WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Snowboard dla kobiet. Jak wybrać damskie buty snowboardowe?

03 grudzień 2020
#PORADY

W ofercie sprzętu snowboardowego znajdują się buty dedykowane specjalnie dla kobiet. Nie jest to żaden chwyt marketingowy, mający na celu sprzedaż butów z ładnym wzorkiem. Obuwie snowboardowe damskie wyróżnia się specjalną konstrukcją, która ułatwia kobietom zjazdy i akrobacje. Dodatkowo rozmiarówka takich butów, pod względem szerokości i długości, dostosowana jest do standardowych rozmiarów kobiecych stóp – znacznie mniejszych od stóp męskich.


Czym różnią się damskie buty snowboardowe od męskich?

Buty snowboardowe dla kobiet są mniejsze i węższe niż standardowe męskie modele. Ponadto uwzględniają różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Damskie buty posiadają więc inny obrys, są bardziej miękkie i mają systemy amortyzacji umieszczone w innym miejscu niż buty męskie. Dzięki temu ułatwiają kobietom prowadzenie deski i jednocześnie chronią przed kontuzjami.

Producenci butów snowboardowych biorą pod uwagę fakt, że kobiety fizycznie mają mniej siły niż mężczyźni oraz że jeżdżąc na snowboardzie używają częściej bioder niż kolan. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w konstrukcji buta, także tej wewnętrznej, której nie widać na pierwszy rzut oka. Różnice między damskimi a męskimi butami na snowboard to nie tylko większa dostępność wzorów i kolorów, to też konkretne parametry, które są dostosowane pod płeć.

Czy kobiety mogą jeździć tylko w damskich butach snowboardowych?

Ze względu na ich specyficzną konstrukcję – tak. Kobiety nie powinny sięgać po męskie modele, ponieważ te buty nie uwzględniają ich warunków fizycznych. Jazda w męskich butach, nawet dopasowanych pod względem rozmiaru, może się skończyć wywrotką i kontuzją. 

Poza tym męskie buty są znacznie szersze, więc kobiety mogą odnosić wrażenie, że noga “lata luzem” w środku, co jest szalenie niebezpieczne przy zjazdach. But powinien być idealnie dopasowany, zapewniać komfort, a ponadto mieć o wiele mniejszą sztywność i niższą cholewkę niż obuwie dedykowane panom jeżdżącym na snowboardzie.

Co oprócz butów musimy mieć na stoku?

Buty na niewiele nam się zdadzą, jeśli nie zabierzemy ze sobą deski snowboardowej. Można ją wypożyczyć – podobnie jak narty i inny sprzęt do sportów zimowych – w wypożyczalniach przy praktycznie każdym stoku. Nie zaleca się jednak wypożyczania butów snowboardowych. Obecnie większość produkowanych modeli posiada wkładkę termoformowalną. 

To oznacza, że po kilku jazdach pod wpływem ciepła stopy wkładka idealnie dopasowuje się do jej kształtu. Wkładki, z których korzysta wiele osób, stają się praktycznie nieprzydatne. Na pewno nie spełniają już swojej roli dopasowywania się do stopy, chociaż oczywiście mogą być wygodne, jeśli dobrze dobierzemy buty.

Wybór deski snowboardowej nie jest trudny. Tak samo jak w przypadku nart dobieramy ją do wzrostu i umiejętności. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo na stoku, zabierzmy ze sobą kask, gogle i rękawice. Plecaki i ochraniacze snowboardowe przydadzą się wszystkim, którzy chcą maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo i mieć w czym przenieść cały sprzęt.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu