) przesunięty do tyłu. Tak zwany set back ułatwia stabilne i komfortowe prowadzenie.

Miażdżąca większość desek all mountain charakteryzuje się hybrydową konstrukcją. Oznacza to, że profil w różnych częściach deski może przyjmować kształt camber (wygięta w przeciwnym kierunku do dziobów), rocker (przeciwieństwo cambera) lub flat (płaska). To kolejny powód, dla którego taki sprzęt nadaje się do jazdy po zróżnicowanym terenie, a nawet do szaleństwa w snowparku.

all mountain snowboard

Jak dobrać odpowiednią deskę all mountain dla początkujących?

Podobnie jak inne rodzaje desek, również all-mountain pozwalają na dobór wielu parametrów pod własny styl jazdy. Jest to dość kłopotliwe dla początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze do końca, czego powinni oczekiwać od nabywanego sprzętu snowboardowego. Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się uniwersalną deskę?

  • Twardość — tak zwany flex wpływa przede wszystkim na swobodę ruchów. Twarde deski pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę, ale wymagają też znacznie większych umiejętności do utrzymania stabilności. Miękkie deski są łatwiejsze w prowadzeniu i wybaczają subtelne błędy, ale nie zapewniają takiej wolności. Nowicjuszom na stoku poleca się miękkość średnią, a w przypadku oznaczeń liczbowych 3-6/10.
  • Długość — zależy od wagi i wzrostu, a dokładne tabele dołączane są zazwyczaj do opakowań oraz opisów w internetowych sklepach snowboardowych. Początkującym zaleca się zazwyczaj deskę 5 cm krótszą niż sugerowana pod wagę i wzrost, co przełoży się na łatwiejsze skręty. Chcąc rozwijać większe szybkości na stoku lub wybrać trasę całkowicie poza nim, można zastanowić się nad dłuższą. 
  • Szerokość — czynnik niemający standardowo zbyt dużego znaczenia, jednak osoby z rozmiarem buta powyżej 45 cm mogą potrzebować deski szerszej niż standardowa.
  • Konstrukcja — wśród hybrydowych konstrukcji warto zwrócić na te z dominacją profilu rocker, który nie wymaga od snowboardzisty perfekcyjnego opanowania wszystkich umiejętności.
  • Ślizg — spośród trzech podstawowych typów ślizgu (tłoczony, spiekany, electra) najlepszy dla początkującego będzie ten pierwszy. Nie wymaga częstego smarowania, a ponadto nie zachęca do osiąganie przesadnie dużych prędkości.
snowboard all mountain

Czy dedykowana damska deska all mountain to konieczność?

Często sprzęt sportowy dla kobiet różni się od męskiego głównie designem. Miłośniczki zimowego szaleństwa narzekają czasami, że muszą wydawać większe sumy za ekwipunek o podobnych parametrach wyłącznie z powodu różowego koloru czy motywów florystycznych. Czy tak samo jest w przypadku damskich desek all mountain? To zależy już od producenta.

Środek ciężkości ciała kobiety położony jest statystycznie od 8 do 15% niżej niż u mężczyzn. To biologiczna przewaga, w którą ewolucja wyposażyła płeć żeńską w celu lepszej stabilności podczas ciąży. Renomowane firmy takie jak Roxy, Burton czy Ride biorą to pod uwagę, dostosowując konstrukcję sprzętu dla kobiet do częstszego skręcania biodrami niż kolanami. Kupując dany model deski, warto więc zweryfikować, czy jej przeznaczenie dla kobiet jest faktyczne, czy stanowi tylko chwyt marketingowy.

Czym różni się taka deska od freestyle i freeride?

Uniwersalizm to spora zaleta, ale niektórzy entuzjaści snowboardu mogą potrzebować bardziej wyspecjalizowanego sprzętu. Myśląc o szybkiej przeprowadzce do snowparku, warto zainteresować się również deską freestyle. Są to deski bardzo miękkie, co pasuje także początkującym. Ze względu na kształt twin tip oraz centralnie położony środek ciężkości mogą być nieco trudniejsze w prowadzeniu. Nadal jednak nadają się dla nowicjuszy.

Styl freeride i przeznaczony do niego sprzęt nie będzie raczej dobrym wyborem, jeśli nie nabyło się już podstawowych umiejętności. Jazda poza stokiem wymaga doświadczenia oraz wyrobionych odruchów, które są podstawą przy niekontrolowanych i zaskakujących trasach. Deski freeride różnią się od all mountain kierunkowością (nose jest dłuższy) oraz przesunięciem do tyłu insertów od wiązań.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Jak jeździć na snowboardzie?

Jak jeździć na snowboardzie?
SNOWBOARD

Jazda na snowboardzie w stylu goofy lub regular. Którą nogę ustawić z przodu deski?

Jazda na snowboardzie w stylu goofy lub regular. Którą nogę ustawić z przodu deski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu