WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dbać o śpiwór?

10 czerwiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Jeśli już wiesz, jaki śpiwór wybrać, to pozostaje jeszcze cała otoczka dbania o nowy sprzęt. Jak składać i prać śpiwór, aby go nie uszkodzić i zachować jego właściwości termoizolacyjne? Albo jak przypiąć śpiwór go plecaka, gdy jesteśmy w podróży, aby się nie niszczył i jednocześnie zajmował jak najmniej miejsca? Sprawdź kompendium wiedzy o tym, jak dbać o śpiwór.

Jak wyprać śpiwór, aby go nie zniszczyć?

Jak wybrać śpiwór? Można to zrobić pod względem wygody przechowywania. Sposób konserwacji, czyli prania i suszenia śpiwora zależy od jego wypełnienia. Śpiwór może być wypełniony watoliną poliestrową albo puchem. Oba wypełnienia zapewniają dobrą termoizolację oraz wygodę użytkowania. Po każdym wyjeździe w plener należy wyprać każdy rodzaj śpiwora, chociaż jeśli nie posiada on większych zabrudzeń, można prać go tylko w razie potrzeby (są materiały, które są narażone na zniszczenie bardziej niż inne, ale patrzmy przede wszystkim na higienę). Jak wyprać śpiwór wypełniony watoliną poliestrową?

Procedura jest następująca: – Włóż śpiwór do bębna pralki. – Dodaj 2 lub 3 piłki tenisowe (w miarę możliwości nowe lub wyczyszczone uprzednio przy użyciu środka wybielającego): będą zapobiegać zbijaniu się watoliny i umożliwią dokładniejsze wypranie śpiwora, nie niszcząc go. Włącz program 30°, ale bez wirowania. – Następnie wysusz śpiwór na wolnym powietrzu.

Pranie śpiwora wypełnionego puchem jest nieco trudniejsze. Najlepiej oddać go do czyszczenia w pralni, ale uwaga – to nie gwarantuje nam, że nasz śpiwór przetrwa ten proces. Puch długo schnie, może nam się wydawać, że materiał jest już całkowicie suchy, a w rezultacie możemy go złożyć, schować i doprowadzić do gnicia puchu w środku. Z tego powodu zaleca się pranie śpiwora wypełnionego puchem jak najrzadziej, natomiast po dłuższych wyjazdach w plener jest to konieczne. Po wypraniu śpiwora trzeba dokładnie sprawdzić, czy całkowicie wysechł, szczególnie na szwach. Aby ułatwić sobie konserwację i uniknąć zabrudzenia wnętrza śpiwora, można włożyć do niego specjalne prześcieradło bawełniane lub jedwabne.

Jak składać i przechowywać śpiwór?

Sposób przechowywania śpiwora, podobnie jak sposób prania, zależy od jego wypełnienia. Nie każdy śpiwór można zgnieść, aby zajmował jak najmniej miejsca. Zazwyczaj śpiwory powinno się przechowywać w specjalnych pokrowcach, ale nie w miejscach, do których zaglądamy naprawdę rzadko. Co jakiś czas można wyciągnąć śpiwór i sprawdzać jego stan (np. po to, aby tuż przed wyjazdem w góry nie odkryć nieprzyjemnej niespodzianki, takiej jak dziury wygryzione przez mole czy zgnilizna z powodu niedosuszenia – a to się niestety zdarza).

Jak przechowywać, jeśli posiadasz śpiwór wypełniony puchem / pierzem

Ściśnięty puch traci swoje właściwości, najlepiej więc przechowywać śpiwór puchowy w obszernym pokrowcu kompresyjnym. Śpiwory Quechua wypełnione puchem są sprzedawane razem z pokrowcami, które umożliwiają ich łatwe przechowywanie bez uszkadzania puchu. Nie musisz więc przechowywać rozłożonego śpiwora, dzięki czemu oszczędzasz cenne miejsce. Jeśli mimo wszystko wolisz zostawić rozłożony śpiwór, radzimy zawiesić go na wieszaku, jak spodnie.

Jak przechowywać, jeśli posiadasz śpiwór wypełniony watoliną

Śpiwór wypełniony watoliną można przechowywać w kompaktowym pokrowcu kompresyjnym, w którym jest sprzedawany. Najlepiej jest po prostu wcisnąć śpiwór do pokrowca „byle jak”, nie składając go starannie. W ten sposób włókna watoliny nie będą się zaginać zawsze w tym samym miejscu, dzięki czemu śpiwór dłużej będzie Ci służył.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu