Jazda na desce snowboardowej to wspaniała aktywność na świeżym powietrzu. Gwarantuje nie tylko świetną zabawę, ale także intensywny trening fizyczny. Aby móc w pełni cieszyć się tym sportem zimowym, należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Samo kupno nie wystarczy. Należy go jeszcze odpowiednio ustawić. To, jak ustawisz wiązania snowboardowe ma ogromne znaczenie. Jeśli nie wiesz na czym polega ustawienie i regulacja wiązań, przeczytaj ten krótki poradnik. Dowiesz się z niego jakie systemy wiązań dostępne są na rynku sprzętu sportowego, jaki rozmiar wiązań snowboardowych wybrać, jak zamontować wiązania, jak ustawić odpowiednią szerokość pomiędzy nogami i jakie kąty wiązań są najkorzystniejsze.
Wiązania przeznaczone do snowboardingu dzielą się na twarde i miękkie. Warianty twarde stosowane są głównie przez zawodowych snowboardzistów. Przystosowane są bowiem do osiągania dużych prędkości. Większość osób jeżdżących na desce korzysta z wiązań miękkich. I na nich postanowiliśmy skupić swoją uwagę. Wśród wiązań miękkich znajdziemy modele strap-in, step-in oraz warianty hybrydowe.
Wiązania typu strap-in to zdecydowanie najczęściej wybierane przez snowboardzistów wiązania. Służą jeździe rekreacyjnej, nie są stworzone do pobijania rekordów prędkości. Składają się z łyżki, czyli sztywnego zapiętka oraz strapów, czyli pasków, którymi reguluje się wielkość wiązań. Jeden z pasków odpowiada za trzymanie buta w wiązaniu. Umiejscowiony jest w miejscu zgięcia, w okolicach kostki.
Drugi natomiast trzyma but tak, aby nie wysunął się zanadto do przodu. Znajduje się na wysokości palców. Może dociskać stopę od góry albo od przodu, obejmując czubek buta, w miejscu, w którym znajdują się palce. Wspomniana wyżej łyżka, czyli highback, którą zlokalizować można w tylnej części wiązania, tuż za piętą, odpowiada za utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas jazdy techniką backside. Stopień nachylenia highbacków wpływa na poziom komfortu podczas jazdy z ciężarem przeniesionym na pięty.
Przeczytaj także: Jak ubrać się na snowboard?
Aby korzystać z tego rozwiązania step-in, należy skompletować wiązania ze specjalnym bolcem oraz buty z otworem, który do niego pasuje. Jest to bardzo prosty i szybki sposób zakładania deski. Wiązań tego typu nie zaleca się jednak przy freestyle’u, skokach, zjazdach z dużą prędkością i jeździe poza trasami (freeride) a więc także jeździe po puchu. Z tego powodu nie są to wiązania zbyt popularne.
Jak sama nazwa wskazuje, wiązania tego typu to połączenie wiązań wyżej wymienionych. To rozwiązanie również nie należy do najczęściej wybieranych, mimo że jest zarówno bezpieczne jak i stosunkowo wygodne.
Jako, że wiązania typu strap-in są zdecydowanie najpopularniejsze, skupimy się właśnie na nich. W kwestii wyboru odpowiedniego rozmiaru należy zwrócić uwagę na dopasowanie szerokości buta do szerokości wiązania. Należy więc sprawdzić czy but nie jest ściśnięty oraz czy nie lata zbyt luźno. Powinien przylegać swobodnie do wiązania i nie wystawać palcami za bardzo do przodu. Po włożeniu buta, trzeba zerknąć, czy mocno przylega do łyżki.
Jak zapewne zauważyłeś/zauważyłaś, na snowboardzie nie ma nogi prawej i lewej. Jest za to noga przednia i tylna. To, którą nogę trzyma się z przodu zależy od tego, jak jest komu wygodniej. Najlepiej zadecydować o tym przymierzając oba ustawienia.
Na początek jednak można wykonać mały test. Wystarczy stanąć na obu nogach i poprosić kogoś o lekkie pchnięcie do przodu. Jeśli pierwszą nogą, którą postawisz jest noga prawa, rozważ takie właśnie ułożenie nóg na desce. Jeśli zaś będzie to noga lewa, sprawdź jak jeździ się Tobie w ten sposób. Gdy Twoją przednią nogą jest noga prawa, ustawienie nosi miano goofy. Jeśli zaś jest to noga lewa, ustawiasz wiązania jako regular.
Przeczytaj także: Co jest łatwiejsze snowboard czy narty?
Termin stance oznacza rozstawienie wiązań względem siebie. Powinno ono zależeć od indywidualnych preferencji użytkownika. Istnieje jednak zasada, która mówi, że szerokość rozstawu wiązań powinna odpowiadać szerokości barków. Jeśli wiązania ustawione w ten sposób nie są dla Ciebie wygodne, spróbuj rozstawić je nieco szerzej. Dlaczego stance jest tak istotny? Ponieważ bezpośrednio wpływa na zwrotność na stoku, stabilność jazdy i poziom swobody ruchów.
Znalezienie odpowiednich kątów nie jest łatwym procesem. W ogromnym stopniu zależy od indywidualnych preferencji. Kiedyś zalecano jazdę na tak zwaną kaczkę. Polegała ona na ustawieniu wiązań tak, aby tworzyły względem siebie literę v. Skierowane w ten sposób wiązania (pięty do środka, palce na zewnątrz) obciążają jednak kolana. I nawiasem mówiąc nie są zbyt wygodne.
Obecnie proponuje się ustawienie, w którym przednie wiązanie mocowane jest pod większym kątem niż tylne. Przykładowo, gdy ustawisz przednie wiązanie pod kątem 30 stopni, tylną nogę ustaw na 15 stopni. Jeśli przednia noga ustawiona jest na 15 stopni, tylne wiązanie ustaw na 0 stopni. Nie ma jednego, uniwersalnego rozstawu wiązań, dlatego warto zmieniać je, aby znaleźć ustawienie najlepsze dla siebie.
Jazda na snowboardzie wymaga odpowiedniego dopasowania wiązań do butów. Do zadań wiązań należy trzymanie stopy i kostki w odpowiedniej pozycji. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze snowboardem i nie wiesz jeszcze jak prawidłowo zapinać paski, zrób to tak, aby jazda nie sprawiała Ci bólu. Paski muszą trzymać stopę tak, aby nie mogła się ona poruszać swobodnie i tak, żeby wiązania nie cisnęły jej powodując dyskomfort. Jeśli poczujesz, że nacisk paska na stopę jest zbyt duży, poluzuj go. Jeśli zaś możesz luźno poruszać butem, dociągnij pasek nieco mocniej. Nie musisz sztywno trzymać się zaleceń. Korzystaj z różnych kombinacji i testuj, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.