Butelki i bidony z filtrem wody cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród osób uprawiających sport. Tego typu gadżety doskonale sprawdzają się podczas wykonywania codziennych czynności oraz w czasie podróży. W dodatku korzystanie z nich jest działaniem proekologicznym. W sklepach można znaleźć wiele różnych butelek na wodę z filtrem. Podpowiadamy, czym się różnią, na co zwrócić uwagę przed zakupem i jakie będą najlepsze w czasie podróży.
Butelki z filtrem coraz większą popularność zawdzięczają głównie temu, że są wygodne w użyciu. Zwłaszcza jeśli musimy zadbać o nawodnienie poza domem. Butelki czy bidony filtrujące działają na takiej samej zasadzie, jak znane od dawna dzbanki filtrujące. Za oczyszczanie wody odpowiada filtr z wkładem węglowym, którego głównym zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń, usunięcie zapachu i posmaku chloru oraz osadów wapiennych. Przekłada się to na możliwość picia czystej i smacznej wody, która nie traci swoich najcenniejszych minerałów jak wapń czy magnez.
Filtrowanie wody przez taki bidon następuje bezpośrednio przed jej wypiciem. Dzięki temu, aby móc cieszyć się smakiem przefiltrowanej wody, wystarczy ją napełnić i zakręcić. W przypadku lepszych, bardziej zaawansowanych modeli oprócz filtru węglowego znajduje się też membrana, która przetacza wodę przez mikropory. To zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami znajdującymi się w wodzie aż o 99,99%!
Butelka czy bidon na wodę z filtrem ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jedną z najważniejszych jest to, że korzystanie z tego typu butelek jest doskonałą alternatywą dla kupowania wody mineralnej w plastikowych opakowaniach. Decydując się na to pierwsze rozwiązanie, nie tylko dbamy o środowisko (nie przyczyniamy się do produkcji jednorazowych opakowań z plastiku), ale również możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Ceny bidonów z filtrem zaczynają się już od około 30–40 złotych. Podczas regularnego korzystania konieczna będzie wymiana filtra (zazwyczaj raz na kilka tygodni), a to wiąże się z kosztem około 10 złotych za sztukę, choć w przypadku zakupu większych opakowań, ta cena będzie niższa. Zakładając, że codziennie pije się przynajmniej dwa litry wody, korzystanie z butelki zwróci się bardzo szybko.
Butelka z filtrem powinna stanowić podstawę podróżniczego wyposażenia jako podręczny zapas wody. Tego typu produkty są małe i poręczne. Doskonale sprawdzają się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dzięki temu, że butelki posiadają specjalne ustniki, ryzyko rozlania wody jest bardzo małe. Dlatego zamiast kupowania wody w plastikowych opakowaniach w sklepach czy na stacjach benzynowych lepiej postawić na wielorazową butelkę z filtrem, którą można napełnić wodą w wielu miejscach podczas podróżowania.
Jeśli chodzi o wady, to do nich należy zaliczyć konieczność dokładnego mycia, a w przypadku butelek z małymi otworami może być to utrudnione. Ponadto trzeba pamiętać o okresowej wymianie filtra.
Wybór bidonu z filtrem, z której będziemy korzystali głównie podczas podróży, nie musi być ani długi, ani trudny. Najważniejszą kwestią wydaje się jej pojemność. W sprzedaży można znaleźć butelki małe, których pojemność zaczyna się od 0,3 litra oraz duże – o pojemności nawet 1 litra. Ze względów czysto praktycznych najlepiej sprawdzają się butelki o pojemności 0,5–0,7 litra. Takie butelki z łatwością zmieszczą się do plecaka czy torebki.
Drugą istotną kwestią podczas wyboru jest materiał wykonania. Ważne, aby nie zawierał bisfenolu A. Dobrej jakości butelki mają specjalne atesty i są stworzone z takich materiałów i w taki sposób, aby mogły być myte w zmywarce. Przed zakupem warto sprawdzić też, jaki rodzaj filtrów jest używany w danej butelce. Chodzi zarówno o ich cenę, jak i wydajność. Jak wspomnieliśmy, w zależności od modelu butelki, filtry należy wymieniać raz na kilka tygodni (zazwyczaj po około 4–5 tygodniach korzystania).