WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Taniec nowoczesny a towarzyski – różnice

13 sierpień 2021

Taniec jest jedną z aktywności fizycznych, która jest z nami od zarania dziejów. Z tego powodu ewoluował on przez tysiące lat, aby osiągnąć współczesny poziom. Dziś taniec dzielimy głównie na dawny taniec towarzyski i taniec nowoczesny. Zarówno jeden jak i drugi mają wspólny rdzeń, jednakże różnią się od siebie dość mocno. Jakie różnice zaobserwować możemy pomiędzy tańcem nowoczesnym a towarzyskim?

Taniec nowoczesny – kiedy powstał?

Tak naprawdę trudno powiedzieć, kiedy powstał taniec nowoczesny, gdyż jego początków szukać należy w pierwszych dekadach XX wieku. Można jednak stwierdzić, że największy rozwój tego tańca był obecny w latach 60,70 i 80 XX wieku. To właśnie wtedy popkultury zaczęły się znacznie rozwijać, co pozytywnie wpłynęło również na taniec. W tym okresie wyewoluował bardzo dobrze znany breakdance, dancehall, jazz czy hip hop, w którego skład zaliczają się takie style taneczne jak popping czy locking. Popkultura znacząco przyczyniła się do rozwoju tańca nowoczesnego, dlatego jego style uważa się za znacznie odbiegające od tańca towarzyskiego – i bardzo dobrze, gdyż zasadniczo się od siebie różnią.

Sprawdź odpowiednie buty do tańca !

Taniec nowoczesny – rodzaje

Energiczny taniec nowoczesny to dobry sposób na spalenie kalorii.

Czym jest taniec nowoczesny? Ten rodzaj tańca polega na wysokim poziomie ekspresji tancerza, który chce pokazać wszystko, co w nim jest. Chce wyrazić szczęście, złość, wrogość, nienawiść, żal, smutek czy nawet zawód, dlatego konkretne style opierają się na wczuciu się w muzykę. Emocje odgrywają bardzo dużą rolę i nadają głębi występowi, dzięki czemu nie widzimy jedynie tancerza, który rusza się w rytm muzyki, a człowieka, który wyzwala z siebie pokłady emocji. Taniec nowoczesny jest autentyczny, dlatego tak przyjemnie się go ogląda. Styl taneczny to natomiast kolejna odnoga tańca nowoczesnego

Jakie są rodzaje tańców nowoczesnych? Breakdance na przykład polega na energicznych ruchach oraz akrobacjach, które w swojej złożoności są godne podziwu. Głównymi jego elementami jest: top rock – czyli niewielkie ruchy wykonywane w stójce, powermoves – energiczne akrobacje, które wymagają sporo wysiłku, Freeze – figury, w których tancerz zastyga w jednej pozycji. Są one bardzo ważne w tym stylu tanecznym. Ostatnim zestawem ruchów jest natomiast footwork – ruchy wykonywane z pozycji przysiadu, są swoistym ogniwem łączącym wszystkie wcześniej wymienione ruchy.

Modern Jazz jest natomiast fuzją tańca klasycznego i baletu, dlatego często mówi się o nim jako o nowoczesnym tańcu klasycznym. Wyróżnia go wcześniej wspomniana ekspresja.

New style jest niejako połączeniem wszystkich styli tańca nowoczesnego, ponieważ zawiera w sobie szerokie spektrum ruchów z hip-hopu, poppingu, lockingu, dancehallu, modern jazzu, etc. Ten styl tańca nowoczesnego wszedł na salony za sprawą choreografii tanecznych do teledysków największych gwiazd muzyki popowej i hip-hopowej.

Tańce towarzyskie – rodzaje i geneza

Niezależnie od tego, czy interesuje nas dawny taniec towarzyski, czy taniec nowoczesny, to zajęcie powinno być przede wszystkim przyjemnością.

Historia tańca towarzyskiego jest znacznie dłuższa, niż jego nowoczesnego odpowiednika. Rodzaje tańca towarzyskiego ewoluowały przez wieki z narodowych tańców Europy i Ameryki i podobnie jak dziś, były wykonywane podczas różnych uroczystości (z tego powodu taniec towarzyski po angielsku to ballroom dance). Wszystkich rodzajów tańca jest bardzo wiele. Do najważniejszych zaliczamy:

Tańce standardowe

 • Walc angielski,
 • Quickstep,
 • Foxtrot,
 • Walc wiedeński,
 • Tango (dawniej zaliczane do grupy tańców latynoamerykańskich).

Tańce latynoamerykańskie

 • Samba,
 • Cha-cha,
 • Rumba,
 • Pasodoble,
 • Jive.

Poza wymienionymi wcześniej tańcami towarzyskimi standardowymi i latynoamerykańskimi znajdziemy też takie rodzaje tej aktywności, które wymykają się temu sztywnemu podziałowi. Przykładem może być Twist – taniec towarzyski z lat 60, mający swoje korzenie w rock n’ rollu.  

Taniec towarzyski – muzyka w jego wypadku zazwyczaj jest klasyczna, natomiast on sam tańczony jest wyłącznie w parach, ponieważ wszystkie figury wymagają zaangażowania obydwojga partnerów.

Czy taniec to sport? Jak najbardziej! Warto podkreślić, że od dekad regularnie odbywają się różnego rodzaju turnieje tańca towarzyskiego, dlatego taniec ten ma w sobie odrobinę rywalizacji.

Zawody tańca to miejsce, gdzie możemy sprawdzić swoje umiejętności na tle innych tancerzy.

Odzież do tańca znajdziesz na stronie Decathlon

Różnice między tańcem towarzyskim a tańcem nowoczesnym

Różnic jest naprawdę dużo, gdyż oba rodzaje tańców mają inne założenia.

 • Taniec towarzyski polega na tańczeniu w parach, dlatego też ważne jest tutaj wyczucie drugiej osoby i nauczenie się choreografii, gdzie często osoby tańczą w odbiciu lustrzanym bądź asymetrycznie, gdyż figury w tańcu towarzyskim potrafią być naprawdę skomplikowane.
 • Taniec nowoczesny natomiast jeśli jest tańczony w parach, polega na wykonywaniu synchronicznych ruchów, dlatego potrzebne jest tutaj dobre zgranie oraz podobna energia tańca, gdyż bez tego synchroniczność będzie wyglądała niezadowalająco.
 • Taniec towarzyski zazwyczaj opowiada jakąś historię, dlatego tancerze muszą wcielić się jednocześnie w aktorów, którzy będą grać i tańczyć jednocześnie.
 • Taniec nowoczesny zakłada prawdziwość emocji na scenie, dlatego tancerz sam eksponuje swoje emocje podczas wykonywania choreografii, co łatwo jest zauważyć, gdyż te emocje są bardzo autentyczne.
 • Taniec towarzyszki standardowy jest spokojny i tylko czasami można zauważyć ostrzejsze ruchy, dla odpowiedniej dynamiki.
 • Taniec nowoczesny jest natomiast bardzo energiczny taniec i ma wiele ostrych i płynnych ruchów, dlatego jego dynamika jest znacznie większa.

Różnice są więc zauważalne, jednak warto jest spróbować zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju tańca, gdyż oba mają swoje zalety. Nieważne natomiast czy zdecydujesz się na taniec towarzyski czy taniec nowoczesny.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TANIEC KLASYCZNY/BALET, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

4 wskazówki dla tancerek

4 wskazówki dla tancerek
TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Rodzaje tańca nowoczesnego – poznaj je wszystkie!

Rodzaje tańca nowoczesnego – poznaj je wszystkie!
TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Taniec od czego zacząć

Taniec od czego zacząć

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu