WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prać bieliznę termoaktywną żeby jej nie zniszczyć?

27 październik 2022
#PORADY

Jeżeli jesteśmy pasjonatami sportów zimowych, np. narciarstwa lub też często organizujemy wyprawy w góry, z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie właściwej odzieży sportowej. Pośród natury mogą na nas czekać różnorodne wyzwania, w tym także te związane z warunkami pogodowymi. Wszystko to sprawia, że odzież o właściwościach termoaktywnych staje się bardzo istotnym elementem garderoby, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić przemierzanie szczególnie ekstremalnych tras. Czy wiesz jednak, jak należy prać odzież i bieliznę termiczną? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak dbanie o inne ubrania. Sprawdź, co zrobić, by odzież termoaktywna zachowała swoje właściwości!


Czym wyróżnia się bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna to niezwykle ciekawy typ odzieży, który posiada właściwości oddychające, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci i potu. Jednocześnie utrzymuje ciepłotę ciała. Połączenie takich cech sprawia, że w trakcie niskich temperatur nie będziemy marznąć, a jednocześnie wysiłek fizyczny nie spowoduje, że dojdzie do przegrzania.

kobieta w czerwonej bieliźnie termoaktywnej

Za komfort termiczny odpowiada m.in. użycie właściwych materiałów wykorzystanych do produkcji takich ubrań. Bardzo często wiodącą tkaniną jest wełna merino, która doskonale przepuszcza powietrze, a przy tym gwarantuje niezbędne ciepło. Dodatkowo wyróżnia się ona hipoalergicznością i jest delikatna dla skóry. Czasem w termoaktywnej odzieży występują dodatki w postaci materiałów syntetycznych, które wzmacniają ich trwałość. Wysokiej jakości poliester też jest w stanie spełnić podstawowe wymagania względem ubrań tego typu.

Niemniej w większości przypadków bielizna termoaktywna jest wykonana z przewiewnych, naturalnych materiałów, które są bezpieczne dla skóry, a przy tym zapewniają stałą cyrkulację powietrza. Takie właściwości bielizny sprawiają, że doskonale spełnia ona funkcję pierwszej warstwy stroju w przypadku osób, które uwielbiają górskie wspinaczki, przemierzanie leśnych szlaków czy też po prostu regularnie cieszą się korzyściami joggingu bądź jazdy na rowerze.

Przeczytaj także: Jak prać kurtkę puchową?

Bielizna termoaktywna – czyszczenie

O tym, czy nasza bielizna o właściwościach termoaktywnych posłuży nam na lata, decyduje nie tylko jej właściwe użytkowanie, ale także czyszczenie. Częste pranie jest tutaj koniecznością, ponieważ brud gromadzący się na powierzchni tkanin termicznych sprawi, że te z czasem przestaną całkowicie spełniać swoją funkcję. W związku z tym odczujemy, że już nie odprowadzają tak dobrze potu i nie zapewniają wystarczającej ilości ciepła. Nie wspominając o tym, że noszenie brudnej bielizny jest po prostu niehigieniczne i może prowadzić do mnożenia się bakterii. Mają one bezpośredni kontakt ze skórą, co może prowadzić do podrażnień, a nawet infekcji.

Tylko jak i czy prać odzież termoaktywną? Bez wątpienia należy się trzymać tutaj kilku podstawowych zasad, dzięki którym unikniemy zniszczeń materiałów.

Istotne jest przede wszystkim to, jakich środków do prania użyjemy. Nie jest tutaj zalecane stosowanie zwykłych proszków ani płynów do płukania zmiękczających tkaniny, ponieważ w przypadku bielizny termoaktywnej mogą one obniżyć jej właściwości. Zamiast tego sprawdzi się specjalistyczny płyn do prania właśnie tego rodzaju odzieży. Nie zawiera agresywnej chemii, wobec czego nie uszkodzi on delikatnych materiałów.

Co w przypadku, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych środków do prania? Dobrym rozwiązaniem będzie użycie szarego mydła lub płatków mydlanych. Są bezpieczne dla delikatnych tkanin, a jednocześnie skutecznie pozbywają się wszelkich zabrudzeń. W żadnym razie nie używaj wybielacza! Ewentualne odbarwienia i plamy staraj się wywabić przy użyciu sprawdzonych produktów, które nie zawierają zbyt silnie działających składników

Pamiętajmy też o tym, by zawsze zwracać uwagę na metkę. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące prania oraz wskazówki, co będzie najlepsze dla delikatnych włókien wykorzystanych w ubraniach termoaktywnych.

Ręczne pranie bielizny termoaktywnej

Wiele osób decyduje się na pranie ręczne w przypadku odzieży o właściwościach termicznych. Rzeczywiście jest to prosty i skuteczny sposób, który w dodatku da nam pewność, że ubrania nie zostaną uszkodzone.

Jak już wspomnieliśmy, wcześniej warto zapoznać się z informacjami zawartymi na metce. Dobrze jest także mieć na uwadze to, co o użytkowaniu płynu do prania mówi jego producent na opakowaniu. Zanim przejdziemy do właściwego prania bielizny termoaktywnej, taką odzież warto wcześniej namoczyć w letniej wodzie. Po upływie kilkudziesięciu minut możemy ją przeprać, dodając wcześniej ok. 25 ml płynu.

Bielizna termoaktywna

Przed suszeniem tego typu bieliznę należy wygnieść, ale w żadnym razie nie wykręcać. Zamiast tego delikatnie usuńmy nadmiar wilgoci, a później rozwieśmy ubrania na suszarce i pozostawmy do całkowitego wyschnięcia.

Jak prać odzież termoaktywną w pralce?

Bieliznę o właściwościach termoaktywnych z powodzeniem możemy wyprać także w pralce. Obecnie produkowane urządzenia bardzo często posiadają program przeznaczony właśnie do ubrań termo, które zakładamy w trakcie uprawiania sportu i nie tylko.

Jeżeli decydujemy się na metodę prania mechanicznego, pamiętajmy o tym, że ważne jest dopasowanie parametrów programu do wymagań odzieży termicznej. Pranie w pralce powinno opierać się na temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego, należy wcześniej sprawdzić, jakie wskazówki umieścił producent na metce.

Bieliznę termoaktywną należy prać w delikatnych środkach. Nie używajmy tradycyjnego proszku do prania, który może być zbyt agresywny dla tej odzieży i osadzać się na jej powierzchni. Zrezygnujmy również z płynów zmiękczających. Po ustawieniu temperatury prania lub też wybraniu programu sport, możemy włożyć bieliznę do bębna. Wcześniej zapnij wszystkie zamki. W większości przypadków wystarczy około 50 ml płynu do prania, choć może się zdarzyć, że zalecana ilość będzie inna.

Pamiętajmy o tym, że bielizny z materiałów termoaktywnych nie należy wirować. Zamiast tego, po zakończeniu prania, wyjmij ubrania z bębna i delikatnie odciśnij nadmiar wody.

Jak suszyć bieliznę termoaktywną i inną odzież termiczną?

Również w zakresie suszenia bielizny i innych ubrań termoaktywnych należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim: nie powinny być one umieszczane w suszarce bębnowej. Nie powinno się także przyspieszać suszenia poprzez rozwieszanie odzieży na kaloryferach. W ten sposób narażamy ją na działanie zbyt wysokiej temperatury, co sprawia, że traci swoje właściwości termiczne i zdolność odprowadzania wilgoci, przez co nie będzie już spełniała swojej głównej funkcji.

Zamiast tego rozwieśmy ją na tradycyjnej suszarce ustawionej w przewiewnym i zacienionym miejscu. Dzięki temu nie tylko sprawnie ją wysuszymy, ale także jeszcze bardziej zneutralizujemy nieprzyjemne zapachy pochodzące z potu i nie tylko. W żadnym wypadku nie wystawiajmy jej na słońce. Zdecydowanie lepiej będzie zaczekać, aż wyschnie całkowicie w optymalnych dla niej warunkach.

Podsumowanie

Jak mogliśmy się dowiedzieć z powyższego artykułu, bielizna o właściwościach termoaktywnych to niezwykle przydatny element garderoby. Odprowadza pot, a przy tym pozwala w utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty ciała. Żeby mieć jednak pewność, że bielizna pozostaje w dobrej kondycji, podczas prania należy kierować się oznaczeniami na metce, a także odpowiednio dopasowywać środki przeznaczone do tego zadania. Tym sposobem posłuży nam ona przez lata i zagwarantuje komfort niezależnie od sytuacji.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu