WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak przygotować deskę SUP?

01 lipiec 2020
#PORADY

Nie wiesz jak przygotować deskę pompowaną do SUP? Pływanie na stand up paddle to doskonała zabawa, ale w przypadku dmuchanej deski do pływania należy ją najpierw odpowiednio przygotować. Zobacz też jak dostosować długość wiosła do SUP.


Jak przygotować deskę SUP krok po kroku

Przed wyjazdem na wakacje warto jest sprawdzić działanie deski w warunkach domowych albo na podwórku czy w ogrodzie. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek i stresu w sytuacji, kiedy okaże się, że nasza deska albo pompka są wadliwe. Warto też zastanowić się nad tym, jak zacząć się pływać na desce stand up paddle. Zobacz pompowanie SUP krok po kroku:

  • Wypakuj deskę z plecaka. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do rozpakowania deski, a na podłożu nie znajdują się żadne ostre przedmioty czy kamienie.
  • Do napompowania deski należy użyć dedykowanej, wysokociśnieniowej pompki.
  • Odkręć zawór na desce. Upewnij się, że zawór deski w pozycji zamkniętej, czyli jest wypuszczony do góry.
  • Podłącz pompkę podłączając ją do zaworu. Wystarczy przekręcić ją w lewo i można rozpocząć pompowanie.

W razie gdyby nasz SUP okazał się wadliwy, to wraz z np. Deską SUP x100 10’ ITIWIT otrzymujemy wygodny zestaw naprawczy wraz z klejem typu MEX.

Sprawdź wideo, w którym Tomasz – pasjonat stand up paddle, pokazuje jak przygotować deskę SUP:

Jak pompować deskę SUP?

Pompka pompuje powietrze zarówno podczas ruchu do dołu jak i do góry. W przypadku gdyby takie pompowanie było zbyt ciężkie można odkręcić zawór na pompce. Spowoduje to, że powietrze będzie pompowane wyłącznie w momencie ruchu do dołu, czyli z pomocą całego ciała. Deskę należy napompować do 15 PSI. Zbyt słabo napompowana deska będzie się uginać i źle pływać. Dla SUP-ów po pełnym napompowaniu charakterystyczna jest duża twardość.  Po napompowaniu należy zamknąć zawór korkiem zabezpieczając go przed zabezpieczeniami i przypadkowym naciśnięciem zaworu.

Po napompowaniu deskiem należy jeszcze zamontować specjalną płetwę do SUP. Wystarczy odwrócić deskę na drugą stronę, włożyć płetwę w dedykowane miejsce i zabezpieczyć ją dedykowanym klipsem. Pamiętajmy, że po skończonej zabawie należy jeszcze spakować deskę. Zobacz jak spakować deskę do SUP. Zdecydowana większość desek SUP dostępnych na rynku jest pompowana. W swojej charakterystyce nie różnią się wiele od desek twardych (plastikowych), a przy tym są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie.

Jak złożyć wiosło do SUP?

Wiosło do SUP jest zazwyczaj dwuczęściowe, z funkcją regulacji długości. Wiosła jednoczęściowe nie są regulowane, przez co wiosła dwuczęściowe są bezpieczniejszym wyborem. Wiosło dwuczęściowe wystarczy złożyć po czym dopasować część teleskopową do swojego wzrostu.

Zalecana jest długość wiosła, która odpowiada ręce wyciągniętej nad głowę do wysokości nadgarstka. W razie wątpliwości zobacz jak wybrać wiosło do stand up paddle?

Co można robić na stand up paddle?

Deski do SUP nadają się do niemal każdego akwenu wodnego. Można na nich pływać zarówno na bałtyku, w jeziorach, jak i w rzekach. Bardziej doświadczeni SUP-erzy polecają pływanie na falach, w podobny sposób do tego, jak pływa się na deskach surferskich. Na SUP-ach można też np. uprawiać jogę.

Przed rozpoczęciem zabawy warto jest zaopatrzyć się w rzeczy takie jak piankę do pływania (np. kombinezon pływacki openwater OWS z neoprenu 2/2 MM Nabaiji), kamizelkę pływacką bez której pływanie na SUP w Polsce jest nielegalne, smycz do deski, oraz antypoślizgowe, neoprenowe obuwie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

STAND UP PADDLE

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!

Jak pływać na desce SUP? Top 7 porad na temat pływania na desce z wiosłem!
STAND UP PADDLE

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?

SUP - co to jest i dla kogo jest ten sport?
STAND UP PADDLE

Jak dobrać deskę SUP? Kryteria wyboru deski stand up paddle

Jak dobrać deskę SUP? Kryteria wyboru deski stand up paddle

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu