WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje wioseł. Jakie wiosło do deski SUP?

13 styczeń 2021
#PORADY

Każdy sport wodny, opierający się na wiosłowaniu, wymaga innego rodzaju wiosła. Pływanie na desce stand up paddle wymaga wiosła jednopiórowego, nazywanego pagajem. Jednak przeznaczenia wiosła nie jest jedynym kryterium wyboru pagaja. Jak wybrać wiosło do deski SUP? Na jakie parametry należy zwracać uwagę?


Czym jest pagaj?

Pagaj to proste, jednopiórowe wiosło. Wyróżnia się prostą konstrukcją. Może być składane bądź nie. Pagajem wiosłuje się podczas pływania na desce SUP. W zależności od sposobu pływania wybiera się konkretny rodzaj wiosła.

Na desce SUP można pływać sportowo, rekreacyjnie albo wyczynowo (surfing). Można nawet wypłynąć na desce na płytką wodę tylko po to, aby ćwiczyć jogę na mniej stabilnym podłożu niż ziemia. W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni rodzaj wiosła, ponieważ nie wszystkie pagaje są takie same! Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru rodzaju wiosła do pływania na stand up paddle.

Jak wybrać wiosło do SUP? Po pierwsze: materiał wiosła

Wiosło SUP może być wyprodukowane z:

  • Aluminium – to najtańsza wersja wiosła do deski SUP. Charakteryzuje się dużą sztywnością i wytrzymałością. Jego wadą jest waga – takie wiosło jest po prostu ciężkie.
  • Włókna węglowego – to najdroższa opcja. Jest tak samo wytrzymałe jak wiosło z aluminium, ale jest znacznie lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.
  • Mieszanki kilku materiałów – mowa tu o wiosłach kompozytowych. Jest to kompromis między ceną a jakością i wagą. Wiosło SUP kompozytowe może być wykonane m.in. z drewna albo włókna szklanego.

Podczas wyboru deski SUP warto od razu zapytać specjalistę (instruktora, sprzedawcy specjalizującego się w stand up paddle albo osoby, która ma już doświadczenie w pływaniu na desce z wiosłem), które wiosło będzie najlepsze dla początkujących.

Jakie wiosło do SUP – ilu częściowy pagaj wybrać?

Dla wygody w przenoszeniu sprzętu warto kupić deskę pneumatyczną – wystarczy tylko potem nauczyć się, jak spakować pompowany SUP w poprawny sposób. Można także kupić składane wiosło – taki zestaw zapewnia surferowi pełną mobilność.

Pagaje do stand up paddle dzielą się na:

  • Jednoczęściowe – najbardziej sztywne, nie można ich składać.
  • Dwuczęściowe – posiadają mechanizm pozwalające na zmianę długości rączki, można dopasować długość wiosła do swojego wzrostu (nie trzeba kupować wiosła idealnie dobranego pod wzrost, jak w przypadku jednoczęściowego pagaja).
  • Trzyczęściowe -posiadają mechanizm pozwalający na zmianę długości rączki oraz dodatkowe łączenie. Można rozłożyć wiosło na trzy części. To pagaj o najmniejszej sztywności. 

Jak wybrać długość wiosła SUP? Należy dodać do swojego wzrostu ok. 25 cm. Najbezpieczniejszą opcją są wiosła, które można jeszcze skrócić albo wydłużyć w razie potrzeby, a więc składane.

Jakie pióro powinno mieć wiosło SUP?

Rozmiar pióra także ma znaczenie. Nie ma jednak uniwersalnych zasad doboru wielkości pióra, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Duże pióra generują większą moc, więc najczęściej wybierane są przez profesjonalnych surferów, którym zależy na szybkości i mocnych wrażeniach. Z kolei mniejsze pióra polecane są osobom, które chcą wypływać na spokojne wycieczki. 

Oprócz wiosła do SUP należy pamiętać o kupnie statecznika oraz smyczy na kostkę. Leash jest potrzebny, aby w razie wywrotki nie zgubić deski. Każdy, kto słabo pływa, powinien mieć na SUP-ie kamizelkę asekuracyjną.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

STAND UP PADDLE

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!
STAND UP PADDLE

Jak przygotować deskę SUP?

Jak przygotować deskę SUP?
STAND UP PADDLE

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu