Debel (w wolnym tłumaczeniu gra podwójna) jest to mecz tenisa stołowego, w której gra się z partnerem przeciwko drugiej drużynie składającej się z 2 osób znajdujących się po przeciwnej stronie stołu. Zasady są w miarę proste :).
Serwujemy podrzucając piłkę prostą dłonią na wysokość powyżej 16cm i serwujemy od prawej strony stołu do lewej (po przekątnej) w taki sposób, by piłeczka miała swoje pierwsze odbicie w naszej części stołu, a następne za siatką po przekątnej części stołu.
Grę rozpoczynamy serwisem, następnie od razu po serwisie następuje zmiana zawodnika, który rozgrywa następną piłeczkę. Po odbiciu znów następuje wymiana i tak jest cały czas dopóki jedna ze stron nie zdobędzie punktu.
Załóżmy, że nazwiemy graczy A, B, X i Y. A jest sparowany z B, a X z Y. A serwuje do X, więc kolejność gry wygląda tak: A→ X→ B→ Y, a serwis przebiega następująco : A→ X→ B→ Y do X→ B → Y → A i tak dalej.
W drugiej części meczu kolejność kolejność rozgrywania zmienia się. Np. A→ X→ B→ Y zamieni się w X→ A→ Y→ B, lub Y→ B→ X→ A, zależnie od tego, kto pierwszy w drugiej parze serwował (X czy Y).
Kiedy jedna z par osiągnie przewagę 5 punktów w rozstrzygającym secie, to kolejność serwującego i odbierającego się zmienia. Z przykładowo A→ X→ B→ Y do A→ Y→ B→ X.
Fot 1. Materiał własny | Zasady gry w debla nie są trudne 🙂
Jest taka sama jak przy grze single. Do 11 punktów z 2 punktami przewagi.
Ważne: w deblu, aby po swoim odbiciu piłeczki w miarę szybko trzeba opuścić pole gry (przesunąć się w miejsce takie, aby nasz partner mógł się przygotować do swojego odbicia i zagrać swoją piłeczkę), co pozwoli na bardziej efektywne zagranie.
Fot 2. Materiał własny | Punktacja jest taka sama, jak w przypadku gry w singla
Początki gry w debla nie są proste, dlatego warto na początku skupić się na ćwiczeniach, które pomogą w treningu. Te praktyczne zadania można wykonywać w 2 osoby.
Pierwszym ćwiczeniem, które na pewno ułatwi rozpoczęcie gry jest serwis po przekątnej stołu i rozgrywki piłki dowolnie. Takie zadanie uczy nas prawidłowego rozegrania, skupienia i gotowości do gry w każdej chwili.
Kolejnym ćwiczeniem jest gra w “bieganego”, który uczy nas wejścia do gry w czasie meczu debla.
Warto pomyśleć też nad częstymi treningami z partnerem, abyśmy mogli poznać i dowiedzieć się czegoś o jego mocnych i słabych stronach. Przy takim układzie możemy trenować nasze wady i doskonalić zalety, co wiąże się z poprawą naszych umiejętności 🙂
Warto dodać, iż ważnym elementem w deblu są relacje pomiędzy partnerami w grze. Przy negatywnych stosunkach nasza gra będzie chaotyczna i nie będziemy współpracować, co pomoże przeciwnikom w zwycięstwie. Dlatego kluczowa jest częsta rozmowa, wymiana spostrzeżeń, także przekazanie wad czy chwalenie zalet 🙂
Sądzę, że nauka gry przy tylu wskazówkach nie będzie taka trudna, lecz łatwa i przyjemna 🙂
Autor: Klaudia Bonter