WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak spakować pompowaną deskę SUP?

01 lipiec 2020
#PORADY

SUP, czyli Stand Up Paddle to coraz bardziej popularny sport. Desek można używać na właściwie wszystkich akwenach wodnych, a uprawiać go mogą już nawet dzieci. Ważnym elementem użytkowania pompowanych desek do SUP jest możliwość ich złożenia. Należy jednak wykonać tę czynność w prawidłowy sposób, by uniknąć zniszczenia deski. Zobacz jak złożyć deskę do SUP!


Jak spakować deskę SUP krok po kroku

Zdecydowanie najbardziej popularnym modelem deski do SUP jest deska pneumatyczna, czyli dmuchana. Przed wypompowaniem deski należy oczywiście ją napompować. Zobacz jak przygotować deskę do SUP. Po skończonej zabawie pojawia się jednak pytanie: jak prawidłowo złożyć deskę. Instrukcja złożenia deski SUP krok po kroku:

  • Po wyciągnięciu deski z wody pozwól jej całkowicie wyschnąć. W przeciwnym razie materiał deski może zgnić.
  • Odkręć korek zaworu.
  • Przyciśnij przycisk zaworu. Uważaj żeby nie trzymać twarzy przy zaworze – powietrze w desce znajduje się pod dużym ciśnieniem! Poczekaj aż ciśnienie w desce wyrówna się z atmosferycznym, czyli do momentu w którym przestanie samo opuszczać materac.
  • Udaj się na tył deski i odwróć ją. Przyciśnij i wyjmij zatrzask płetwy po czym wyjmij płetwę.
  • Zacznij składać deskę od rufy. Zwijaj ją wyrówując zagięcia na powstające na brzegach. Po całkowitym wypompowaniu deski zamknij zawór.
  • Odwiń wypompowaną deskę do połowy i zacznij zwijać ją od drugiej strony.

Teraz możesz już złożyć ją do plecaka. Pamiętaj o spakowaniu płetwy do dedykowanej kieszonki oraz o wiośle. Spakowaną deskę można jeszcze przymocować w plecaku pasami, by była łatwiejsza w transporcie.

Zobacz wideo, w którym pasjonat stand up paddle Tomek opowiada, jak spakować pompowaną deskę SUP:

O czym pamiętać przy wypompowywaniu deski stand up paddle?

Deskę należy wypompowywać powoli, bez użycia dużej siły. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzenie wewnętrznej struktury deski. Po zakończeniu wypompowywania koniecznie pamiętaj o zakręceniu zaworu, bo małe kamyki i piasek mogą uszkodzić deskę od środka.

Podczas składania deski staraj się lekko załamywać jej brzegi zamiast po prostu ją rolować. Dzięki temu powstanie w niej mniej załamań, które przy częstym użytkowaniu mogą zniszczyć deskę. Nie należy też zaginać fragmentu deski w którym montuje się płetwę.

Jak złożyć wiosło do SUP?

Najczęściej występującym modelem wiosła do SUP jest teleskopowe wiosło dwuczęściowe. By je złożyć wystarczy nacisnąć metalowy przycisk oraz odkręcić część teleskopową wiosła. Złożone wiosło ma wysokość około metra i powinno mieścić się w plecaku dlatego jego transport nie jest kłopotliwy. Oprócz modelu dwuczęściowego występuje też wiosło trzyczęściowe oraz jednoczęściowe. Wiosło trzyczęściowe składa się w podobny sposób do wiosła dwuczęściowego.

Zobacz też jak wybrać wiosło do stand up paddle, by dowiedzieć się jak np. dobrać długość wiosła do swojego wzrostu.

Mobilność to jedna z największych zalet SUP

Pneumatyczne deski do stand up paddle po złożeniu ważą zaledwie około 10kg i mieszczą się w plecaku. Jednym z modeli o takich parametrach jest deska turystyczna Stand Up Paddle X100 10’ ITIWIT. Jej wymiary w torbie to zaledwie 90x40x16 cm, a pompowanie zajmuje zaledwie 15 minut. Z tego powodu deska pneumatyczna bez problemu mieści się w samochodzie czy pociągu, a trasę na samą plażę można spokojnie pokonać na piechotę. Zależnie od wybranego modelu plecaki mają większą lub mniejszą pojemność. Jedne zmieszczą wyłącznie deskę, a inne pozwolą na spakowanie wiosła czy pianki neoprenowej.

Deski do SUP na powietrze nie mają gorszych parametrów od desek wykonanych w całości z plastiku. Po napompowaniu do 15 PSI są bardzo twarde i umożliwiają choćby użytkowanie ich w podobny sposób do desek surferskich.

Przy zakupie deski warto pomyśleć o akcesoriach do SUP. Kamizelka asekuracyjna (taka jak kamizelka asekuracyjna BA 50 N+ ITWIT jest wymagana przez polskie prawo. Inne przydatne akcesoria to oczywiście smycz do deski, by nie zgubiła nam się w wodzie, oraz pianka neoprenowa, która jest zalecana w chłodniejszych porach roku.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

STAND UP PADDLE

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!
STAND UP PADDLE

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?
STAND UP PADDLE

Jak przygotować deskę SUP?

Jak przygotować deskę SUP?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu