WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje tańca latino - salsa, bachata, rueda oraz mambo

28 lipiec 2021

Tańce latynoamerykańskie to idealna propozycja dla tych, którzy dosyć mają w swym życiu stagnacji i marzą o puszczeniu wodzów fantazji oraz wyrwaniu się z szarej rzeczywistości. Pełne żywiołowości oraz sensualności salsa czy bachata mogą być tańczone przez każdego, kto tylko zechce nauczyć się kilku podstawowych kroków. Jakie rodzaje tańca latino cieszą się uznaniem i skądinąd niemałą popularnością? 

Zalety tańca latino

Taniec w rytm muzyki latynoamerykańskiej to przede wszystkim dobra zabawa. Wydaje się to największą zaletą tańca latino, choć równocześnie istnieje obszerna lista innych całkiem powabnych pozytywów. Jakie korzyści niosą zatem tańce latino? Niemal każdy rodzaj tego tańca to przede wszystkim spora dawka dynamicznego ruchu, który dodatnio wpływa na nasze zdrowie.

Tańce latynoskie to niewątpliwie dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, jak również świetna metoda na rozciągnięcie własnego ciała. Mówi się także o dobrym oddziaływaniu tańca na metabolizm oraz układ krwionośny. Okazuje się, iż jest to świetny reduktor stresu, który przy okazji dodaje pewności siebie.

Salsa

Salsę tańczymy do muzyki o tej samej nazwie. Świetnie nadaje się zarówno do tańczenia w parze, jak i w pojedynkę. Co ciekawe, łączy w sobie elementy innych tańców latino jak chociażby mambo czy cha-chy. Uważny słuchacz odnajdzie w salsie pogłosy jazzu. Salsa wywodzi się z regionów karaibskich. Wyróżniamy salsę amerykańską oraz kubańską.

Salsa to swoista mieszanka różnych stylów nie tylko muzycznych, ale i tanecznych. Metrum tego tańca to 4/4, zaś kroki w zależności od stylu stawiamy na 1 bądź na 2. Dobra do tańczenia w parach, dlatego też uważa się ją za taniec niezwykle zmysłowy. Sekwencje kroków nie należą do zbyt skomplikowanych, co czyni salsę tańcem popularnym i chętnie tańczonym przez ludzi na całym świecie.

Bachata

Bachata to porywający muzyczny powiew prosto z Dominikany. Miejscami przywodząc na myśl skojarzenia z bluesem, wprowadza nas w świat pięknych uczuć. Jest to idealny dla par taniec latynoamerykański. Wyróżnia go głęboka zmysłowość. Według niektórych, aby dobrze go zatańczyć, należy popuścić wodze fantazji i dać się ponieść emocjom.

Bachata wymaga dużej otwartości na partnera. Para w tańcu powinna wręcz spoić się w jedno ciało. W zależności od rodzaju tańca, mamy do czynienia z różnym stopniem skomplikowania kroków, dynamiką oraz tempem. Najszybszy rodzaj tańca to Dominicana. Kolejne – Modernę oraz Sensual tańczymy wolniej, jednak z jeszcze większym skupieniem na partnerze, które wyraża się zwłaszcza w kontakcie wzrokowym.

Rueda

Rueda de Casino to bliska krewna Salsy. Choć nieco mniej znana, cieszy się rosnącą popularnością. Do jej wykonania potrzebne są minimum dwie pary. Taniec ten prowadzi lider, który inicjuje konkretne figury. Pary ustawiają się w okręgu. Typowe dla ruedy jest częste zmienianie partnerów. To dosyć żywiołowa i bardzo zróżnicowana odmiana tańca latino. Ma w sobie wiele z sony oraz rumby.

Mambo

Mambo podobnie jak Rueda rozwinęła się na Kubie. U podstaw rytmu tego tańca leży tradycyjna muzyka kubańska oraz swing. Przez jakiś czas mambo nie cieszyło się wielką popularnością. Dopiero dzięki wielkim filmowym realizacjom ten latynoamerykański taniec powraca do łask. Mambo jest tańcem niezwykle energetycznym, żywiołowym, przepełnionym radością, a także bardzo efektownym. Miejscami odznacza się sporą dozą zmysłowości.

Inne popularne tańce latino

Historia tańców latynoamerykańskich sięga XIX wieku. Ich wielki rozkwit przypada jednak na pierwszą połowę XX wieku. Mimo stosunkowo krótkiej historii mamy do czynienia z dużą liczbą odmian tańca latino. To nie tylko omawiane tutaj mambo, rueda, salsa czy bachata. Zbiór ten jest znacznie większy i obejmuje tak znane i cenione tańce jak chociażby: jive, rumbę, sambę, pasodoble czy cha-chę.

Wspólnym mianownikiem jest duża dynamika oraz energetyczność. Tańce latino odznaczają się zazwyczaj szybkim tempem, a wiele z nich odwołuje się do ludzkiej zmysłowości. Mimo tego, że tego typu tańce stały się przedmiotem zmagań w czasie turniejów tańców towarzyskich, z powodzeniem mogą służyć jako rodzaj codziennej rozrywki i relaksu zwłaszcza dla tych, którym brakuje ruchu, którzy chcą się odprężyć, pozbyć się nadmiaru stresu i zaznać dużej dawki radości.

Poznaj także: Rodzaje tańca nowoczesnego

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa
TENIS

Jaka rakieta do tenisa?

Jaka rakieta do tenisa?
BIEGANIE

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu