WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prać kurtkę puchową?

27 październik 2022
#PORADY

Kurtka puchowa to dla wielu z nas absolutnie niezbędny elementy zimowej garderoby. Nie ma w tym nic dziwnego – jest ona pod wieloma względami ponadczasowa i wielofunkcyjna. Kurtki z dodatkiem puchu są zazwyczaj lekkie, wygodne w noszeniu, a przy tym bardzo ciepłe, dzięki czemu możemy korzystać z nich nawet w trakcie największych mrozów. Oprócz tego duży wybór fasonów, wzorów i kolorów sprawia, że każdy może znaleźć model dla siebie. Jak jednak prać kurtkę, by nie straciła ona swoich cennych właściwości? W jaki sposób możesz zapewnić Twojej kurtce większą wytrzymałość, dzięki czemu odzież puchową będziesz mógł/mogła nosić latami?


Pranie kurtki puchowej w pralce – tak czy nie?

Puchówka to nie tylko część ekwipunku każdego miłośnika sportów zimowych. Po kurtki puchowe sięgamy wszyscy w okresie zimy, kiedy temperatury panujące na zewnątrz nas nie rozpieszczają. Jak jednak w przypadku każdego innego ubrania, także i ten element odzieży musimy właściwie czyścić i utrzymywać w dobrej kondycji, tak by móc korzystać z puchowej kurtki przez wiele sezonów.

pranie kurtki puchowej w pralce

Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że nie można prać w pralce puchówki i pranie ręczne jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem. Tymczasem jest to mit! Jak najbardziej możesz umieścić kurtkę w bębnie swojej pralki, co więcej: będzie to sposób zdecydowanie szybszy i efektywniejszy. Kluczem jest natomiast tutaj dopasowanie odpowiedniego programu. Puch mimo wszystko należy do tkanin delikatnych, podobnie jak wełna. W nowoczesnej pralce automatycznej to urządzenie może dobrać parametry prania, jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości – z powodzeniem poradzimy sobie samodzielnie, kierując się kilkoma prostymi zasadami.

Przeczytaj także: Jak prać bielizne termoaktywną?

Skąd możemy wiedzieć, czy kurtkę puchową można prać w pralce?

To proste – najistotniejsze informacje dotyczące prania i suszenia będą znajdowały się na metce. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się tam oznaczenia i wskazówki, bez względu na to, z jakim typem ubrania mamy do czynienia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w ilu stopniach należy wyprać kurtkę, czy można ją wirować oraz czy można ją później umieścić w elektrycznej suszarce.

Pranie ręczne kurtki puchowej

Zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji prania w pralce, pochylmy się na moment nad metodą ręczną. To wciąż chętnie wybieranie rozwiązanie, zwłaszcza wówczas, gdy pralka znajdująca się w naszym domu lub mieszkaniu nie jest najnowszej generacji, wobec czego obawiamy się, w jaki sposób potraktowałaby tak delikatną odzież.

Pierwszym krokiem będzie namoczenie kurtki. Warto to zrobić na około godzinę przed właściwym praniem. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni, a jako detergent powinien nam posłużyć delikatny płyn do prania. Bezwzględnie pamiętajmy też o tym, aby wywrócić kurtkę na lewą stronę.

W trakcie prania ręcznego ważny jest sposób, w jaki to robimy. Nie należy trzeć nadmiernie materiału, zamiast tego delikatnie go ugniatamy. W ten sposób nie narazimy go na zniszczenia. Jeżeli pierzemy puch ręcznie, pewną trudność może nam też sprawić jego późniejsze suszenie. Wilgoci możemy się pozbyć, umieszczając kurtkę w pralce i wybierając wirowanie na niewielkich obrotach, najlepiej 400-600. Ewentualnie, trzymając kurtkę poziomo, wyciśnijmy ręcznie nadmiar wody.

sznur z klamerkami

Co ważne: taki sposób prania nie sprawdzi się, jeżeli kurtka jest duża lub też pierzemy śpiwór z puchowym wypełnieniem. Po nasiąknięciu wodą ich ciężar będzie zbyt duży, a puch jest bardzo podatny na deformację. Możemy więc bardziej sobie zaszkodzić i spowodować nieodwracalne zniszczenia materiału.

Przeczytaj także: Co to jest membrana w kurtce?

Jak prać w pralce kurtkę puchową?

Mając przed sobą zadanie w postaci wyprania kurtki , może nas kusić opcja, jaką jest oddanie jej do pralni chemicznej. W żadnym wypadku nie należy tego robić! Znacznie delikatniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze będzie wykorzystanie do tego naszej domowej pralki.

Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj wypełnienia został zastosowany w naszej kurtce. Jeżeli jest to puch naturalny – najczęściej wykorzystuje się pierze kacze lub gęsie – warto mieć na uwadze, że jest on podatny na zbijanie się pod wpływem wody. Nieco inaczej jest to w przypadku puchu syntetycznego, takiego jak piromaloft.

Co zrobić, by uniknąć zbicia się puchu? Bardzo popularnym sposobem jest umieszczanie w bębnie kilku piłeczek tenisowych, których zadaniem jest rozbić puch w trakcie pracy pralki. Oprócz tego obowiązkowo nie umieszczajmy w środku żadnej innej odzieży – ocieranie się o inne tkaniny może powodować dodatkowe zagniecenia, nawet jeśli piłeczki będą stale rozbijać materiał.

Jeszcze zanim włożysz kurtkę do bębna, usuń z niej dodatkowe części, które zwykle można łatwo odczepić, takie jak kaptur, pasek, a nawet kołnierz czy podpinka. Te możemy z łatwością wyczyścić przy pomocy prostych sposobów niewymagających użycia pralki.

W czym prać kurtkę ? Bez względu na to, czy jest to puch kaczy, czy może syntetyczny, lepiej jest unikać tradycyjnych proszków do prania. Mogą one powodować nieestetyczne zacieki na powierzchni kurtki, które trudno będzie później usunąć, nawet jeżeli postanowimy uprać ją ponownie. Podobnie jak w przypadku ręcznej metody prania, wykorzystajmy do tego zadania delikatny płyn. Zrezygnujmy też koniecznie z płynu do płukania, który może sklejać puch – nie chcemy przecież, żeby kurtka straciła swoje właściwości termoizolacyjne.

Jak już wspomnieliśmy, w wielu obecnie produkowanych pralkach znajdziemy specjalny program przeznaczony do prania tkanin delikatny lub do prania wełny. Sprawdzi się on również znakomicie, jeżeli elementem wypełnienia kurtki jest puch i pierze. Kurtki z syntetycznego i naturalnego puchu powinny być prane w niskiej temperaturze: optymalnym wyborem będzie 30-40 stopni.

Piorąc swoją kurtkę, nie musimy rezygnować z wirowania, ale upewnijmy się, że będzie to maksymalnie 600 obrotów.

Jak suszyć kurtkę puchową w suszarce bębnowej?

Po wyjęciu naszej kurtki z pralki, początkowo możemy być przerażeni, że jej objętość zdecydowanie się zmniejszyła. Nie musimy się jednak tego obawiać – to całkowicie normalne, że puch w kontakcie z wodą staje się cienki i płaski. Jeżeli zadbasz o to, aby wysuszyć kurtkę puchową we właściwy sposób, szybko zobaczysz, że odzyskuje ona swój właściwy kształt.

Podobnie jak w przypadku prania, także suszenie okrycia z dodatkiem puchu może się odbywać przy użyciu stosownego urządzenia. Wykorzystanie suszarki elektrycznej będzie bez wątpienia pomocne i znacząco skróci czas oczekiwania na to, aż wreszcie ponownie będziemy mogli założyć kurtkę.

Jak powinno przebiegać suszenie kurtki puchowej w domu przy użyciu suszarki bębnowej, jeżeli chcemy zredukować zbicie puchu?

  • Kurtkę do suszarki możesz włożyć od razu po zakończeniu prania (jeżeli posiadasz pralko-suszarkę, proces suszenia rozpocznie się automatycznie).
  • Tak jak podczas prania, wybierz program przeznaczony do delikatnych materiałów.
  • Zarówno syntetyczne, jak i naturalne wypełnienie nie powinno być suszone w temperaturze powyżej 60 stopni.
  • By rozbić puch w kurtce, umieść w bębnie kilka piłeczek tenisowych.

To, jak długo będzie trwało suszenie, zależy w dużej mierze od rodzaju konkretnego ubrania. W przypadku grubszych kurtek ten proces może się wydłużyć.

Jak suszyć puchówkę bez suszarki elektrycznej? Instrukcja

Jeżeli nie posiadasz suszarki bębnowej, nie musisz się przejmować – puchówkę możesz z łatwością wysuszyć także przy pomocy tradycyjnych domowych metod. By zrobić to prawidłowo, pamiętaj, że puch musi być dobrze wysuszony, ale w żadnym razie nie należy tego przyspieszać. Dlatego też nie umieszczaj kurtki na kaloryferze! Nie korzystaj też z innych urządzeń, takich jak farelki. W ten sposób narazisz puchową odzież na zbyt wysoką temperaturę, a pierze może zbić się w kulki, które trudno będzie ręcznie rozbić.

Zamiast tego ułóż kurtkę w ciepłym i przewiewnym miejscu – i koniecznie na płasko. W żadnym wypadku nie wieszaj jej na wieszaku czy też na sznurkach – to jeden z głównych powodów, dla których puch ulega zbiciu. Zamiast tego ustaw tradycyjną suszarkę stojącą lub przygotuj miejsce na podłodze bądź innej płaskiej powierzchni, rozkładając tam wcześniej ręcznik.

Pełne suszenie może niestety potrwać ponad dobę. Co istotne, co kilka godzin warto kurtkę strzepywać i delikatnie ugniatać, dzięki czemu będziemy mogli rozbić puch. Pozostawienie jej samej sobie na dwadzieścia cztery godziny może spowodować powstanie grudek.

Kiedy kurtka jest już sucha – może zająć właściwe jej miejsce w szafie.

Podsumowanie

Wiesz już, jak prać puchową kurtkę – zarówno metodą ręczną, jak i przy użyciu klasycznej pralki automatycznej. Jeżeli zdecydujesz się ją wyprać w pralce, zwróć wcześniej uwagę na porady zamieszczone na metce. Oprócz tego niektórzy producenci umieszczają na stronie internetowej dodatkowe wskazówki dotyczące tego, jak prać kurtkę z pierza.

Stosując się do przedstawionych wyżej zasad, możesz mieć pewność, że Twoja puchówka będzie Ci służyć przez lata, zapewniając niezbędne ciepło podczas chłodniejszych miesięcy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu