WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać wiosło do stand up paddle?

04 lipiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Wybór wioseł do stand-up paddle (SUP) jest bardzo zróżnicowany. Nie zawsze łatwo się w nim odnaleźć, szczególnie przy pierwszym zakupie. Wiosło do stand up paddle do turystyki okazjonalnej czy regularnej? Składane czy regulowane? Podpowiadamy, jakie pytania należy sobie zadać, aby dokonać trafnego wyboru.

Wybór wiosła zależnie od poziomu umiejętności

Jeśli jesteś początkujący(-a), wybierz wiosło z aluminium, bardziej wytrzymałe, ponieważ na początku nierzadko zdarza się upaść na wiosło lub mocno na nim podeprzeć. Inną zaletą aluminium jest jego przystępna cena.

Fot 1. Materiał własny | Stawiasz pierwsze kroki na stand up paddle? Wybierz wiosło aluminiowe

Jeśli jesteś regularnym użytkownikiem turystycznego SUPa, poszukuj lżejszego wiosła, aby móc z nim wypływać na dłużej. Modele z carbonu i włókna szklanego oferują interesującą oszczędność wagi, a pióra nadal są łatwe w użytkowaniu (łatwe do prowadzenia, jak pióra w wiosłach aluminiowych, nie wymagają zaawansowanych umiejętności technicznych).

Fot 2. Materiał własny | Modele z carbonu i włókna szklanego są dużo lżejsze

Wiosła w 100% z carbonu są jeszcze lżejsze, bardziej delikatne (uwaga na uderzenia, zalecany transport w pokrowcu), ale są także bardziej techniczne, ponieważ ich pióra zaprojektowane są tak, aby uzyskać większą moc, jednak kosztem komfortu i stabilności podczas wiosłowania.

Wiosło jednoczęściowe, regulowane, składane?

Z reguły znajdziesz wiosła jednoczęściowe lub regulowane lub składane/regulowane.

Fot 3. Materiał własny | Regulowane wiosło pozwala dostosować jego długość do wzrostu użytkownika

Wiosło jednoczęściowe musi być starannie wybrane, aby jego rozmiar dobrze odpowiadał użytkownikowi. Jego budowa jest prostsza, niż w wiośle regulowanym, ale nie może z niego korzystać druga osoba, o innym wzroście. Jeśli wykonane są z tych samych materiałów to wiosło jednoczęściowe jest lżejsze od regulowanego.

Regulowane wiosło będzie odpowiednie dla całej rodziny, czy dla znajomych, ponieważ każdy może dopasować je do swojego wzrostu. Pozwala też łatwo zmienić plany: skracamy je do surfowania po falach (zajmuje mniej miejsca) i wydłużamy, aby płynąć szybciej (większy zasięg).

Regulowane wiosło bywa czasem rozkładane: dzieli się ono na 2 części i może być schowane do pokrowca pneumatycznej deski stand up paddle. Znacznie ułatwia to transport i przechowywanie. Takie wiosło jest nieco cięższe w stosunku do zwykłego regulowanego.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

STAND UP PADDLE

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!
STAND UP PADDLE

Jak przygotować deskę SUP?

Jak przygotować deskę SUP?
STAND UP PADDLE

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu